pečuj doma

Opatrovaná si přeje změnit závěť. Jaké jsou možnosti?

22.5.2021

Jsem veřejným opatrovníkem paní, která v době, kdy ještě nebyla omezena ve svéprávnosti a ve svém bytě žila s přítelem, sepsala závěť, ve které svůj byt odkazuje svému příteli. V současné době již s přítelem nežije ani s ním není v kontaktu. Velkým přáním paní je přepsání závěti ve prospěch jejího bratrance, který je s ní v kontaktu a stará se o ni. Dle rozhodnutí soudu je schopna pořizovat pro případ smrti pouze v rozsahu svého omezení nakládání s finančními prostředky, může nakládat s peněžními prostředky do částky 500 Kč týdně. Existuje možnost, jak zrušit závěť?

Odpověď

Lze zúžit omezení svéprávnosti tak, aby mohla pořizovat – obnáší to podání návrhu na soud na zúžení omezení ve svéprávnosti.

Dále – kde je závěť uložena? Pokud není v notářském seznamu – lze ji zničit. Prohlédněte dědické skupiny § 1633 občanského zákoníku a násl. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89?text=%C2%A7%201633), zda třeba bratranec nebude dědit ze zákona, pokud by byla závěť zrušena.

Také by bylo možné za života poskytnout bratranci nemovitost darem (s právem dožití a péče pro opatrovanou), který by schvaloval soud. Do tohoto bych se ale pouštěla jen, pokud je opatrovaná už opravdu starší a nelze úplně očekávat, že se pečující osoba bude ještě měnit. Anebo do darovací smlouvy zapracovat podmínky daru a případného vracení daru.

Vzhledem k rozsahu omezení bude složitější nalézt notáře, který by závěť sepsal v duchu § 1527 občanského zákoníku. Potřebovali byste k tomu dobrou lékařskou (psychiatrickou) zprávu vystavenou nejlépe v den, kdy by notář závěť sepisoval. Ale není to nemožné :), jen se do toho notářům moc nechce.

Mgr. Radka Pešlová


Pořizovací nezpůsobilost

§ 1525
Nesvéprávný není způsobilý pořizovat, nejedná-li se o případy uvedené v § 1526 až 1528.

§ 1526
Kdo dovršil patnácti let věku a dosud nenabyl plné svéprávnosti, může pořizovat bez souhlasu zákonného zástupce formou veřejné listiny.

§ 1527
Kdo byl ve svéprávnosti omezen tak, že není způsobilý pořizovat, může přesto platně pořídit v jakékoli formě, pokud se uzdravil do té míry, že je schopen projevit vlastní vůli.

§ 1528
(1) Kdo byl ve svéprávnosti omezen, může v rámci omezení pořizovat jen formou veřejné listiny.

(2) Kdo byl ve svéprávnosti omezen pro chorobnou závislost na požívání alkoholu, užívání psychotropních látek nebo podobných přípravků či jedů nebo chorobnou závislost na hráčské vášni představující závažnou duševní poruchu, může v rozsahu omezení pořizovat v jakékoli předepsané formě, nejvýše však o polovině pozůstalosti. Zbývající část pozůstalosti připadne zákonným dědicům; měl-li by však jako zákonný dědic dědit jen stát, může zůstavitel pořídit o celé pozůstalosti.

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.