pečuj doma

Opatrovaná je ve špatném stavu a sama mám také potíže

2.4.2023

Opatrovaná dcera je v hrozném stavu, není schopná se učesat, vyškubává si vlasy, neobléká se pořádně... Ke své závažné psychické poruše nedodržuje doporučenou dietu, neužívá medikaci, léky vyhazuje. Za jeden rok přibrala 50 kg. Trhá všechny dokumenty. Nemá nadhled nad nemocí.
Můžu dceru nechat hospitalizovat bez jejího souhlasu? Dle opatrovnického listu ano. Jak toto mám zařídit? Odmítá chodit k psychiatrovi.
Ještě mám další dotazy. Je rozhodnuto, že jsem opatrovník po dobu 5 let, mám problémy s manželem, budu se rozvádět. Bude to řešit soud, když je dcera omezená ve svéprávnosti? Dojde k přezkoumání nebo znovu určení otce opatrovníka? O opatrovnictví nežádal.
Můžu po dobu péče o opatrovance být v pracovní neschopnosti? Pracuji na 4 hodiny denně. Jsem neschopná práce z psychického vyčerpání, mám deprese 5 měsíců. O obtíženém vyřizování na úřadech jsem se už zmiňovala. Může mě soud opatrovnictví odebrat? Manžel pije, nemoc dcery by se v jeho péči zhoršila. Když se napije, tak je agresivní, dochází i k napadení.

Odpověď

K Vašemu dotazu, zda můžete dceru hospitalizovat bez souhlasu:
Máte možnost podat soudu návrh na nařízení detence ve zdravotnickém zařízení. V návrhu musíte popsat tíživost zdravotního stavu dcery. Soudy ale často nevyhoví anebo je složité dotyčného do nemocnice dovést.
Proto je tu druhá možnost, pokud má dcera takto sebedestrukční ataky, tak ve chvíli, kdy je atak nejhorší, volejte rychlou záchrannou službu, pokud se dcera ohrožuje na životě, může ji RZS medikovat a odvést.
Třetí možnost je předjednat hospitalizaci dcery s psychiatrem/psychiatrickou nemocnicí. Pak je otázkou, jak byste dceru do nemocnice dostala. A následně, pokud by lékař zhodnotil dceřin stav jako těžký, mohl by ji v nemocnici zadržet proti její vůli.
Ve druhém i třetím případě bude lékař hospitalizaci do 24 hod. hlásit na soud a soud s touto hospitalizací bez souhlasu bude vyslovovat souhlas (resp. povede řízení, zda detenci schválí, či nikoliv).

K dalším dotazům:
Nemoc jako taková není překážkou opatrovnictví. Ale píšete o depresích, špatném vyřizování na úřadech, život s alkoholikem asi na pohodě také nepřidá. Pokud nejste schopná se postarat sama o sebe, bylo by vhodné zvážit, zda se opatrovnictví nevzdat. Můžete soudu poslat, že se opatrovnictví vzdáváte, ale že další potenciální opatrovník, otec, je alkoholik, a proto navrhujete, aby se opatrovníkem stal veřejný opatrovník (obec), případně někdo jiný z rodiny.
Nemusíte být opatrovníkem, ale můžete nadále být pečující osobou. Pokud by byl opatrovníkem někdo jiný, Vy byste alespoň mohla iniciovat založení opatrovnické rady a opatrovníka kontrolovat, ale nebyla by na Vás celá tíže opatrovnictví.
Samotný rozvod nezpůsobuje přezkum opatrovnictví nebo omezení dcery. Ale je dost možné, že Vás tímto tématem manžel začne vydírat, pokud bude v rozvodu chtít získat výhodnější postavení. Tady je opět dobré více spolupracovat s poradnou nebo sociálním odborem na obecním úřadu, abyste měla psychickou podporu, někoho, kdo Vás vyslechne a ujistí Vás, že manipulace je sice nepříjemná, ale primárně nejste v ohrožení (Vy ani opatrovnictví).

Velmi často se setkáváme s vyčerpaností pečujících a opatrovníků, rozpadem jejich rodin a neutěšeným zdravotním stavem. Jakkoliv se to snadno píše, ale hůř udělá, uvažujte o tom si nechat pomoci. Je mnoho organizací, které se snaží poskytovat psychickou pomoc pečujícím. Určitě pracujte se svými lékaři. Pokud neochráníte sebe, nebudete moci ochránit ani nikoho jiného. A nikdo jiný Vás samotnou neochrání lépe než Vy sama.

Držím Vám pěsti, ať to zvládnete

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.