pečuj doma

Může být majetkový účet opatrovaného dědy na mé jméno?

4.4.2022

Potřebovala bych prosím poradit, než se případně obrátím na soud. Jsem opatrovník mého dědy (cca půl roku) a mám ve správě jeho finanční prostředky, což je běžný účet a také majetkový účet, kde jsou podílové fondy a investice. Sám děda mě kontaktoval, abych se spojila s jeho investičním poradcem a fondy spravovala. Investiční poradce mi poradil, abych si jeho majetkový účet převedla na své jméno, jelikož jej stejně plně zastupuji a sám děda s tím souhlasí. Jen si sama nejsem jistá, zda to není v rozporu s opatrovnictvím, abych něco neporušila. Investiční poradce mě sice informoval, že není, ale.. Je pak možné, že i nadále chce děda na fondy peníze posílat ze svého účtu, i když už majetkový účet bude na moje jméno?

 

Odpověď

Jde o obdobnou situaci, kterou popisuji v naší publikaci na str. 54: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf

Nedoporučuji, aby účet byl veden na Vaše jméno. Činí to komplikace v rozlišení, čí je majetek (i z pohledu dědictví a také z pohledu § 1414 občanského zákoníku), ačkoliv se tak děje často a laicky se to jeví ve smyslu „kde vidíte problém?“.

Dále dovozuji, že nepůjde o drobné peníze a větší jednání, které je nad to sporné, by měl schválit soud.

Disponování s majetkem druhého většinou banky i fondy umí, jak po doložení rozhodnutí o jmenování opatrovníka, tak s využitím disponentského oprávnění.

Mgr. Radka Pešlová


§ 1414
Správce vede spolehlivé záznamy o spravovaném majetku a nesmí smísit svůj vlastní majetek s majetkem pod svou správou.

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.