pečuj doma

Odmítnutí dědictví, obnovení řízení a CMP maminky

17.11.2022

Zdědily jsme se sestrou a maminkou dům po otci, maminka se dědictví vzdala, takže majitelkami jsme my dvě se sestrou. V současnosti probíhá soudní spor se sousedem domu na určení vlastnictví k části pozemku, na němž náš dům stoji. Kvůli tomu došlo k obnovení dědického řízení. Mezitím maminku postihla silná CMP, je upoutána na lůžko a nemluví. Můj dotaz je, pokud soud rozhodne, že pozemek je náš, bude maminka spolumajitel pozemku nebo i celého domu, když se předtím dědictví vzdala? Rádi bychom v budoucnu dům prodali, protoze je ve špatném stavu a nevíme tedy, jak případně postupovat.

Odpověď

Ačkoliv se zdá, že Váš dotaz je prostý/jednoduchý, odpověď nemůže být jednoznačná, protože mimo jiné záleží také na době, kdy zemřel tatínek a jaký právní předpis se tedy na skutečnost bude vztahovat; zda s majetkem (aktivem) vzniknou i pasiva (dluhy), zda se někdo z dědiců bude dovolávat nového projednání, či nikoliv, pak by mohlo být rozhodnuto poměrně podle původního rozhodnutí.

Bohužel naše poradna se na dědické právo nespecializuje, proto bude potřeba se zeptat především vykonávajícího notáře, který Vám obecně (ze znalosti Vašeho spisu) může odpovědět a bude nutné znát více podrobností o možném majetku/dluhu.

Maminka bude účastníkem řízení. Bude-li v současnosti sporný majetek majetkem tatínka, je ještě otázkou, zda výhradně tatínka, nebo by se nabýval ještě do společného jmění manželů (minimálně podíl by přibyl mamince, a to nikoliv děděním).

Alespoň částečně k tématu naleznete zde: https://www.epravo.cz/top/clanky/dodatecne-projednani-dedictvi-aktivum-ci-pasivum-nove-najevo-vysleho-majetku-112344.html.

Pokud je maminka již nyní neschopná rozhodovat, možná by bylo vhodné řešit také opatrovnictví (zavčasu), aby se na něj mohlo v případě notářského řízení navázat. I maminka, pokud by byla již v opatrovnictví, by se se souhlasem soudu mohla svého dědického podílu vzdát. Je to ale nutné se soudem náležitě projednat, a ne vždy to soud odsouhlasí.

Snad Vám to alespoň trošku pomůže.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.