pečuj doma

Maminka není schopna podepsat převzetí důchodu

25.10.2022

Co dělat, pokud už se mamka nezvládá podepsat, z důvodu nemoci, při přebírání důchodu?

Odpověď

Píšete, že se maminka nedokáže podepsat z důvodu nemoci. Je ale podstatné, jak ona nemoc vypadá. Pokud jde o fyzické postižení rukou a současně zůstává zachována schopnost se rozhodovat, může maminka podepisovat např. ústy (fixou drženou v ústech), případně může pro další jednání určit zmocněnce (nejlépe pokud sepíše zplnomocnění notář formou notářského zápisu), může také založit účet, na něj převést důchod a určit disponenta účtu, který ji bude pomáhat. Mohla by si také požádat na obecním úřadu o ustanovení zvláštního příjemce, což se uvede na ČSSZ a důchod je pak vyplácen zvláštnímu příjemci.

Podpis maminky se ve všech případech nahrazuje podpisem osoby, kterou maminka v notářském zápise (sepsaném za účasti dvou svědků) určí.

Pokud je ale nemoc maminky horší, už zasáhla psychiku a maminka kromě přebírání důchodu už nebude rozumět ani řešení jednotlivých plateb (např. za bydlení, léky, jídlo apod.), případně posléze nebude ani schopná si objednat potřebnou sociální službu, pochopit, že by službu potřebovala, požádat si třeba o příspěvek na péči, když začne potřebovat pomoc další osoby, tak jde o právně složitější problém a bylo by vhodné okamžitě začít řešit opatrovnictví. Opatrovnictví nutně nemusí být spojeno s omezením svéprávnosti, jak se někteří rodinní příslušníci obávají, a proto se tomuto institutu pomoci vyhýbají.

Odpovědi na to, proč by bylo vhodné opatrovnictví, další otázky a odpovědi, které se s opatrovnictvím pojí, a také vzorový návrh naleznete v naší publikaci, která je ke stažení zde: media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf. Čím dřív začnete situaci řešit, tím dřív budete moci bez problémů za maminku vyřídit téměř cokoliv (a legálně).

Existuje mimo opatrovnictví i možnost, abyste na obecní úřad doložila potvrzení lékaře, že maminka není schopna jednat a přebírat důchod, a i zde byste mohla být ustanovena zvláštním příjemcem, což se dokládá na ČSSZ. Statut zvláštního příjemce ale neřeší další právní souvislosti (souhlasy s lékařským ošetřením, umístění do pobytové sociální služby, třeba změnu poskytovatele energií atd.).

Pokud by Vám vznikaly další otázky, určitě se ozvěte.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Potvrzení o ustanovení opatrovníka a ochrana údajů

26.9.2023 Dostal jsem od okresního soudu Usnesení o ustanovení opatrovníkem. Je to čtyřstránkový elaborát, obsahující velmi citlivé údaje o zdravotním stavu opatrovance. Lze požadovat u soudu nějaké jednoduché potvrzení o ustanovení opatrovníkem s odkazem na toto rozhodnutí tak, aby potvrzování o ustanovení opatrovníkem nebylo v rozporu více...

ZPRÁVY: Milí senioři, máte svátek, přijďte ho oslavit

25.9.2023 Vážení a milí přátelé a příznivci mezigenerační politiky Jihomoravského kraje, a samozřejmě taktéž čtenáři našeho webu, dovolujeme si vás pozvat na Svátek seniorů se Senior Pasy. Uskuteční se čtyři akce, a to 26. 9. ve Znojmě, 27. 9. v Hodoníně, 1. 10. v Brně na Zelném trhu a 3. 10. ve Slavkově. Více informací najdete na plakátcích k akcím. více...

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.