pečuj doma

Návrh na prodloužení doby omezení svéprávnosti

3.3.2021

Mám v opatrovnictví otce, jemuž do podzimu minulého roku dělala opatrovníka obec. Já jsem nyní opatrovníkem od září 2020, avšak v červnu 2021 končí tříletá lhůta omezení svéprávnosti. Otec je omezen ve svéprávnosti už od roku 2014. Chci se tedy zeptat, jak mám žádat nadále o prodloužení omezení svéprávnosti a s jakým předstihem to začít řešit?

Otec je alkoholik, ve zprávě z psychiatrie má napsanou diagnózu s nevratným poškozením mozku, kdy se nepředpokládá zlepšení. A je možné prodloužit v tomto případě omezení hned na 5 let nebo opět pouze na 3 roky?

Odpověď

Doporučuji posečkat do května 2021. Soudy často zahajují z moci úřední přezkum. Pokud by to soud nezahájil, musíte jako opatrovník, pokud považujete omezení svéprávnosti a opatrovnictví za smysluplné (v případě Vašeho otce), podat návrh sám. Adresujete ho na opatrovnický soud v tomto duchu:

Já ..., nar. ... jsem opatrovníkem ..., nar. ..., na základě rozhodnutí č. ... ze dne ... Rozhodnutím č. ..., které nabylo právní moci dne ..., byl pan ... omezen ve svéprávnosti. Omezení svéprávnosti bylo stanoveno na 3 roky a tato lhůta nyní uplyne.
Protože z těchto důvodů ..... se domnívám, že omezení svéprávnosti a ustanovení opatrovníka je i nadále ochranným a pomocným opatřením, žádám soud o prodloužení omezení svéprávnosti na maximální možnou dobu, tj. 5 let, neboť dle lékařské zprávy MUDr. ... ze dne ..., kterou přikládám, nelze očekávat zásadní změnu poměrů a stavu pana ...

Rozhodnutí o délce omezení je vždy na soudním posouzením. Některým soudům v některých případech (vždy musí jít o individuální posouzení soudcem) ale dostačuje aktuální lékařská zpráva a některé soudy k prodloužení požadují znovuposouzení znalcem. Jak bude reagovat Váš soud/soudce nemohu předjímat.

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.