pečuj doma

Může opatrovaná podepsat plnou moc k vyřízení dědictví?

12.11.2021

Moje opatrovanka omezena ve svéprávnosti není způsobilá: - nakládat s movitým a nemovitým majetkem a fin. prostředky převyšujícími částku 1 000 Kč měsíčně, - uzavírat smlouvy ekonomického charakteru (kupní, darovací a jiné), - uzavírat smlouvu o poskytování sociálních služeb, - rozhodovat o svém zdravotním stavu a zásahu do své integrity, - pořizovat pro případ smrti. Kontaktoval ji bratranec kvůli dodatečnému dědickému řízení a chtěl po ní podepsat plnou moc, aby dědictví po její matce mohl na Slovensku místo ní (a jejího bratra) vyřídit on. Může opatrovanka s výše uvedeným omezením podepsat plnou moc sama či ji mám podepsat já jako opatrovník? Příp. mám požádat veřejného opatrovníka na Slovensku, aby opatrovanku zastoupil?

Odpověď

Domnívám se, že dědictví nebude jen na částku do 1 000 Kč, současně jde o majetek a lze plnou moc zaměřenou na zmocnění ve věcech majetkových považovat v daném rozsahu za bezplatnou (je to obdobné jako by dala plnou moc někomu, aby jí vyřídil nákup pračky, která je jinak dražší, než s čím může nakládat). 

Jde o to, že pokud by bratranec vedl dědické řízení k jejímu neprospěchu, není schopná si takto vadné jednání sama vyhodnotit, pak jej např. soudně napadnout, zastupovat se, sehnat si k tomu vyjádření, případně pomoc. Proto by neměl její podpis mít právní hodnotu. Možná to projde, ale právně v pořádku to není a jednání na takovouto plnou moc by mohlo být napadnuté jako neplatné.

Vy sama bohužel nemůžete o zastoupení požádat jiného veřejného opatrovníka. K zastoupení byla soudem určena Vaše obec. Jednejte s notářem datovými zprávami a bohužel musíte opatrovanou zastoupit i na území Slovenska. Náklady nese obec v rámci výkonu přenesené působnosti. Pokud jde o složitější a nákladnější správu jmění, můžete požádat soud, aby vám za ni určil odměnu (za správu jmění). 

Mrzí mě, že Vám to svým názorem nezjednoduším

Mgr. Radka Pešlová

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Hlasy z koalice: „Senioři řezání důchodů kvůli obraně pochopí“

21.3.2025 Z vládních stran se začíná otevřeně mluvit o potřebě osekat sociální systém. „Stát se musí postarat hlavně o bezpečnost svých občanů a věřím, že český senior řezání pochopí.“ Uvedl to poslanec hnutí STAN Petr Letocha. Šéf bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) uvedl, že Česko má rozbujelý sociální systém a je na místě jej osekat. více...

ZPRÁVY: Poslední možnost za této vlády, další až příští rok

20.3.2025 Příští týden bude, s velkou pravděpodobností, Poslanecká sněmovna hlasovat o pozměňovacím návrhu na navýšení příspěvku na péči v 1. stupni z 880,- korun na 2000,- korun a příspěvku na péči ve 2. stupni z 4900,- korun na 6000,- korun. NRZP odeslala všem poslankyním a poslancům dopis, ve kterém jim vysvětlujeme celou situaci. více...

INFO: Německý systém dlouhodobé péče hluboko v červených číslech

19.3.2025 Dlouhodobá sociální péče je vedle německého veřejného zdravotnictví dalším sociálním fondem, který v roce 2024 hospodařil s poměrně hlubokou ztrátou. Podle německé Spolkové asociace statutárních zdravotních v dlouhodobé péči ke konci loňského roku chybělo více než 1,5 miliardy eur. Tématem se zabývá Zdravotnický deník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.