pečuj doma

Obtížná domluva s bankou i s opatrovancem

23.3.2023

Otec byl omezen na svéprávnosti v nakládání s penězi, uzavírání smluv o poskytování sociálních služeb, nájemních smluv a jednání s úřady. Důchod mu chodí na účet v bance, ke kterému má stále přístup. Platí z něj nájem, splátky úvěrů. Komunikace s bankou je obtížná, dostal jsem vyjádření „účet bude vypovězen, může být veden pouze na osobu plně svéprávnou“, nebo „email byl předán na kompetentní oddělení“. Na účtu má kontokorent, při vypovězení účtu bude nutné tento dluh vyrovnat. Otec je naprosto bez peněz, každý měsíc vše utratí, někdy i peníze na nájem (opakovaně jsem za něj musel platit nájem, aby jej nevystěhovali). Není s ním rozumná řeč, věří, že je vše v pořádku a může si (bez ohledu na soudní rozhodnutí) nakupovat a utrácet, jak chce. Jaká je možný a rozumný postup vůči bance i otci?

Odpověď

Dovozuji, že jako syn jste se stal opatrovníkem svého otce. Je potřeba, abyste s listinou opatrovníka založil na otcovo jméno jiný účet, kde bude možné, abyste jako opatrovník byl disponent a mohl stanovit pravidla pro výběr prostředků otcem. Pokud je otec v exekuci a hrozí, že by účet mohl „obstavit“, pak bude nutné hledat ještě jinou cestu.

Dále potřebujete oslovil ČSSZ a převést důchod buď na nový účet nebo na výplatu k Vaším rukám hotově.

Jako opatrovník máte oprávnění spravovat otcovi záležitosti. To, že si otec nic nepřipouští a sám „nechce poslouchat“, bývá pro opatrovance typické. Proto není role opatrovníka snadná.

Dále se spojte s pronajímatelem bytu a dodavatelem energií. Smlouvy nyní budete kontrolovat a spravovat Vy. Dále je vhodné prověřit, zda by otec neměl nárok na příspěvek na bydlení (https://www.mpsv.cz/web/cz/prispevek-na-bydleni), o ten byste mu mohl požádat, abyste zvýšil jeho příjmy.

Pokud je otec nemocný, možná by měl nárok na příspěvek na péči, protože potřebuje péči v alespoň třech životních potřebách (více zde: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-ziskat-odpovidajici-prispevek-na-peci-cast-1) a pak také možná na průkaz pro osobu se zdravotním postižením a příspěvek na mobilitu. Nepíšete, čím otec trpí, proto Vám píši takto obecně.

Nicméně, trochu se z Vašeho dotazu zdá, že jste z otce bezradný. Dětem se někdy špatně spravují záležitosti rodičů. Pokud je pro Vás opatrovnictví velkou neznámou a potřeboval byste v tomto oporu a podporu, doporučuji se obrátit na sociální odbor obecního úřadu a zde zevrubně otcovu situaci probrat (možná by měl nárok na slevu z tel. volání, úlevu od poplatku za TV a rozhlas). Dá se pro něj možná mnohé udělat.

Pro seznámení se s pohledem na opatrovnictví doporučuji i naši publikaci: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi.

A samozřejmě, můžete se ptát i nás.

Co se týče práce s dluhy, tak zde ještě vyvstává otázka vzniku dluhů. To není na jeden e-mail, jde o komplikovanější situaci. Ale dluhy, které otec dělá v době, kdy už je omezen ve svéprávnosti, byste měl jako opatrovník vážně řešit a anulovat pro jejich neplatnost (§ 581 občanského zákoníku: Není-li osoba plně svéprávná, je neplatné právní jednání, ke kterému není způsobilá. Neplatné je i právní jednání osoby jednající v duševní poruše, která ji činí neschopnou právně jednat.). V rámci exekucí se pak řeší zastavení exekuce dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu pro neplatný právní titul, ale v tomto případě je pro uplatnění jen patnáctidenní lhůta, tak je potřeba jednat rychle, když se exekuce objeví a dokládat doklady o nemoci a omezení otce.  

Snad je to alespoň pro začátek malý návod, kde začít.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.