pečuj doma

Odmítnutí dědictví, obnovení řízení a CMP maminky

17.11.2022

Zdědily jsme se sestrou a maminkou dům po otci, maminka se dědictví vzdala, takže majitelkami jsme my dvě se sestrou. V současnosti probíhá soudní spor se sousedem domu na určení vlastnictví k části pozemku, na němž náš dům stoji. Kvůli tomu došlo k obnovení dědického řízení. Mezitím maminku postihla silná CMP, je upoutána na lůžko a nemluví. Můj dotaz je, pokud soud rozhodne, že pozemek je náš, bude maminka spolumajitel pozemku nebo i celého domu, když se předtím dědictví vzdala? Rádi bychom v budoucnu dům prodali, protoze je ve špatném stavu a nevíme tedy, jak případně postupovat.

Odpověď

Ačkoliv se zdá, že Váš dotaz je prostý/jednoduchý, odpověď nemůže být jednoznačná, protože mimo jiné záleží také na době, kdy zemřel tatínek a jaký právní předpis se tedy na skutečnost bude vztahovat; zda s majetkem (aktivem) vzniknou i pasiva (dluhy), zda se někdo z dědiců bude dovolávat nového projednání, či nikoliv, pak by mohlo být rozhodnuto poměrně podle původního rozhodnutí.

Bohužel naše poradna se na dědické právo nespecializuje, proto bude potřeba se zeptat především vykonávajícího notáře, který Vám obecně (ze znalosti Vašeho spisu) může odpovědět a bude nutné znát více podrobností o možném majetku/dluhu.

Maminka bude účastníkem řízení. Bude-li v současnosti sporný majetek majetkem tatínka, je ještě otázkou, zda výhradně tatínka, nebo by se nabýval ještě do společného jmění manželů (minimálně podíl by přibyl mamince, a to nikoliv děděním).

Alespoň částečně k tématu naleznete zde: https://www.epravo.cz/top/clanky/dodatecne-projednani-dedictvi-aktivum-ci-pasivum-nove-najevo-vysleho-majetku-112344.html.

Pokud je maminka již nyní neschopná rozhodovat, možná by bylo vhodné řešit také opatrovnictví (zavčasu), aby se na něj mohlo v případě notářského řízení navázat. I maminka, pokud by byla již v opatrovnictví, by se se souhlasem soudu mohla svého dědického podílu vzdát. Je to ale nutné se soudem náležitě projednat, a ne vždy to soud odsouhlasí.

Snad Vám to alespoň trošku pomůže.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.