pečuj doma

Musím sdělit pobytové službě výši důchodu opatrovaného?

14.2.2023

Musím jako opatrovník sdělit výši invalidního důchodu (důchodový výměr) opatrovance pobytové sociální službě, kterou opatrovanec využívá?

Odpověď

Za normálních okolností nemá opatrovník komu by sděloval výši opatrovancových příjmů. Jsou ale výjimky. Např. pokud opatrovník žádá pro opatrovaného sociální dávky, doloží úřadům příjmy. Sociální služba je také jednou z výjimek:

  • Pokud opatrovaný užívá pobytovou službu: domov pro seniory, domov se zvláštním režimem, domov pro osoby se zdravotním postižením, nebo zdravotnické zařízení lůžkové péče, příp. ještě týdenní stacionář, může podle § 73 zákona o sociálních službách (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-108#f3010570) získat ochranu, pokud mu nedostačují jeho příjmy na plnou úhradu za bydlení a stravu tak, aby mu po zaplacení bydlení a stravy zbylo 15 % (u týdenního stacionáře 25 %).
  • Pokud nemá dost vysoké příjmy a Vy současně tyto příjmy prokážete sociální službě, musí poskytnout tzv. sníženou úhradu a z příjmů opatrovanému ponechat 15 % / 25 %.
  • Pokud opatrovaný užívá jinou službu, nejspíš nemusíte příjem dokazovat, ale někdy je o tom ujednání ve smlouvě. Např. některá chráněná bydlení po doložení příjmů také ponechávají opatrovanému 15 %, ačkoliv by nemuseli (pokud je to sjednáno ve smlouvě).
  • Ještě by mohlo být, že služba učí opatrovaného hospodařit, a tak se zajímá o částku výše příjmů, nebo pracuje s opatrovaným a jeho dluhy... V těchto případech je potřeba projít smlouvu a zjistit rozsah služby, proč by to bylo užitečné službě sdělit. 

Každopádně – opatrovník zachovává mlčenlivost a je sdílný, jen pokud to má pro opatrovaného být nějaká výhoda.

Mgr. Radka Pešlová

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

       

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.