pečuj doma

Opatrovaná je nově omezena v provozování vozidla

31.3.2021

Město vykonává funkci veřejného opatrovníka. Opatrovaná zakoupila vozidlo v AutoEsa v září 2020, v lednu 2021 byla omezena ve svéprávnosti, mimo jiné – na vlastnictví a provozování vozidla. Má uzavřené dvě půjčky – u společnosti Essox a u Moneta Money Bank. Vlastníkem je úvěrová společnost Essox. Provozovatelem je opatrovaná. Obracíme se na Vás s dotazem, jak máme dále, jako veřejný opatrovník, postupovat?

Odpověď

Stanovit další postup není tak jednoznačné, jak by z dotazu mohlo vyplývat. Velmi záleží, co se vlastně stalo při nákupu vozu, jakou nemocí trpí opatrovaná a k čemu by následně vůz mohl/měl sloužit.

Pokud uzavřela opatrovaná smlouvu v září 2020 již v duševní poruše a to tak, že nevěděla, co dělá, nevěděla, jak se rozhoduje, tak pak by bylo třeba oznámit prodejci, resp. též úvěrové/leasingové společnosti, jak a proč toto jednání nepovažujete od počátku za platné. Tedy – proč je podle Vás neplatné (§ 551, § 552, § 580, nebo § 581, příp. § 583 občanského zákoníku). Pak potřebujete dané společnosti upozornit, že pokud to budete řešit soudně, soud dle § 588 oz přihlédne k neplatnosti i bez návrhu.

Pak je ideální vůz vrátit a současně s tím anulovat smlouvu (pro neplatnost). Nebude mít ani úvěr, ani auto.

Ale k tomu musíte doložit pro prodejce a úvěrovou společnost nějaký docela výstižný důkaz – třeba je něco o neschopnosti dlouhodobého jednání napsané už ve znaleckém posudku, případně v nějaké lékařské zprávě, kterou Vám nyní někdo vystaví. Je třeba v ní ale pojmout zdravotní stav i do historie (přinejmenším, aby bylo jasné, že opatrovaná nebyla způsobilá uzavřít smlouvu již září 2020). Nedostačuje jen, že v té době se vedlo řízení, ale že už třeba v té době byl vyhotoven posudek, ve kterém se píše o duševních nekompetentnosti paní.

Pokud ale nejde nic takového dokázat, protože paní byla při vědomí, věděla, co dělá, ale nyní je omezena (třeba z důvodu schizofrenie), tak pak musíte zvážit, co chcete s autem udělat. Pokud pro paní nemá užitek, prozkoumejte smlouvu o leasingu (nebo smlouvu na jejímž základě paní je provozovatelkou). A vypovězte smlouvu – se souhlasem opatrovnického soudu. Pak auto vraťte (dle smlouvy). Nejspíš to nebude úplně finančně výhodné, proto se souhlasem soudu a onu nevýhodnost budete muset ještě z prostředků opatrované vyřešit (splatit). Do doby, než obdržíte souhlas soudu, doporučuji registrační značky uschovat v depozitu a pozastavit alespoň hrazení povinného ručení, příp. havarijního pojištění, pokud jej hradíte Vy.

Mgr. Radka Pešlová

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kdo může používat platební kartu opatrované, aby jí nakoupil?

23.10.2024 Jsem opatrovník maminky. Mohu dát bankovní kartu k účtu maminky mojí sestře, která bydlí poblíž domova maminky a je tak víc po ruce, když je potřeba něco zakoupit? Já bydlím 13 km odtud, nemám auto a je tak někdy pro mě složitější to v brzké době zajistit. Dříve jsme to praktikovaly tak, že pokud maminka něco potřebovala koupit více...

INFO: Válek dá praktikům více peněz a změní úhradovou vyhlášku

22.10.2024 Praktičtí lékaři pro dospělé a dětští lékaři České republiky nebudou na konci října protestovat. Na jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem se domluvili na navýšení peněz pro lékaře a také na změně úhradové vyhlášky pro příští rok. Dvoudenní stávka, kterou hrozili na konci měsíce, je tedy definitivně odvolána. více...

PTÁTE SE: Vnučka, kterou máme v péči, si chce změnit jméno

21.10.2024 Máme v péči vnučku, které je sedm let. Její matka bere drogy, otec je ve výkonu trestu. Vnučka má dvě jména, druhé po matce. S matkou se nevídá a druhé jméno nechce.
Máme právo rozhodovat o vnučce ve všem, ale rodiče nejsou zbaveni rodičovských práv. Může soud zrušit jméno bez souhlasu rodičů?
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.