pečuj doma

Může opatrovník zrušit opatrovanému bankovní účet?

3.5.2021

Může opatrovník zrušit opatrovanému bankovní účet a nechat si přeposílat peníze na svůj účet? Nechci platit bankovní poplatek za vedení účtu opatrovanci. Na účet přichází pouze přeplatek z domova seniorů.

Odpověď

Paragraf 1414 občanského zákoníku stanovuje: Správce vede spolehlivé záznamy o spravovaném majetku a nesmí smísit svůj vlastní majetek s majetkem pod svou správou.

V době, kdy je mnoho účtů bezpoplatkových argument, že nechcete platit poplatky, neobstojí. Už nyní byste měla řešit hospodárnost a náklady na vedení účtu. Pokud od účtu nepotřebujete nějaké nadstandardní řešení, tak lze najít mnoho účtů bez poplatku a také, pokud na účet putuje, jak píšete, jen přeplatek z domova pro seniory, tak je dost možné, že by bylo vhodné zřídit spořící účet, ze kterého v dnešní době jsou poněkud nízké úroky, ale ty by neměly plynout Vám z Vašeho účtu, ale měly by navyšovat příjmy opatrovance.

Samotné navedení důchodu přímo do sociální služby není při opatrovnictví v pořádku. Služba funguje jako pošťák a má předávat důchod uživateli (opatrovanému) a ten má převzetí (vědomě) stvrdit a má si s důchodem hospodařit – zaplatit úhradu a zbytek prostředků si u sebe uložit a nakládat si s nimi. Tím, že služba důchod přebere, nikomu ho nevydá, sama si ho rozúčtuje a jen se rozhodne, kolik Vám pošle, není v pořádku ani z pohledu služby, ani z pohledu opatrovníka.

Vy tímto přesunujete své povinnosti na službu a služba z peněz, které mají jít na přímou péči o klienty hradí nejspíš účetní úvazek navíc na opatrovnické povinnosti, což je v rozporu s dotačními pravidly.

Možné varianty:

  1. NEVHODNÁ: Peníze chodí rovnou do služby a Vy je ani nevidíte a jen máte zprávy, ale zpětně už nic neregulujete. Chodí Vám nějaká částka, kterou služba určí. Připomínám, služba je smluvní partner a nikoliv opatrovník, takže je to obdobné, jako by Vám výplata chodila k pronajímateli a ten se rozhodl, kolik si nechá a kolik Vám vrátí a kdy.
  2. MÉNĚ VHODNÁ, ALE TROŠKU LEPŠÍ: Peníze k Vám na účet, ale přeposíláte do služby 85 % příjmů na sníženou úhradu a pak samostatně částky dle potřeby (ze zbývajících 15 %). Případné přebytky máte pod kontrolou. Tuto variantu, byť je v rozporu s § 1414 občanského zákoníku často soud nekritizuje.
  3. IDEÁLNÍ: Peníze jsou na účtu opatrovaného a Vy jste jako disponent. Přeposíláte do služby 85 % příjmů na sníženou úhradu nebo částku na plnou, pokud opatrovanému zůstává alespoň 15 % příjmů a pak samostatně částky dle potřeby (ze zbývajících 15 %). Případné přebytky máte pod kontrolou. Navíc můžete přidat spořící účet k přebytkům prostředků.

Pěkný den

Mgr. Radka Pešlová

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kdo může používat platební kartu opatrované, aby jí nakoupil?

23.10.2024 Jsem opatrovník maminky. Mohu dát bankovní kartu k účtu maminky mojí sestře, která bydlí poblíž domova maminky a je tak víc po ruce, když je potřeba něco zakoupit? Já bydlím 13 km odtud, nemám auto a je tak někdy pro mě složitější to v brzké době zajistit. Dříve jsme to praktikovaly tak, že pokud maminka něco potřebovala koupit více...

INFO: Válek dá praktikům více peněz a změní úhradovou vyhlášku

22.10.2024 Praktičtí lékaři pro dospělé a dětští lékaři České republiky nebudou na konci října protestovat. Na jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem se domluvili na navýšení peněz pro lékaře a také na změně úhradové vyhlášky pro příští rok. Dvoudenní stávka, kterou hrozili na konci měsíce, je tedy definitivně odvolána. více...

PTÁTE SE: Vnučka, kterou máme v péči, si chce změnit jméno

21.10.2024 Máme v péči vnučku, které je sedm let. Její matka bere drogy, otec je ve výkonu trestu. Vnučka má dvě jména, druhé po matce. S matkou se nevídá a druhé jméno nechce.
Máme právo rozhodovat o vnučce ve všem, ale rodiče nejsou zbaveni rodičovských práv. Může soud zrušit jméno bez souhlasu rodičů?
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.