pečuj doma

Obtížná domluva s bankou i s opatrovancem

23.3.2023

Otec byl omezen na svéprávnosti v nakládání s penězi, uzavírání smluv o poskytování sociálních služeb, nájemních smluv a jednání s úřady. Důchod mu chodí na účet v bance, ke kterému má stále přístup. Platí z něj nájem, splátky úvěrů. Komunikace s bankou je obtížná, dostal jsem vyjádření „účet bude vypovězen, může být veden pouze na osobu plně svéprávnou“, nebo „email byl předán na kompetentní oddělení“. Na účtu má kontokorent, při vypovězení účtu bude nutné tento dluh vyrovnat. Otec je naprosto bez peněz, každý měsíc vše utratí, někdy i peníze na nájem (opakovaně jsem za něj musel platit nájem, aby jej nevystěhovali). Není s ním rozumná řeč, věří, že je vše v pořádku a může si (bez ohledu na soudní rozhodnutí) nakupovat a utrácet, jak chce. Jaká je možný a rozumný postup vůči bance i otci?

Odpověď

Dovozuji, že jako syn jste se stal opatrovníkem svého otce. Je potřeba, abyste s listinou opatrovníka založil na otcovo jméno jiný účet, kde bude možné, abyste jako opatrovník byl disponent a mohl stanovit pravidla pro výběr prostředků otcem. Pokud je otec v exekuci a hrozí, že by účet mohl „obstavit“, pak bude nutné hledat ještě jinou cestu.

Dále potřebujete oslovil ČSSZ a převést důchod buď na nový účet nebo na výplatu k Vaším rukám hotově.

Jako opatrovník máte oprávnění spravovat otcovi záležitosti. To, že si otec nic nepřipouští a sám „nechce poslouchat“, bývá pro opatrovance typické. Proto není role opatrovníka snadná.

Dále se spojte s pronajímatelem bytu a dodavatelem energií. Smlouvy nyní budete kontrolovat a spravovat Vy. Dále je vhodné prověřit, zda by otec neměl nárok na příspěvek na bydlení (https://www.mpsv.cz/web/cz/prispevek-na-bydleni), o ten byste mu mohl požádat, abyste zvýšil jeho příjmy.

Pokud je otec nemocný, možná by měl nárok na příspěvek na péči, protože potřebuje péči v alespoň třech životních potřebách (více zde: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-ziskat-odpovidajici-prispevek-na-peci-cast-1) a pak také možná na průkaz pro osobu se zdravotním postižením a příspěvek na mobilitu. Nepíšete, čím otec trpí, proto Vám píši takto obecně.

Nicméně, trochu se z Vašeho dotazu zdá, že jste z otce bezradný. Dětem se někdy špatně spravují záležitosti rodičů. Pokud je pro Vás opatrovnictví velkou neznámou a potřeboval byste v tomto oporu a podporu, doporučuji se obrátit na sociální odbor obecního úřadu a zde zevrubně otcovu situaci probrat (možná by měl nárok na slevu z tel. volání, úlevu od poplatku za TV a rozhlas). Dá se pro něj možná mnohé udělat.

Pro seznámení se s pohledem na opatrovnictví doporučuji i naši publikaci: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi.

A samozřejmě, můžete se ptát i nás.

Co se týče práce s dluhy, tak zde ještě vyvstává otázka vzniku dluhů. To není na jeden e-mail, jde o komplikovanější situaci. Ale dluhy, které otec dělá v době, kdy už je omezen ve svéprávnosti, byste měl jako opatrovník vážně řešit a anulovat pro jejich neplatnost (§ 581 občanského zákoníku: Není-li osoba plně svéprávná, je neplatné právní jednání, ke kterému není způsobilá. Neplatné je i právní jednání osoby jednající v duševní poruše, která ji činí neschopnou právně jednat.). V rámci exekucí se pak řeší zastavení exekuce dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu pro neplatný právní titul, ale v tomto případě je pro uplatnění jen patnáctidenní lhůta, tak je potřeba jednat rychle, když se exekuce objeví a dokládat doklady o nemoci a omezení otce.  

Snad je to alespoň pro začátek malý návod, kde začít.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Nový guru libertiánství a jeho metoda motorové pily

25.6.2024 Liberálové po celém světě jsou nadšeni „svobodným, ekonomickým a sociálně-politickým programem“ nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Tento guru libertiánství chce udělat svou zemi „fit“ tím, že potlačí sociální standardy pro většinu lidí. Milei své konání cynicky nazývá metodou motorové pily. Stále víc stoupenců získává i v Evropě. více...

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.