pečuj doma

Můžeme pro dluh využít institut Milostivého léta?

10.9.2022

Náš opatrovanec měl před omezením ve svéprávnosti dluh u Dopravního podniku. Dluh byl vymáhán Exekutorským úřadem Prachatice. Dluh-jistina byl již dávno zaplacen, DP nyní neeviduje žádnou neuhrazenou pohledávku za naším opatrovancem. V současné době vymáhá EÚ Přerov pro oprávněného, kterým je EÚ Prachatice, ještě náklady předchozího řízení + pravděpodobné náklady exekuce a náklady oprávněného v exekučním řízení (náklady oprávněného, odměna exekutora, paušál výdajů soud. exekutora, DPH). Je možné využít u EÚ institut Milostivého léta, když se původní uhrazený dluh vztahoval k Dopravnímu podniku, zapojenému do Milostivého léta, když oprávněným je nyní jen EÚ Prachatice a vymáhá to pro něj EÚ Přerov ? Pokud ano, tak který z uvedených EÚ máme pro případné řešení oslovit?

Odpověď

Jestli to dobře chápu, tak dopravní podnik přeprodal pohledávku exekučnímu úřadu a ten se nechává zastupovat při vymáhání jiným exekučním úřadem. No, to je mazané, ale značně pro Vás nevýhodné, protože Milostivé léto se vztahuje na nepřeprodané pohledávky (ačkoliv původně mělo být navrhováno, aby se vztahovalo i na přeprodané pohledávky).

Protože si ale čistě teoreticky nemusíte být jista, jak to je, doporučuji oslovit oba exekuční úřady o sdělení:
„Dle § 2 zák. č. 214/2022 Sb. žádám o sdělení výše částky, která má být uhrazena ke splnění podmínky podle § 1 odst. 3 písm. a), nebo o sdělení, že byla splněna podmínka podle § 1 odst. 3 písm. b). a to nejpozději do 15 dnů. Pokud je již zaplacena nebo jinak zanikla jistina vymáhaná v exekučním řízení, popřípadě zaplacena nebo jinak nezanikla část jistiny, je-li exekuce vedena jen pro část jistiny (dále jen „vymáhaná jistina“) žádám zastavit exekuci podle odstavce 2 § 1 zák. č. 214/2022 Sb. Tento dopis vezměte jako sdělení uskutečněné do 30. listopadu 2022, kdy žádáme o zahájení postupu podle uvedeného zákona.

Dost možná to není přeprodaná pohledávka (bez bližší znalosti případu a dokumentů to nemohu vyloučit) a pak by Vám to mohlo v rámci Milostivého léta ulehčit. Pokud exekutorský úřad sdělí částku, budete vědět, že musíte doplatit ještě náklady milostivého léta, tj. 1500 Kč, a je-li soudní exekutor nebo správce závodu plátcem daně z přidané hodnoty, zvyšuje se paušální náhrada nákladů exekuce o příslušnou daň z přidané hodnoty. V exekuci zastavené podle § 1 odst. 3 písm. a) soudnímu exekutorovi náležejí vedle částky podle věty první náklady exekuce, ohledně nichž byl přede dnem 1. září 2022 vydán příkaz k úhradě nákladů exekuce nebo jiné rozhodnutí a které byly přede dnem 1. září 2022 vymoženy. V exekuci zastavené podle § 1 odst. 3 písm. b) soudnímu exekutorovi náležejí vedle částky podle věty první náklady exekuce, ohledně nichž byl přede dnem 1. září 2022 vydán příkaz k úhradě nákladů exekuce nebo jiné rozhodnutí a které byly přede dnem 1. září 2022 vymoženy, ve výši, která přesahuje paušální náhradu nákladů exekuce podle věty první. Další náklady exekuce soudnímu exekutorovi nenáležejí.

Exekutor musí odpovědět, a pokud již jistina zanikla a bylo uhrazeno na dalších nákladech už alespoň oněch 1 500 Kč + DPH, musí exekuci zastavit.

Takže se buď dozvíte, kolik zaplatit, případně exekuci exekutor zastaví. A protože je nejisté, jak je to s přeprodaností pohledávky, oslovte oba exekutory (jinak by bylo potřebné oslovit jen toho vymáhajícího, tj. posledního, od kterého chodí výzvy; ale ve Vašem případě je stav nejistý, proto nespoléhejte na toho skutečně vymáhajícího).

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolanou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.