pečuj doma

Opatrovaná žije v Domově, ale má ještě nájemní vztah k bytu

25.1.2024

Maminka má trvalý pobyt v bytě, jehož jsme s manželem vlastníci. V současné době je již téměř rok v péči Domova se zvláštním režimem (pokročilá Alzheimerova choroba). Ve smlouvě s DZR je deklarováno, že pobyt v jejich zařízení nemusí být trvalý, pokud např. bude porušovat domácí řád. Byt jí proto stále udržuji obyvatelný, vytápíme ho na 15 °C, uklízím, pečuji o jeho vybavení..., nyní jí v bytě měníme okna za nová a provádíme nutné opravy. Má povinnost si dál v tomto svém bytě platit poplatky za energie (snížila jsem je na minimum) a spíš symbolické nájemné dané nájemní smlouvou, i když ho nyní nevyužívá a pravděpodobně se do něj nevrátí? Finančních prostředků má dostatek. Kromě starobního důchodu pobírá i vdovský důchod ze SRN a příspěvky na péči IV. st. Od listopadu 2023 jsem její zákonnou opatrovnicí.

Odpověď

Nejsem si jistá, zda jsem dobře pochopila právní stav věci.

Píšete, že se jedná o byt, který vlastníte Vy a Váš manžel. Chápu-li dobře, tak tento byt užívala Vaše maminka, než se přesunula do DZR na základě nájemní smlouvy, kterou s Vámi (pravděpodobně v minulosti) maminka uzavřela.
Maminka je v DZR již téměř rok. V době odchodu do DZR předpokládám, že už nerozuměla nájemnímu vztahu a ani z toho plynoucích povinností, stejně tak možná nerozuměla tomu, kam se přesunuje.
Předpokládám, že i proto jste se stala opatrovníkem, kdy řízení bylo zakončeno v listopadu roku 2023.

Jako opatrovník jste povinna hájit práva maminky, a pokud se přesunula do domova, pak není hospodárné a účelné, aby současně udržovala nájemní vztah, notabene v bytě vlastní dcery (potažmo opatrovnice).

Domov se zvláštním režimem má sice v podmínkách možnost smlouvu pro porušování pravidel ukončit, ale toto se děje ojediněle a obdobné možnosti má i pronajímatel, a přesto si lidé nedrží dva nájemní vztahy. Nicméně pobyt v domově se převážně za trvalý považuje, protože z principu jde do zařízení až 85 % příjmů osoby, celý příspěvek na péči, saturuje bydlení, stravu a péči a smlouva bývá zpravidla na dobu neurčitou. I kdyby snad byla smlouva na dobu určitou, je právo na její prodloužení po podání nové žádosti do služby.

Pokud maminka potřebuje celodenní péči, není již žádné další „těžší“ sociální zařízení, které by péči o maminku mohlo zajistit. Není-li ani dle Vašich úvah možný návrat maminky do domácího prostředí, měla byste požádat soud o ustanovení kolizního opatrovníka, dle § 460 občanského zákoníku, pro ukončení nájemního vztahu. Kolizní opatrovník by pak maminku zastoupil a dal by Vám výpověď z nájemního vztahu (nebo by s Vámi uzavřel dohodu o ukončení nájmu).

Proč to nemůžete učinit Vy sama (jako opatrovník za maminku) sobě (jako pronajímateli) se více může dočíst v našem článku: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-opatrovnik-o-opatrovaneho-soucasne-pecuje.-jak-to-pravne-vyresit.

Nejde tedy o to, že by maminka na něco měla, či neměla, ale o to, že se s jejími prostředky i tak má zacházet hospodárně a mít dva právní vztahy k bydlení je velmi neobvyklé.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

INFO: Ženský vzdělávací spolek Vesna bude slavit svátek

21.6.2024 Ve středu 26. 6. 2024 budeme už potřetí slavit svátek Vesny! Zveme všechny účastnice a účastníky našich aktivit i ty, kdo zatím jen zvědavě obhlížejí nástěnky Vesny na Údolní či přinášejí věci do Šatníku na Pellicově 2c - ale i ty, které a kteří prošli v minulosti vesními školami, kurzy a kroužky. Program začíná v 15 hodin a končí ve 20 hodin. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.