pečuj doma

Odmítnutí dědictví, obnovení řízení a CMP maminky

17.11.2022

Zdědily jsme se sestrou a maminkou dům po otci, maminka se dědictví vzdala, takže majitelkami jsme my dvě se sestrou. V současnosti probíhá soudní spor se sousedem domu na určení vlastnictví k části pozemku, na němž náš dům stoji. Kvůli tomu došlo k obnovení dědického řízení. Mezitím maminku postihla silná CMP, je upoutána na lůžko a nemluví. Můj dotaz je, pokud soud rozhodne, že pozemek je náš, bude maminka spolumajitel pozemku nebo i celého domu, když se předtím dědictví vzdala? Rádi bychom v budoucnu dům prodali, protoze je ve špatném stavu a nevíme tedy, jak případně postupovat.

Odpověď

Ačkoliv se zdá, že Váš dotaz je prostý/jednoduchý, odpověď nemůže být jednoznačná, protože mimo jiné záleží také na době, kdy zemřel tatínek a jaký právní předpis se tedy na skutečnost bude vztahovat; zda s majetkem (aktivem) vzniknou i pasiva (dluhy), zda se někdo z dědiců bude dovolávat nového projednání, či nikoliv, pak by mohlo být rozhodnuto poměrně podle původního rozhodnutí.

Bohužel naše poradna se na dědické právo nespecializuje, proto bude potřeba se zeptat především vykonávajícího notáře, který Vám obecně (ze znalosti Vašeho spisu) může odpovědět a bude nutné znát více podrobností o možném majetku/dluhu.

Maminka bude účastníkem řízení. Bude-li v současnosti sporný majetek majetkem tatínka, je ještě otázkou, zda výhradně tatínka, nebo by se nabýval ještě do společného jmění manželů (minimálně podíl by přibyl mamince, a to nikoliv děděním).

Alespoň částečně k tématu naleznete zde: https://www.epravo.cz/top/clanky/dodatecne-projednani-dedictvi-aktivum-ci-pasivum-nove-najevo-vysleho-majetku-112344.html.

Pokud je maminka již nyní neschopná rozhodovat, možná by bylo vhodné řešit také opatrovnictví (zavčasu), aby se na něj mohlo v případě notářského řízení navázat. I maminka, pokud by byla již v opatrovnictví, by se se souhlasem soudu mohla svého dědického podílu vzdát. Je to ale nutné se soudem náležitě projednat, a ne vždy to soud odsouhlasí.

Snad Vám to alespoň trošku pomůže.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.