pečuj doma

Odmítnutí dědictví, obnovení řízení a CMP maminky

17.11.2022

Zdědily jsme se sestrou a maminkou dům po otci, maminka se dědictví vzdala, takže majitelkami jsme my dvě se sestrou. V současnosti probíhá soudní spor se sousedem domu na určení vlastnictví k části pozemku, na němž náš dům stoji. Kvůli tomu došlo k obnovení dědického řízení. Mezitím maminku postihla silná CMP, je upoutána na lůžko a nemluví. Můj dotaz je, pokud soud rozhodne, že pozemek je náš, bude maminka spolumajitel pozemku nebo i celého domu, když se předtím dědictví vzdala? Rádi bychom v budoucnu dům prodali, protoze je ve špatném stavu a nevíme tedy, jak případně postupovat.

Odpověď

Ačkoliv se zdá, že Váš dotaz je prostý/jednoduchý, odpověď nemůže být jednoznačná, protože mimo jiné záleží také na době, kdy zemřel tatínek a jaký právní předpis se tedy na skutečnost bude vztahovat; zda s majetkem (aktivem) vzniknou i pasiva (dluhy), zda se někdo z dědiců bude dovolávat nového projednání, či nikoliv, pak by mohlo být rozhodnuto poměrně podle původního rozhodnutí.

Bohužel naše poradna se na dědické právo nespecializuje, proto bude potřeba se zeptat především vykonávajícího notáře, který Vám obecně (ze znalosti Vašeho spisu) může odpovědět a bude nutné znát více podrobností o možném majetku/dluhu.

Maminka bude účastníkem řízení. Bude-li v současnosti sporný majetek majetkem tatínka, je ještě otázkou, zda výhradně tatínka, nebo by se nabýval ještě do společného jmění manželů (minimálně podíl by přibyl mamince, a to nikoliv děděním).

Alespoň částečně k tématu naleznete zde: https://www.epravo.cz/top/clanky/dodatecne-projednani-dedictvi-aktivum-ci-pasivum-nove-najevo-vysleho-majetku-112344.html.

Pokud je maminka již nyní neschopná rozhodovat, možná by bylo vhodné řešit také opatrovnictví (zavčasu), aby se na něj mohlo v případě notářského řízení navázat. I maminka, pokud by byla již v opatrovnictví, by se se souhlasem soudu mohla svého dědického podílu vzdát. Je to ale nutné se soudem náležitě projednat, a ne vždy to soud odsouhlasí.

Snad Vám to alespoň trošku pomůže.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Těm, co musí být odebrána slinivka, mohou pomoci vlastní buňky

1.12.2022 IKEM rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé ČR a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu a do IKEM putuje jen pankreas, z něhož lékaři z IKEM izolují ostrůvky a s nimi míří za pacientem, kterému je transplantují. více...

DOPORUČENÍ: APSS ČR: Nepodceňte přípravu na blackout

30.11.2022 Poskytovatelé sociálních služeb v České republice by měli být připraveni na rozsáhlý a déletrvající výpadek elektrické energie. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) proto zpracovala doporučený postup, jak by měli zaměstnanci v pobytových sociálních službách jednat v takovéto nouzové situaci, aby byly dopady na klienty co nejmenší. více...

PTÁTE SE: Místo průkazky ZTP/P má mít syn jen TP

29.11.2022 Syn s diagnózou dětský autismus mel do svých 15 let, tedy do srpna 2022, průkaz ZTP/P. Nyní nám přišlo oznámeni, že se chystají přiznat nám pouze TP. Převzala jsem osobně posudek, ale nenašla jsem nic, co by z něj bylo formálně vynecháno. Tudíž z možností, které mi sdělila pracovnice, jsem zvolila odvolaní po přijetí rozhodnutí, protože nové zprávy více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.