pečuj doma

Může opatrovaná podepsat plnou moc k vyřízení dědictví?

12.11.2021

Moje opatrovanka omezena ve svéprávnosti není způsobilá: - nakládat s movitým a nemovitým majetkem a fin. prostředky převyšujícími částku 1 000 Kč měsíčně, - uzavírat smlouvy ekonomického charakteru (kupní, darovací a jiné), - uzavírat smlouvu o poskytování sociálních služeb, - rozhodovat o svém zdravotním stavu a zásahu do své integrity, - pořizovat pro případ smrti. Kontaktoval ji bratranec kvůli dodatečnému dědickému řízení a chtěl po ní podepsat plnou moc, aby dědictví po její matce mohl na Slovensku místo ní (a jejího bratra) vyřídit on. Může opatrovanka s výše uvedeným omezením podepsat plnou moc sama či ji mám podepsat já jako opatrovník? Příp. mám požádat veřejného opatrovníka na Slovensku, aby opatrovanku zastoupil?

Odpověď

Domnívám se, že dědictví nebude jen na částku do 1 000 Kč, současně jde o majetek a lze plnou moc zaměřenou na zmocnění ve věcech majetkových považovat v daném rozsahu za bezplatnou (je to obdobné jako by dala plnou moc někomu, aby jí vyřídil nákup pračky, která je jinak dražší, než s čím může nakládat). 

Jde o to, že pokud by bratranec vedl dědické řízení k jejímu neprospěchu, není schopná si takto vadné jednání sama vyhodnotit, pak jej např. soudně napadnout, zastupovat se, sehnat si k tomu vyjádření, případně pomoc. Proto by neměl její podpis mít právní hodnotu. Možná to projde, ale právně v pořádku to není a jednání na takovouto plnou moc by mohlo být napadnuté jako neplatné.

Vy sama bohužel nemůžete o zastoupení požádat jiného veřejného opatrovníka. K zastoupení byla soudem určena Vaše obec. Jednejte s notářem datovými zprávami a bohužel musíte opatrovanou zastoupit i na území Slovenska. Náklady nese obec v rámci výkonu přenesené působnosti. Pokud jde o složitější a nákladnější správu jmění, můžete požádat soud, aby vám za ni určil odměnu (za správu jmění). 

Mrzí mě, že Vám to svým názorem nezjednoduším

Mgr. Radka Pešlová

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Z čeho lze hradit advokáta pomáhajícího v omezení svéprávnosti

4.12.2024 Potřebovala bych poradit, jestli do ročního vyúčtování pro soud mohu zařadit i úhradu za služby advokáta, které jsem využila při sepisování žádosti a přítomnost u soudního jednání o opatrovnictví a omezení svéprávnosti mé maminky, nebo je musím zaplatit já jako opatrovník. Zálohu 1 tis. Kč jsem zaplatila hotově ze svých peněz. více...

ZPRÁVY: Zhoršování situace lidí s handicapem. Kritika vlády

3.12.2024 Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) si stěžuje na zhoršování situace lidí s handicapem v Česku. Poukazuje na nenavýšení nejnižších příspěvků na péči, nevalorizování úhrad zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění či rozvolnění požadavků na bezbariérovost. Vedení NRZP to řeklo dnes na tiskové konferenci. více...

PTÁTE SE: Pracovní neschopnost a invalidní důchod pečujícího

2.12.2024 Chci se zeptat, zda se může žádat o invalidní důchod v období pracovní neschopnosti. Slyšel jsem totiž odněkud, že pokud je člověk v pracovní neschopnosti, nelze v tu dobu žádat např. o starobní důchod, proto se ptám ohledně žádosti o invalidní důchod. Současně pečuji o postiženého syna, je nějaký rozdíl v tom, být hlavní pečující osobou, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.