pečuj doma

Maminka není schopna podepsat převzetí důchodu

25.10.2022

Co dělat, pokud už se mamka nezvládá podepsat, z důvodu nemoci, při přebírání důchodu?

Odpověď

Píšete, že se maminka nedokáže podepsat z důvodu nemoci. Je ale podstatné, jak ona nemoc vypadá. Pokud jde o fyzické postižení rukou a současně zůstává zachována schopnost se rozhodovat, může maminka podepisovat např. ústy (fixou drženou v ústech), případně může pro další jednání určit zmocněnce (nejlépe pokud sepíše zplnomocnění notář formou notářského zápisu), může také založit účet, na něj převést důchod a určit disponenta účtu, který ji bude pomáhat. Mohla by si také požádat na obecním úřadu o ustanovení zvláštního příjemce, což se uvede na ČSSZ a důchod je pak vyplácen zvláštnímu příjemci.

Podpis maminky se ve všech případech nahrazuje podpisem osoby, kterou maminka v notářském zápise (sepsaném za účasti dvou svědků) určí.

Pokud je ale nemoc maminky horší, už zasáhla psychiku a maminka kromě přebírání důchodu už nebude rozumět ani řešení jednotlivých plateb (např. za bydlení, léky, jídlo apod.), případně posléze nebude ani schopná si objednat potřebnou sociální službu, pochopit, že by službu potřebovala, požádat si třeba o příspěvek na péči, když začne potřebovat pomoc další osoby, tak jde o právně složitější problém a bylo by vhodné okamžitě začít řešit opatrovnictví. Opatrovnictví nutně nemusí být spojeno s omezením svéprávnosti, jak se někteří rodinní příslušníci obávají, a proto se tomuto institutu pomoci vyhýbají.

Odpovědi na to, proč by bylo vhodné opatrovnictví, další otázky a odpovědi, které se s opatrovnictvím pojí, a také vzorový návrh naleznete v naší publikaci, která je ke stažení zde: media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf. Čím dřív začnete situaci řešit, tím dřív budete moci bez problémů za maminku vyřídit téměř cokoliv (a legálně).

Existuje mimo opatrovnictví i možnost, abyste na obecní úřad doložila potvrzení lékaře, že maminka není schopna jednat a přebírat důchod, a i zde byste mohla být ustanovena zvláštním příjemcem, což se dokládá na ČSSZ. Statut zvláštního příjemce ale neřeší další právní souvislosti (souhlasy s lékařským ošetřením, umístění do pobytové sociální služby, třeba změnu poskytovatele energií atd.).

Pokud by Vám vznikaly další otázky, určitě se ozvěte.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Těm, co musí být odebrána slinivka, mohou pomoci vlastní buňky

1.12.2022 IKEM rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé ČR a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu a do IKEM putuje jen pankreas, z něhož lékaři z IKEM izolují ostrůvky a s nimi míří za pacientem, kterému je transplantují. více...

DOPORUČENÍ: APSS ČR: Nepodceňte přípravu na blackout

30.11.2022 Poskytovatelé sociálních služeb v České republice by měli být připraveni na rozsáhlý a déletrvající výpadek elektrické energie. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) proto zpracovala doporučený postup, jak by měli zaměstnanci v pobytových sociálních službách jednat v takovéto nouzové situaci, aby byly dopady na klienty co nejmenší. více...

PTÁTE SE: Místo průkazky ZTP/P má mít syn jen TP

29.11.2022 Syn s diagnózou dětský autismus mel do svých 15 let, tedy do srpna 2022, průkaz ZTP/P. Nyní nám přišlo oznámeni, že se chystají přiznat nám pouze TP. Převzala jsem osobně posudek, ale nenašla jsem nic, co by z něj bylo formálně vynecháno. Tudíž z možností, které mi sdělila pracovnice, jsem zvolila odvolaní po přijetí rozhodnutí, protože nové zprávy více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.