pečuj doma

Maminka není schopna podepsat převzetí důchodu

25.10.2022

Co dělat, pokud už se mamka nezvládá podepsat, z důvodu nemoci, při přebírání důchodu?

Odpověď

Píšete, že se maminka nedokáže podepsat z důvodu nemoci. Je ale podstatné, jak ona nemoc vypadá. Pokud jde o fyzické postižení rukou a současně zůstává zachována schopnost se rozhodovat, může maminka podepisovat např. ústy (fixou drženou v ústech), případně může pro další jednání určit zmocněnce (nejlépe pokud sepíše zplnomocnění notář formou notářského zápisu), může také založit účet, na něj převést důchod a určit disponenta účtu, který ji bude pomáhat. Mohla by si také požádat na obecním úřadu o ustanovení zvláštního příjemce, což se uvede na ČSSZ a důchod je pak vyplácen zvláštnímu příjemci.

Podpis maminky se ve všech případech nahrazuje podpisem osoby, kterou maminka v notářském zápise (sepsaném za účasti dvou svědků) určí.

Pokud je ale nemoc maminky horší, už zasáhla psychiku a maminka kromě přebírání důchodu už nebude rozumět ani řešení jednotlivých plateb (např. za bydlení, léky, jídlo apod.), případně posléze nebude ani schopná si objednat potřebnou sociální službu, pochopit, že by službu potřebovala, požádat si třeba o příspěvek na péči, když začne potřebovat pomoc další osoby, tak jde o právně složitější problém a bylo by vhodné okamžitě začít řešit opatrovnictví. Opatrovnictví nutně nemusí být spojeno s omezením svéprávnosti, jak se někteří rodinní příslušníci obávají, a proto se tomuto institutu pomoci vyhýbají.

Odpovědi na to, proč by bylo vhodné opatrovnictví, další otázky a odpovědi, které se s opatrovnictvím pojí, a také vzorový návrh naleznete v naší publikaci, která je ke stažení zde: media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf. Čím dřív začnete situaci řešit, tím dřív budete moci bez problémů za maminku vyřídit téměř cokoliv (a legálně).

Existuje mimo opatrovnictví i možnost, abyste na obecní úřad doložila potvrzení lékaře, že maminka není schopna jednat a přebírat důchod, a i zde byste mohla být ustanovena zvláštním příjemcem, což se dokládá na ČSSZ. Statut zvláštního příjemce ale neřeší další právní souvislosti (souhlasy s lékařským ošetřením, umístění do pobytové sociální služby, třeba změnu poskytovatele energií atd.).

Pokud by Vám vznikaly další otázky, určitě se ozvěte.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.