pečuj doma

Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024

Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Opatrovník je mamka. Má banka právo to dělat a suplovat ve výstupech soud a přisvojovat si tato práva? Každoročně se dokládá přehledové hospodaření k soudu. Naším cílem je zabránit finanční znehodnocení úspor (dědictví), což s běžným účtem není možné.

Odpověď

Bohužel, banka je poměrně velkou organizací a je soukromým subjektem. Je to tedy velmi často o tom „ber, nebo nech být“. Neplatí to sice výhradně, ale domoci se nápravy často stojí velké úsilí. Z pohledu zákona může banka dělat vše, co není zakázáno.

Může si stanovit limity, podmínky vydávání karet, ceny produktů atd. Ale sama by neměla překračovat limity dané zákony a úmluvami. Přístupnost služeb pro postižené klienty banky ale nezvládají (např. není mnoho bezbariérových bankomatů, mnoho poboček má schody atd.), natož pak služby pro klienty opatrované – jejich nastavení bývá ještě tristnější.

Banka není soud a nemá právo Vám diktovat omezující částky a kontrolovat Vás (místo soudu), ale protože jí to zákon nezakazuje, může se pokoušet, zda jí to u Vás projde. Pokud Vám přístup banky nevyhovuje (což je velmi srozumitelné a oprávněné), je řešením obrana:

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.