pečuj doma

Opatrovaná je ve špatném stavu a sama mám také potíže

2.4.2023

Opatrovaná dcera je v hrozném stavu, není schopná se učesat, vyškubává si vlasy, neobléká se pořádně... Ke své závažné psychické poruše nedodržuje doporučenou dietu, neužívá medikaci, léky vyhazuje. Za jeden rok přibrala 50 kg. Trhá všechny dokumenty. Nemá nadhled nad nemocí.
Můžu dceru nechat hospitalizovat bez jejího souhlasu? Dle opatrovnického listu ano. Jak toto mám zařídit? Odmítá chodit k psychiatrovi.
Ještě mám další dotazy. Je rozhodnuto, že jsem opatrovník po dobu 5 let, mám problémy s manželem, budu se rozvádět. Bude to řešit soud, když je dcera omezená ve svéprávnosti? Dojde k přezkoumání nebo znovu určení otce opatrovníka? O opatrovnictví nežádal.
Můžu po dobu péče o opatrovance být v pracovní neschopnosti? Pracuji na 4 hodiny denně. Jsem neschopná práce z psychického vyčerpání, mám deprese 5 měsíců. O obtíženém vyřizování na úřadech jsem se už zmiňovala. Může mě soud opatrovnictví odebrat? Manžel pije, nemoc dcery by se v jeho péči zhoršila. Když se napije, tak je agresivní, dochází i k napadení.

Odpověď

K Vašemu dotazu, zda můžete dceru hospitalizovat bez souhlasu:
Máte možnost podat soudu návrh na nařízení detence ve zdravotnickém zařízení. V návrhu musíte popsat tíživost zdravotního stavu dcery. Soudy ale často nevyhoví anebo je složité dotyčného do nemocnice dovést.
Proto je tu druhá možnost, pokud má dcera takto sebedestrukční ataky, tak ve chvíli, kdy je atak nejhorší, volejte rychlou záchrannou službu, pokud se dcera ohrožuje na životě, může ji RZS medikovat a odvést.
Třetí možnost je předjednat hospitalizaci dcery s psychiatrem/psychiatrickou nemocnicí. Pak je otázkou, jak byste dceru do nemocnice dostala. A následně, pokud by lékař zhodnotil dceřin stav jako těžký, mohl by ji v nemocnici zadržet proti její vůli.
Ve druhém i třetím případě bude lékař hospitalizaci do 24 hod. hlásit na soud a soud s touto hospitalizací bez souhlasu bude vyslovovat souhlas (resp. povede řízení, zda detenci schválí, či nikoliv).

K dalším dotazům:
Nemoc jako taková není překážkou opatrovnictví. Ale píšete o depresích, špatném vyřizování na úřadech, život s alkoholikem asi na pohodě také nepřidá. Pokud nejste schopná se postarat sama o sebe, bylo by vhodné zvážit, zda se opatrovnictví nevzdat. Můžete soudu poslat, že se opatrovnictví vzdáváte, ale že další potenciální opatrovník, otec, je alkoholik, a proto navrhujete, aby se opatrovníkem stal veřejný opatrovník (obec), případně někdo jiný z rodiny.
Nemusíte být opatrovníkem, ale můžete nadále být pečující osobou. Pokud by byl opatrovníkem někdo jiný, Vy byste alespoň mohla iniciovat založení opatrovnické rady a opatrovníka kontrolovat, ale nebyla by na Vás celá tíže opatrovnictví.
Samotný rozvod nezpůsobuje přezkum opatrovnictví nebo omezení dcery. Ale je dost možné, že Vás tímto tématem manžel začne vydírat, pokud bude v rozvodu chtít získat výhodnější postavení. Tady je opět dobré více spolupracovat s poradnou nebo sociálním odborem na obecním úřadu, abyste měla psychickou podporu, někoho, kdo Vás vyslechne a ujistí Vás, že manipulace je sice nepříjemná, ale primárně nejste v ohrožení (Vy ani opatrovnictví).

Velmi často se setkáváme s vyčerpaností pečujících a opatrovníků, rozpadem jejich rodin a neutěšeným zdravotním stavem. Jakkoliv se to snadno píše, ale hůř udělá, uvažujte o tom si nechat pomoci. Je mnoho organizací, které se snaží poskytovat psychickou pomoc pečujícím. Určitě pracujte se svými lékaři. Pokud neochráníte sebe, nebudete moci ochránit ani nikoho jiného. A nikdo jiný Vás samotnou neochrání lépe než Vy sama.

Držím Vám pěsti, ať to zvládnete

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.