pečuj doma

Můžu přepsat starší vozidlo opatrovaného bratra na sebe?

15.10.2023

Jsem opatrovník bratra, který je omezen v právní způsobilosti. Je na něj napsán osobní automobil, 12 let starý, který má nyní tržní cenu cca 90 tis. korun. Já vozidlo provozuji. Pokud bych si chtěla vůz přepsat na sebe, je k tomu potřeba souhlas soudu?

Odpověď

Protože je vůz v majetku opatrovaného, nelze jej „jednoduše“ převést na opatrovníka.

Potřebujete soud požádat o ustanovení kolizního opatrovníka dle § 460 občanského zákoníku, aby ten v daném převodu/prodeji zastupoval místo Vás Vašeho bratra (Vy samozřejmě v řízení hájíte své zájmy). S tímto kolizním opatrovníkem dohodnete podmínky. Protože jde o majetek většího rozsahu (i když to samozřejmě záleží na dalších majetkových poměrech bratra), bude nutné ještě převod/prodej schválit opatrovnickým soudem jako významný zásah do majetkových práv opatrovaného. Nejspíš to ani tak nebude vyžadovat sám opatrovnický soud, jako to bude vyžadovat úřad při přepisu vozu.

Mělo by dojít k vyrovnání tak, aby bratr na převodu netratil a současně pro něj byl výhodný. Což bude nutné v návrhu na schválení právního jednání zdůvodnit:

  • proč má bratr o vlastnictví vozu přijít,
  • co mu to přinese.

Návrh na ustanovené kolizního opatrovníka jsme popisovali již v této odpovědi: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik a vzor na schválení právního jednání naleznete zde: https://justice.cz/documents/32489/1000664/vzor+-+n%C3%A1vrh+na+schv%C3%A1len%C3%AD+pr%C3%A1vn%C3%ADho+jedn%C3%A1n%C3%AD+za+opatrovance.doc/c504cb69-e686-42d3-8be0-dbffb01a40f0.

Komplikací by mohlo být, pokud byl vůz pořízen na příspěvek od státu (od úřadu práce příspěvek na pořízení kompenzační pomůcky) a byl uplatňován nárok na vrácení DPH. Případná vratka úřadu práce, pokud vůz nebyl užíván déle než 7 let (§ 12 zák. č. 329/2011 Sb.) a případně i DPH, by byla k tíži bratra, a i to by mělo být zohledněno při návrhu na schvalování změny majitele vozu a podmínek této změny.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.