pečuj doma

Může opatrovník zrušit opatrovanému bankovní účet?

3.5.2021

Může opatrovník zrušit opatrovanému bankovní účet a nechat si přeposílat peníze na svůj účet? Nechci platit bankovní poplatek za vedení účtu opatrovanci. Na účet přichází pouze přeplatek z domova seniorů.

Odpověď

Paragraf 1414 občanského zákoníku stanovuje: Správce vede spolehlivé záznamy o spravovaném majetku a nesmí smísit svůj vlastní majetek s majetkem pod svou správou.

V době, kdy je mnoho účtů bezpoplatkových argument, že nechcete platit poplatky, neobstojí. Už nyní byste měla řešit hospodárnost a náklady na vedení účtu. Pokud od účtu nepotřebujete nějaké nadstandardní řešení, tak lze najít mnoho účtů bez poplatku a také, pokud na účet putuje, jak píšete, jen přeplatek z domova pro seniory, tak je dost možné, že by bylo vhodné zřídit spořící účet, ze kterého v dnešní době jsou poněkud nízké úroky, ale ty by neměly plynout Vám z Vašeho účtu, ale měly by navyšovat příjmy opatrovance.

Samotné navedení důchodu přímo do sociální služby není při opatrovnictví v pořádku. Služba funguje jako pošťák a má předávat důchod uživateli (opatrovanému) a ten má převzetí (vědomě) stvrdit a má si s důchodem hospodařit – zaplatit úhradu a zbytek prostředků si u sebe uložit a nakládat si s nimi. Tím, že služba důchod přebere, nikomu ho nevydá, sama si ho rozúčtuje a jen se rozhodne, kolik Vám pošle, není v pořádku ani z pohledu služby, ani z pohledu opatrovníka.

Vy tímto přesunujete své povinnosti na službu a služba z peněz, které mají jít na přímou péči o klienty hradí nejspíš účetní úvazek navíc na opatrovnické povinnosti, což je v rozporu s dotačními pravidly.

Možné varianty:

  1. NEVHODNÁ: Peníze chodí rovnou do služby a Vy je ani nevidíte a jen máte zprávy, ale zpětně už nic neregulujete. Chodí Vám nějaká částka, kterou služba určí. Připomínám, služba je smluvní partner a nikoliv opatrovník, takže je to obdobné, jako by Vám výplata chodila k pronajímateli a ten se rozhodl, kolik si nechá a kolik Vám vrátí a kdy.
  2. MÉNĚ VHODNÁ, ALE TROŠKU LEPŠÍ: Peníze k Vám na účet, ale přeposíláte do služby 85 % příjmů na sníženou úhradu a pak samostatně částky dle potřeby (ze zbývajících 15 %). Případné přebytky máte pod kontrolou. Tuto variantu, byť je v rozporu s § 1414 občanského zákoníku často soud nekritizuje.
  3. IDEÁLNÍ: Peníze jsou na účtu opatrovaného a Vy jste jako disponent. Přeposíláte do služby 85 % příjmů na sníženou úhradu nebo částku na plnou, pokud opatrovanému zůstává alespoň 15 % příjmů a pak samostatně částky dle potřeby (ze zbývajících 15 %). Případné přebytky máte pod kontrolou. Navíc můžete přidat spořící účet k přebytkům prostředků.

Pěkný den

Mgr. Radka Pešlová

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.