pečuj doma

Opatrovaná se chce s dítětem přestěhovat do zahraničí

16.4.2023

Ptám se za kamarádku. Její dcera je zbavena svéprávnosti pro právní úkony a nyní se chce i se svým miminkem přestěhovat do Anglie. Je něco takového možné? Opatrovnici poradili zeptat se u soudu. Ona sama s tím nesouhlasí. Zajímalo by mě, jestli existují nějaké podmínky, za kterých by to šlo, či nikoli.

Odpověď

Změna bydliště z vůle opatrované je projevem svobody pohybu. Dcera (opatrovaná) se tak může přestěhovat, kam chce. Ale opatrovník nesmí opatrovanou přestěhovat o své vůli bez souhlasu opatrovnické rady, příp. není-li tak potřebuje souhlas opatrovnického soudu.

Ke stěhování ale bude potřeba více právních jednání, která opatrovník nemusí udělat. Opatrovník je povinen plnit i přání opatrované, pokud tomu nelze rozumně odporovat. Tento odpor/neodpor si musí vyjasnit sám opatrovník. Pokud opatrovník vyhodnotí přání opatrované jako vysoce rizikové a tak, že v Anglii není možné hájit její práva, tak např. nenechá vystavit pas, neposkytne finanční částku do Anglie, nezařídí nakoupení letenek atd. Opatrovník není povinen „skákat, jak opatrovaná píská“. Opatrovník je povinen především vyhodnocovat, co je opatrované k prospěchu, která práva si nedokáže hájit, v čem potřebuje pomoci, aby nebyla práva zanedbána a byly naplněny povinnosti.

Proto musí opatrovník také hodnotit složitost situace:

  • Jestliže opatrovaná má v péči dítě, je otázkou, jak souhlasí/nesouhlasí otec dítěte se stěhováním nezletilého.
  • Jestliže má opatrovaná v péči dítě, je otázkou, zda to nebylo s podmínkou spolupráce se sociální službou a za dohledu OSPOD – tyto podmínky by v Anglii byly těžko proveditelné a bylo by zde riziko přehodnocení situace v péči o dítě.
  • Anglie je mimo EU a mohou zde vzniknout komplikované situace ohledně zdravotního pojištění, sociálních dávek, zaměstnání, důchodů (k otázkám více zde: https://www.mpsv.cz/nejcasteji-pokladane-otazky).
  • Kdo a jak bude pomáhat hájit práva a plnit povinnosti opatrované v Anglii? Když opatrovník bude zůstávat v České republice?
  • Pokud je opatrovaná schopná se starat o miminko, je současně schopná řešit stěhování a pobyt mimo ČR, a to v cizojazyčné zemi, proč je opatrovanou, resp. proč je omezena ve svéprávnosti a k čemu potřebuje opatrovníka?

Opatrovníkovi tady „porada se soudem“ moc nepomůže. Soud nemá odpovědi na všechny výše položené otázky, a proto nemůže kvalifikovaně poradit. Opatrovnice by mohla dát na soud návrh na schválení přestěhování a k tomu uvést všechny odpovědi na dané otázky, ale jak už jsem napsala – schvaluje se, když opatrovnice chce přestěhovat opatrovanou. Když se opatrovaná sbalí a odjede, tak je to realizace svobody pohybu a není zde co schvalovat.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.