pečuj doma

Můžu přepsat starší vozidlo opatrovaného bratra na sebe?

15.10.2023

Jsem opatrovník bratra, který je omezen v právní způsobilosti. Je na něj napsán osobní automobil, 12 let starý, který má nyní tržní cenu cca 90 tis. korun. Já vozidlo provozuji. Pokud bych si chtěla vůz přepsat na sebe, je k tomu potřeba souhlas soudu?

Odpověď

Protože je vůz v majetku opatrovaného, nelze jej „jednoduše“ převést na opatrovníka.

Potřebujete soud požádat o ustanovení kolizního opatrovníka dle § 460 občanského zákoníku, aby ten v daném převodu/prodeji zastupoval místo Vás Vašeho bratra (Vy samozřejmě v řízení hájíte své zájmy). S tímto kolizním opatrovníkem dohodnete podmínky. Protože jde o majetek většího rozsahu (i když to samozřejmě záleží na dalších majetkových poměrech bratra), bude nutné ještě převod/prodej schválit opatrovnickým soudem jako významný zásah do majetkových práv opatrovaného. Nejspíš to ani tak nebude vyžadovat sám opatrovnický soud, jako to bude vyžadovat úřad při přepisu vozu.

Mělo by dojít k vyrovnání tak, aby bratr na převodu netratil a současně pro něj byl výhodný. Což bude nutné v návrhu na schválení právního jednání zdůvodnit:

  • proč má bratr o vlastnictví vozu přijít,
  • co mu to přinese.

Návrh na ustanovené kolizního opatrovníka jsme popisovali již v této odpovědi: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik a vzor na schválení právního jednání naleznete zde: https://justice.cz/documents/32489/1000664/vzor+-+n%C3%A1vrh+na+schv%C3%A1len%C3%AD+pr%C3%A1vn%C3%ADho+jedn%C3%A1n%C3%AD+za+opatrovance.doc/c504cb69-e686-42d3-8be0-dbffb01a40f0.

Komplikací by mohlo být, pokud byl vůz pořízen na příspěvek od státu (od úřadu práce příspěvek na pořízení kompenzační pomůcky) a byl uplatňován nárok na vrácení DPH. Případná vratka úřadu práce, pokud vůz nebyl užíván déle než 7 let (§ 12 zák. č. 329/2011 Sb.) a případně i DPH, by byla k tíži bratra, a i to by mělo být zohledněno při návrhu na schvalování změny majitele vozu a podmínek této změny.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.