pečuj doma

Musí veřejný opatrovník ze státních peněz doplácet sociální službu?

27.4.2021

Chtěla bych se zeptat na doplatkovou dohodu v rámci úhrad za sociální službu domova pro osoby se zdravotním postižením (DOZP). Zřizovatelem DOZP je kraj a poskytovatel nás žádá jako veřejného opatrovníka klientky o doplatek tzv. "neuhrazena" za naši opatrovanou. Jejich argumentem je příspěvek na přenesenou působnost, kterou jako obec dostáváme od státu... Dle mého názoru není možné z příspěvku na přenesenou působnost doplácet neuhrazeno klientce DOZP, byť je naší opatrovanou, jen nevím přesně, čím u poskytovatele argumentovat...

Odpověď

Sociální služba jakožto poskytovatel si nemůže brát prostředky na úhradu v plné výši, pokud by uživateli nezůstalo z příjmů alespoň 15 % (§ 73 zák. č. 108/2006 Sb.). Pokud uživatel nemá z tohoto důvodu na plnou úhradu, může se dohodnout na doplnění úhrady dle § 71 ZSS (3) Poskytovatel sociální služby se může dohodnout na spoluúčasti na úhradě nákladů s osobou blízkou osobě, které je sociální služba poskytována, popřípadě s jinou fyzickou osobou nebo s právnickou osobou, pokud osoba, které je sociální služba poskytována, nemá vlastní příjem nebo její příjem nepostačuje na úhradu nákladů.

ALE – jde o dohodu, na kterou nemusíte přistoupit, a pokud na ni nepřistoupíte, nesmí být opatrovaný/uživatel nijak od služby trestán či šikanován.

Příspěvek, který jde na obce na výkon přenesené působnosti (pro letošní rok ve výši 30 500 Kč na opatrovance), je určen na výkon přenesené působnosti, a nikoliv financování sociální služby a ani na dofinancovávání nákladů konkrétního obyvatele obce. Představte si, že obdobný příspěvek je dáván i na výkon sociálněprávní ochrany dítěte a obecní úřady z nich opravdu nesaturují třeba neplacené výživné, neplatí dětem obědy apod.

Tyto prostředky jsou na to, aby obec mohla mít personál a vybavení k zajištění výkonu veřejného opatrovnictví.

Nicméně, nic nebrání obci, aby jako obec nějak dotovala zařízení na svém území, ale to nedělá z důvodu doplácení za opatrovance, ale se záměrem podpořit zařízení na svém území a takovéto rozhodnutí obec řeší v rámci výkonu své samostatné působnosti, jak třeba přispívá na výroční dárky seniorům, vítání občánků apod.

Co se týče argumentace, tak zde bych se nestavěla do podřízené provinilé pozice a sdělila bych, že o prostředcích obce nerozhodujete Vy jako zaměstnanec, a pokud má organizace nějaké požadavky na finance z obce, ať se obrátí písemně na finanční oddělení Vaší obce. Sdělila bych, že žádost není na místě, max. lze poprosit o dohodu a tu vy jako soukromá osoba za sebe uzavírat nechcete a za obec nejste oprávněna. Nadto – ani nejste povinna, protože jde o dohodu, tj. souhlas obou stran.

Mgr. Radka Pešlová

 

             

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Statutární město Brno.

 

Potřebujete si promluvit s terapeutkou? Zřídili jsme službu pro pečující a pozůstalé. Objednejte se.
Pro zhoršení epidemické situace je zrušena podpůrná skupina v Praze 22. a 23. října.
Máte psychické problémy, které se objevily během pandemie a stále přetrvávají? Pomůže psycholožka.
Přihlaste se na podpůrnou skupinu do Rokycan 26. a 27. listopadu. Téma Senioři v pandemické době.

Články

INFO: Sympatický časopis se objevil v Brně. Jmenuje se Senior Žurnál

26.10.2021 Sympatický čtvrtletník pro seniory začal vycházet na podzim v Brně. Jmenuje se Senior Žurnál a obrací se, jak je z názvu patrné, na brněnské seniory a rovněž jejich rodiny. Nabízí jim cenné informace z oblasti sociálních a pečovatelských služeb, ale i zajímavé články a rozhovory. více...

INFO: Náš boj s covidem má velkou trhlinu. Čtěte zásadní rozhovor

25.10.2021 Imunolog Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity v Brně poukazuje na nedostatky boje s epidemií covidu-19. „Těch 400 tisíc nenaočkovaných zranitelných lidí vnímám jako zásadní nezvládnutí situace v České republice,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro internetový portál Seznam Zprávy. více...

PTÁTE SE: Souhlas s operací opatrovance - musím přijet osobně?

24.10.2021 Prosím, může mě nutit lékař před operací mého opatrovance k tomu, abych osobně jezdila podepisovat souhlas k operaci? Chtěla jsem podepsat souhlas k operaci elektronicky, protože momentálně se do nemocnice, která je v jiném městě, než bydlím, nedostanu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.