pečuj doma

Může opatrovaná podepsat plnou moc k vyřízení dědictví?

12.11.2021

Moje opatrovanka omezena ve svéprávnosti není způsobilá: - nakládat s movitým a nemovitým majetkem a fin. prostředky převyšujícími částku 1 000 Kč měsíčně, - uzavírat smlouvy ekonomického charakteru (kupní, darovací a jiné), - uzavírat smlouvu o poskytování sociálních služeb, - rozhodovat o svém zdravotním stavu a zásahu do své integrity, - pořizovat pro případ smrti. Kontaktoval ji bratranec kvůli dodatečnému dědickému řízení a chtěl po ní podepsat plnou moc, aby dědictví po její matce mohl na Slovensku místo ní (a jejího bratra) vyřídit on. Může opatrovanka s výše uvedeným omezením podepsat plnou moc sama či ji mám podepsat já jako opatrovník? Příp. mám požádat veřejného opatrovníka na Slovensku, aby opatrovanku zastoupil?

Odpověď

Domnívám se, že dědictví nebude jen na částku do 1 000 Kč, současně jde o majetek a lze plnou moc zaměřenou na zmocnění ve věcech majetkových považovat v daném rozsahu za bezplatnou (je to obdobné jako by dala plnou moc někomu, aby jí vyřídil nákup pračky, která je jinak dražší, než s čím může nakládat). 

Jde o to, že pokud by bratranec vedl dědické řízení k jejímu neprospěchu, není schopná si takto vadné jednání sama vyhodnotit, pak jej např. soudně napadnout, zastupovat se, sehnat si k tomu vyjádření, případně pomoc. Proto by neměl její podpis mít právní hodnotu. Možná to projde, ale právně v pořádku to není a jednání na takovouto plnou moc by mohlo být napadnuté jako neplatné.

Vy sama bohužel nemůžete o zastoupení požádat jiného veřejného opatrovníka. K zastoupení byla soudem určena Vaše obec. Jednejte s notářem datovými zprávami a bohužel musíte opatrovanou zastoupit i na území Slovenska. Náklady nese obec v rámci výkonu přenesené působnosti. Pokud jde o složitější a nákladnější správu jmění, můžete požádat soud, aby vám za ni určil odměnu (za správu jmění). 

Mrzí mě, že Vám to svým názorem nezjednoduším

Mgr. Radka Pešlová

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.