pečuj doma

Můžu přepsat starší vozidlo opatrovaného bratra na sebe?

15.10.2023

Jsem opatrovník bratra, který je omezen v právní způsobilosti. Je na něj napsán osobní automobil, 12 let starý, který má nyní tržní cenu cca 90 tis. korun. Já vozidlo provozuji. Pokud bych si chtěla vůz přepsat na sebe, je k tomu potřeba souhlas soudu?

Odpověď

Protože je vůz v majetku opatrovaného, nelze jej „jednoduše“ převést na opatrovníka.

Potřebujete soud požádat o ustanovení kolizního opatrovníka dle § 460 občanského zákoníku, aby ten v daném převodu/prodeji zastupoval místo Vás Vašeho bratra (Vy samozřejmě v řízení hájíte své zájmy). S tímto kolizním opatrovníkem dohodnete podmínky. Protože jde o majetek většího rozsahu (i když to samozřejmě záleží na dalších majetkových poměrech bratra), bude nutné ještě převod/prodej schválit opatrovnickým soudem jako významný zásah do majetkových práv opatrovaného. Nejspíš to ani tak nebude vyžadovat sám opatrovnický soud, jako to bude vyžadovat úřad při přepisu vozu.

Mělo by dojít k vyrovnání tak, aby bratr na převodu netratil a současně pro něj byl výhodný. Což bude nutné v návrhu na schválení právního jednání zdůvodnit:

  • proč má bratr o vlastnictví vozu přijít,
  • co mu to přinese.

Návrh na ustanovené kolizního opatrovníka jsme popisovali již v této odpovědi: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik a vzor na schválení právního jednání naleznete zde: https://justice.cz/documents/32489/1000664/vzor+-+n%C3%A1vrh+na+schv%C3%A1len%C3%AD+pr%C3%A1vn%C3%ADho+jedn%C3%A1n%C3%AD+za+opatrovance.doc/c504cb69-e686-42d3-8be0-dbffb01a40f0.

Komplikací by mohlo být, pokud byl vůz pořízen na příspěvek od státu (od úřadu práce příspěvek na pořízení kompenzační pomůcky) a byl uplatňován nárok na vrácení DPH. Případná vratka úřadu práce, pokud vůz nebyl užíván déle než 7 let (§ 12 zák. č. 329/2011 Sb.) a případně i DPH, by byla k tíži bratra, a i to by mělo být zohledněno při návrhu na schvalování změny majitele vozu a podmínek této změny.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.