pečuj doma

Opatrovaná je ve špatném stavu a sama mám také potíže

2.4.2023

Opatrovaná dcera je v hrozném stavu, není schopná se učesat, vyškubává si vlasy, neobléká se pořádně... Ke své závažné psychické poruše nedodržuje doporučenou dietu, neužívá medikaci, léky vyhazuje. Za jeden rok přibrala 50 kg. Trhá všechny dokumenty. Nemá nadhled nad nemocí.
Můžu dceru nechat hospitalizovat bez jejího souhlasu? Dle opatrovnického listu ano. Jak toto mám zařídit? Odmítá chodit k psychiatrovi.
Ještě mám další dotazy. Je rozhodnuto, že jsem opatrovník po dobu 5 let, mám problémy s manželem, budu se rozvádět. Bude to řešit soud, když je dcera omezená ve svéprávnosti? Dojde k přezkoumání nebo znovu určení otce opatrovníka? O opatrovnictví nežádal.
Můžu po dobu péče o opatrovance být v pracovní neschopnosti? Pracuji na 4 hodiny denně. Jsem neschopná práce z psychického vyčerpání, mám deprese 5 měsíců. O obtíženém vyřizování na úřadech jsem se už zmiňovala. Může mě soud opatrovnictví odebrat? Manžel pije, nemoc dcery by se v jeho péči zhoršila. Když se napije, tak je agresivní, dochází i k napadení.

Odpověď

K Vašemu dotazu, zda můžete dceru hospitalizovat bez souhlasu:
Máte možnost podat soudu návrh na nařízení detence ve zdravotnickém zařízení. V návrhu musíte popsat tíživost zdravotního stavu dcery. Soudy ale často nevyhoví anebo je složité dotyčného do nemocnice dovést.
Proto je tu druhá možnost, pokud má dcera takto sebedestrukční ataky, tak ve chvíli, kdy je atak nejhorší, volejte rychlou záchrannou službu, pokud se dcera ohrožuje na životě, může ji RZS medikovat a odvést.
Třetí možnost je předjednat hospitalizaci dcery s psychiatrem/psychiatrickou nemocnicí. Pak je otázkou, jak byste dceru do nemocnice dostala. A následně, pokud by lékař zhodnotil dceřin stav jako těžký, mohl by ji v nemocnici zadržet proti její vůli.
Ve druhém i třetím případě bude lékař hospitalizaci do 24 hod. hlásit na soud a soud s touto hospitalizací bez souhlasu bude vyslovovat souhlas (resp. povede řízení, zda detenci schválí, či nikoliv).

K dalším dotazům:
Nemoc jako taková není překážkou opatrovnictví. Ale píšete o depresích, špatném vyřizování na úřadech, život s alkoholikem asi na pohodě také nepřidá. Pokud nejste schopná se postarat sama o sebe, bylo by vhodné zvážit, zda se opatrovnictví nevzdat. Můžete soudu poslat, že se opatrovnictví vzdáváte, ale že další potenciální opatrovník, otec, je alkoholik, a proto navrhujete, aby se opatrovníkem stal veřejný opatrovník (obec), případně někdo jiný z rodiny.
Nemusíte být opatrovníkem, ale můžete nadále být pečující osobou. Pokud by byl opatrovníkem někdo jiný, Vy byste alespoň mohla iniciovat založení opatrovnické rady a opatrovníka kontrolovat, ale nebyla by na Vás celá tíže opatrovnictví.
Samotný rozvod nezpůsobuje přezkum opatrovnictví nebo omezení dcery. Ale je dost možné, že Vás tímto tématem manžel začne vydírat, pokud bude v rozvodu chtít získat výhodnější postavení. Tady je opět dobré více spolupracovat s poradnou nebo sociálním odborem na obecním úřadu, abyste měla psychickou podporu, někoho, kdo Vás vyslechne a ujistí Vás, že manipulace je sice nepříjemná, ale primárně nejste v ohrožení (Vy ani opatrovnictví).

Velmi často se setkáváme s vyčerpaností pečujících a opatrovníků, rozpadem jejich rodin a neutěšeným zdravotním stavem. Jakkoliv se to snadno píše, ale hůř udělá, uvažujte o tom si nechat pomoci. Je mnoho organizací, které se snaží poskytovat psychickou pomoc pečujícím. Určitě pracujte se svými lékaři. Pokud neochráníte sebe, nebudete moci ochránit ani nikoho jiného. A nikdo jiný Vás samotnou neochrání lépe než Vy sama.

Držím Vám pěsti, ať to zvládnete

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Konference o age managementu - už 13. prosince v Brně

28.11.2023 Jihomoravský kraj Vás zve na konferenci, kterou pořádá v Brně 13. 12. 2023 ve spolupráci s Age management z.s. a Asociací nestátních neziskových organizací JMK.
Age management nabízí komplexní přístup k řešení demografické situace formou řízení jednotlivých faktorů pracovní schopnosti. Je důležité, aby zaměstnanci pracovali více...

INFO: Proběhla stávka a v Praze se konaly protestní průvody

27.11.2023 V pondělí proběhla celodenní výstražná stávka škol, proti krokům vlády protestují také odboráři. Podle školských odborů zcela zavřelo nebo omezilo provoz 7 213 škol. Je to 74 procent všech regionálních škol. Výstražnou stávku zorganizovaly i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Omezil se také provoz 12 pracovišť úřadu práce. více...

ZPRÁVY: Nároční na péči? „Umrtví“je velkými dávkami psychotik

25.11.2023 Příběhy dvou mužů s mentálním postižením, které spolu s dalšími zaznamenali během návštěv v zařízeních pracovníci Kanceláře ombudsmana, ilustrují dosud téměř přehlížený fenomén: někteří lidé s mentálním postižením, především ti s chováním náročným na péči, dostávají vysoké dávky léků na zklidnění. Toto se podle zástupce ombudsmana musí změnit. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.