pečuj doma

Odmítnutí dědictví, obnovení řízení a CMP maminky

17.11.2022

Zdědily jsme se sestrou a maminkou dům po otci, maminka se dědictví vzdala, takže majitelkami jsme my dvě se sestrou. V současnosti probíhá soudní spor se sousedem domu na určení vlastnictví k části pozemku, na němž náš dům stoji. Kvůli tomu došlo k obnovení dědického řízení. Mezitím maminku postihla silná CMP, je upoutána na lůžko a nemluví. Můj dotaz je, pokud soud rozhodne, že pozemek je náš, bude maminka spolumajitel pozemku nebo i celého domu, když se předtím dědictví vzdala? Rádi bychom v budoucnu dům prodali, protoze je ve špatném stavu a nevíme tedy, jak případně postupovat.

Odpověď

Ačkoliv se zdá, že Váš dotaz je prostý/jednoduchý, odpověď nemůže být jednoznačná, protože mimo jiné záleží také na době, kdy zemřel tatínek a jaký právní předpis se tedy na skutečnost bude vztahovat; zda s majetkem (aktivem) vzniknou i pasiva (dluhy), zda se někdo z dědiců bude dovolávat nového projednání, či nikoliv, pak by mohlo být rozhodnuto poměrně podle původního rozhodnutí.

Bohužel naše poradna se na dědické právo nespecializuje, proto bude potřeba se zeptat především vykonávajícího notáře, který Vám obecně (ze znalosti Vašeho spisu) může odpovědět a bude nutné znát více podrobností o možném majetku/dluhu.

Maminka bude účastníkem řízení. Bude-li v současnosti sporný majetek majetkem tatínka, je ještě otázkou, zda výhradně tatínka, nebo by se nabýval ještě do společného jmění manželů (minimálně podíl by přibyl mamince, a to nikoliv děděním).

Alespoň částečně k tématu naleznete zde: https://www.epravo.cz/top/clanky/dodatecne-projednani-dedictvi-aktivum-ci-pasivum-nove-najevo-vysleho-majetku-112344.html.

Pokud je maminka již nyní neschopná rozhodovat, možná by bylo vhodné řešit také opatrovnictví (zavčasu), aby se na něj mohlo v případě notářského řízení navázat. I maminka, pokud by byla již v opatrovnictví, by se se souhlasem soudu mohla svého dědického podílu vzdát. Je to ale nutné se soudem náležitě projednat, a ne vždy to soud odsouhlasí.

Snad Vám to alespoň trošku pomůže.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Zajímá vás fungování hospicu a odlehčovací služby?

17.4.2024 Připravili jsme dvě nová videa ze seriálu Představujeme pět typů služeb: o pobytové odlehčovací službě a hospicu. Seriál má pomoci především rodinným pečujícím, kteří se starají o dospělé. Měli by se lépe zorientovat, v čem může být ta která prospěšná, v čem pomoci nemůže, jaké potíže mohou při využívání služeb nastat a jak jsou řešeny, jak služby dojednat více...

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.