pečuj doma

Maminka s roztroušenou sklerózou už se nedokáže podepsat

6.6.2024

Starám se o maminku, která je na invalidním vozíku, trpí roztroušenou sklerózou. Vzhledem ke zhoršení stavu se již nedokáže sama podepsat. Řeším tedy, jak toto nahradit, abych mohla maminku zastupovat v jednání s úřady, jako třeba úřad práce, pojišťovna, ale i s mobilním operátorem a zastupovat ji na shromáždění vlastníků v domě apod., tedy něco jako generální plnou moc. Nicméně na úřadě mi řekli, že pokud není maminka schopná se podepsat, pak nemůžou takovou plnou moc ověřit a že si to musím vyřešit jinak. A já nevím, jak jinak. Proto bych ráda požádala o radu, snažím se dohledávat informace, ale je to bída. Budu tedy vděčná za jakoukoliv informaci či pomoc s tím, jak postupovat. Nechci řešit omezení svéprávnosti, maminka je na tom dobře, jen nezvládne hýbat rukou.

Odpověď

Pokud je maminka ještě dostatečně schopná právně jednat (tj. opravdu rozumí svému rozhodování, je schopná Vás kontrolovat a případně plnou moc změnit), pak opravdu může udělit plnou moc. Jen, pokud není schopná se podepsat, pak dle § 583 občanského zákoníku může učinit namísto podpisu před alespoň dvěma (jejími) svědky (nemůžete to být Vy, když to bude plná moc udělovaná Vám) na listině rukou nebo jinak vlastní znamení, ke kterému jeden ze svědků připíše jméno jednajícího.

Pokud už maminka neprovede ani znak, pak je třeba maminku vzít k notáři (příp. pozvat za úhradu notáře do domácího prostředí), aby za účasti dvou svědků sepsal tzv. notářský zápis o plné moci. Tím je i rovnou listina ověřena. Jen tento notářský zápis (o „generální“ plné moci) je finančně nákladný – notář si za něj účtuje několik tisíc, ale zase je to silný dokument na dobu neurčitou (pokud v něm maminka neurčí jinak).

Pokud maminka postupně nebude schopná jednání (budou poklesávat její kognitivní dovednosti a nebude rozumět svému rozhodování, nebude schopná Vás kontrolovat atd.), lze ji zastupovat jako člen domácnosti (schvaluje soud). Zástupce však má omezené možnosti. Další variantou je opatrovnictví bez omezení svéprávnosti.

Více píšeme v naší příručce: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi a jednotlivé rozdíly a možná podání najdete zde: https://www.pecujdoma.cz/res/archive/004/000653.pdf?seek=1684152737.

Pokud si příručku projdete a vzniknou Vám další dotazy, určitě napište. Rádi Vám konkrétněji ještě poradíme.

Mgr. Radka Pešlová


§ 563 zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku

(1) Pokud v písemné formě právně jedná ten, kdo nemůže číst a psát, ale je schopen seznámit se s obsahem právního jednání pomocí přístrojů či speciálních pomůcek nebo prostřednictvím jiné osoby, kterou si zvolí, opatří listinu podpisem; není-li s to se podepsat, učiní namísto podpisu před alespoň dvěma svědky na listině rukou nebo jinak vlastní znamení, ke kterému jeden ze svědků připíše jméno jednajícího.

(2) O svědcích platí § 39 obdobně.

(3) Nelze-li postupovat podle odstavce 1, vyžaduje se k jednání osoby, která nemůže číst a psát, forma veřejné listiny. Taková forma se vyžaduje i tehdy, stanoví-li zákon, že projev vůle jednajícího musí být na listině napsán vlastní rukou. Je-li toho jednající schopen, připojí na zápis o svém právním jednání vlastní znamení.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

15.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z MU. A v pondělí nám začínají vedra. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.