pečuj doma

Maminka není schopna podepsat převzetí důchodu

25.10.2022

Co dělat, pokud už se mamka nezvládá podepsat, z důvodu nemoci, při přebírání důchodu?

Odpověď

Píšete, že se maminka nedokáže podepsat z důvodu nemoci. Je ale podstatné, jak ona nemoc vypadá. Pokud jde o fyzické postižení rukou a současně zůstává zachována schopnost se rozhodovat, může maminka podepisovat např. ústy (fixou drženou v ústech), případně může pro další jednání určit zmocněnce (nejlépe pokud sepíše zplnomocnění notář formou notářského zápisu), může také založit účet, na něj převést důchod a určit disponenta účtu, který ji bude pomáhat. Mohla by si také požádat na obecním úřadu o ustanovení zvláštního příjemce, což se uvede na ČSSZ a důchod je pak vyplácen zvláštnímu příjemci.

Podpis maminky se ve všech případech nahrazuje podpisem osoby, kterou maminka v notářském zápise (sepsaném za účasti dvou svědků) určí.

Pokud je ale nemoc maminky horší, už zasáhla psychiku a maminka kromě přebírání důchodu už nebude rozumět ani řešení jednotlivých plateb (např. za bydlení, léky, jídlo apod.), případně posléze nebude ani schopná si objednat potřebnou sociální službu, pochopit, že by službu potřebovala, požádat si třeba o příspěvek na péči, když začne potřebovat pomoc další osoby, tak jde o právně složitější problém a bylo by vhodné okamžitě začít řešit opatrovnictví. Opatrovnictví nutně nemusí být spojeno s omezením svéprávnosti, jak se někteří rodinní příslušníci obávají, a proto se tomuto institutu pomoci vyhýbají.

Odpovědi na to, proč by bylo vhodné opatrovnictví, další otázky a odpovědi, které se s opatrovnictvím pojí, a také vzorový návrh naleznete v naší publikaci, která je ke stažení zde: media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf. Čím dřív začnete situaci řešit, tím dřív budete moci bez problémů za maminku vyřídit téměř cokoliv (a legálně).

Existuje mimo opatrovnictví i možnost, abyste na obecní úřad doložila potvrzení lékaře, že maminka není schopna jednat a přebírat důchod, a i zde byste mohla být ustanovena zvláštním příjemcem, což se dokládá na ČSSZ. Statut zvláštního příjemce ale neřeší další právní souvislosti (souhlasy s lékařským ošetřením, umístění do pobytové sociální služby, třeba změnu poskytovatele energií atd.).

Pokud by Vám vznikaly další otázky, určitě se ozvěte.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.