pečuj doma

Může mě opatrovník syna seznámit s financemi opatrovaného?

12.9.2024

Syn má veřejného opatrovníka. Já jsem již podala žádost a chtěla bych dělat opatrovníka sama. Mám právo já, nebo můj syn (opatrovanec) nahlédnout nyní na stav financí opatrovance?

Odpověď

Opatrovník je povinen spravovat záležitosti opatrovaného s jeho vědomím, ale pokud to není možné, tak v zájmu opatrovaného. Zákon ale neříká nic o tom, že by měl předkládat neustále opatrovanému vše ke kontrole. Vychází se z předpokladu, že opatrovaný správu svých záležitostí nezvládá, proto má opatrovníka. Stává se, že s opatrovaným jeho okolí manipuluje a zjišťuje si přes něj (tzv. dovede si ho na úřad, aby řekl, že to chce) jeho finanční záležitosti. I proto je volba především na opatrovníkovi.

V minulosti se však veřejný ochránce vyjádřil, že opatrovník by se měl zodpovídat i opatrovanému, je-li ten schopen mít míru takového povědomí, aby nebyl v tomto zneužíván. Proto se obecně dá říci, že opatrovaný na informace nárok má, ale neexistují sankce a postupy, které by fungovaly s jistotou, ho k tomu donutit (stížnost Ombudsmanovi, soudu, nadřízenému). Opatrovaný má nárok na roční zprávu (viz § 485 odst. 2 občanského zákoníku, (2) Za trvání opatrovnictví vyhotoví opatrovník vyúčtování správy jmění každoročně vždy do 30. června, ledaže se s členy opatrovnické rady dohodne, že vyúčtování předloží dříve. Je-li pro to důležitý důvod, může opatrovanec nebo opatrovnická rada navrhnout soudu, aby opatrovníkovi uložil povinnost vyhotovit mimořádné vyúčtování. Opatrovník doručí každé vyúčtování opatrovanci, opatrovnické radě a soudu.)

Opatrovník má obecnou mlčenlivost podle občanského zákoníku a GDPR, proto není oprávněn nikomu dalšímu sdělovat záležitosti opatrovaného, pokud nevyhodnotí, že by mu to bylo ku prospěchu (např. jedná-li s lékařem, se službou, možná i s Vámi jako maminkou a současně pečující osobou). Musí si tedy vyhodnotit a zdůvodnit situaci. Je možné, že Vám informace předá, ale je možné, že nepředá, protože Vás nevyhodnotí důvěryhodně. Toto nemohu předem odhadnout. Pevná jiná pravidla pro to nejsou.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.