pečuj doma

Musím sdělit pobytové službě výši důchodu opatrovaného?

14.2.2023

Musím jako opatrovník sdělit výši invalidního důchodu (důchodový výměr) opatrovance pobytové sociální službě, kterou opatrovanec využívá?

Odpověď

Za normálních okolností nemá opatrovník komu by sděloval výši opatrovancových příjmů. Jsou ale výjimky. Např. pokud opatrovník žádá pro opatrovaného sociální dávky, doloží úřadům příjmy. Sociální služba je také jednou z výjimek:

  • Pokud opatrovaný užívá pobytovou službu: domov pro seniory, domov se zvláštním režimem, domov pro osoby se zdravotním postižením, nebo zdravotnické zařízení lůžkové péče, příp. ještě týdenní stacionář, může podle § 73 zákona o sociálních službách (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-108#f3010570) získat ochranu, pokud mu nedostačují jeho příjmy na plnou úhradu za bydlení a stravu tak, aby mu po zaplacení bydlení a stravy zbylo 15 % (u týdenního stacionáře 25 %).
  • Pokud nemá dost vysoké příjmy a Vy současně tyto příjmy prokážete sociální službě, musí poskytnout tzv. sníženou úhradu a z příjmů opatrovanému ponechat 15 % / 25 %.
  • Pokud opatrovaný užívá jinou službu, nejspíš nemusíte příjem dokazovat, ale někdy je o tom ujednání ve smlouvě. Např. některá chráněná bydlení po doložení příjmů také ponechávají opatrovanému 15 %, ačkoliv by nemuseli (pokud je to sjednáno ve smlouvě).
  • Ještě by mohlo být, že služba učí opatrovaného hospodařit, a tak se zajímá o částku výše příjmů, nebo pracuje s opatrovaným a jeho dluhy... V těchto případech je potřeba projít smlouvu a zjistit rozsah služby, proč by to bylo užitečné službě sdělit. 

Každopádně – opatrovník zachovává mlčenlivost a je sdílný, jen pokud to má pro opatrovaného být nějaká výhoda.

Mgr. Radka Pešlová

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

       

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.