pečuj doma

Musí veřejný opatrovník ze státních peněz doplácet sociální službu?

27.4.2021

Chtěla bych se zeptat na doplatkovou dohodu v rámci úhrad za sociální službu domova pro osoby se zdravotním postižením (DOZP). Zřizovatelem DOZP je kraj a poskytovatel nás žádá jako veřejného opatrovníka klientky o doplatek tzv. "neuhrazena" za naši opatrovanou. Jejich argumentem je příspěvek na přenesenou působnost, kterou jako obec dostáváme od státu... Dle mého názoru není možné z příspěvku na přenesenou působnost doplácet neuhrazeno klientce DOZP, byť je naší opatrovanou, jen nevím přesně, čím u poskytovatele argumentovat...

Odpověď

Sociální služba jakožto poskytovatel si nemůže brát prostředky na úhradu v plné výši, pokud by uživateli nezůstalo z příjmů alespoň 15 % (§ 73 zák. č. 108/2006 Sb.). Pokud uživatel nemá z tohoto důvodu na plnou úhradu, může se dohodnout na doplnění úhrady dle § 71 ZSS (3) Poskytovatel sociální služby se může dohodnout na spoluúčasti na úhradě nákladů s osobou blízkou osobě, které je sociální služba poskytována, popřípadě s jinou fyzickou osobou nebo s právnickou osobou, pokud osoba, které je sociální služba poskytována, nemá vlastní příjem nebo její příjem nepostačuje na úhradu nákladů.

ALE – jde o dohodu, na kterou nemusíte přistoupit, a pokud na ni nepřistoupíte, nesmí být opatrovaný/uživatel nijak od služby trestán či šikanován.

Příspěvek, který jde na obce na výkon přenesené působnosti (pro letošní rok ve výši 30 500 Kč na opatrovance), je určen na výkon přenesené působnosti, a nikoliv financování sociální služby a ani na dofinancovávání nákladů konkrétního obyvatele obce. Představte si, že obdobný příspěvek je dáván i na výkon sociálněprávní ochrany dítěte a obecní úřady z nich opravdu nesaturují třeba neplacené výživné, neplatí dětem obědy apod.

Tyto prostředky jsou na to, aby obec mohla mít personál a vybavení k zajištění výkonu veřejného opatrovnictví.

Nicméně, nic nebrání obci, aby jako obec nějak dotovala zařízení na svém území, ale to nedělá z důvodu doplácení za opatrovance, ale se záměrem podpořit zařízení na svém území a takovéto rozhodnutí obec řeší v rámci výkonu své samostatné působnosti, jak třeba přispívá na výroční dárky seniorům, vítání občánků apod.

Co se týče argumentace, tak zde bych se nestavěla do podřízené provinilé pozice a sdělila bych, že o prostředcích obce nerozhodujete Vy jako zaměstnanec, a pokud má organizace nějaké požadavky na finance z obce, ať se obrátí písemně na finanční oddělení Vaší obce. Sdělila bych, že žádost není na místě, max. lze poprosit o dohodu a tu vy jako soukromá osoba za sebe uzavírat nechcete a za obec nejste oprávněna. Nadto – ani nejste povinna, protože jde o dohodu, tj. souhlas obou stran.

Mgr. Radka Pešlová

 

             

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Statutární město Brno.

 

Moravskoslezský kruh 31.5.2026 ukončil projekt Odpověď pro zodpovědné pečující.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte si návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Publikaci Opatrovník v praxi II jsme připravili s právničkou Radkou Pešlovou.

Články

PTÁTE SE: Dochází v 18 letech k přeposouzení invalidního důchodu?

26.6.2026 Chtěla bych se zeptat, jestli je možné pobírat invalidní důchod před 18. rokem? Jedná se mi o dceru známých, která má 17 let a 3 měsíce. Nyní chce rodina žádat o invalidní důchod. Případně, je vhodnější podat žádost až v 18 letech? Pokud by byl důchod uznán před 18. rokem, automaticky se převede v plnoletosti?
více...

INFO: Známe nejlepší inovace v sociálních službách za rok 2025

25.6.2026 Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR vyhlásila vítěze 3. ročníku soutěže Cena inovace v sociálních službách. Ocenění získaly projekty, které přinášejí nové přístupy ke zvyšování kvality života klientů, podpoře pracovníků v sociálních službách, rozvoji domácí péče, propojení zdravotní a sociální oblasti i využívání moderních technologií. více...

Krátce

Juchelka (ANO) chce vrátit štědřejší valorizační vzorec pro důchody. Místo třetiny růstu reálných mezd by se znovu započítávala polovina růstu reálných mezd. Problém ovšem je, že reálné mzdy jsou pořád na úrovni roku 2021 a do řádné valorizace se promítnou nejspíš za několik let.

Růst platů zdravotníků v příštím roce je odsouhlasen. Ale měl by se držet v rozmezí úhradové vyhlášky. Konkrétní čísla před jednáním s odbory nechtěl ministr Vojtěch uvádět.

Podporují nás

Ministerstvo zdravotnictví
Statutární město Brno
Jihomoravský kraj
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.