pečuj doma

Opatrovaná žije v Domově, ale má ještě nájemní vztah k bytu

25.1.2024

Maminka má trvalý pobyt v bytě, jehož jsme s manželem vlastníci. V současné době je již téměř rok v péči Domova se zvláštním režimem (pokročilá Alzheimerova choroba). Ve smlouvě s DZR je deklarováno, že pobyt v jejich zařízení nemusí být trvalý, pokud např. bude porušovat domácí řád. Byt jí proto stále udržuji obyvatelný, vytápíme ho na 15 °C, uklízím, pečuji o jeho vybavení..., nyní jí v bytě měníme okna za nová a provádíme nutné opravy. Má povinnost si dál v tomto svém bytě platit poplatky za energie (snížila jsem je na minimum) a spíš symbolické nájemné dané nájemní smlouvou, i když ho nyní nevyužívá a pravděpodobně se do něj nevrátí? Finančních prostředků má dostatek. Kromě starobního důchodu pobírá i vdovský důchod ze SRN a příspěvky na péči IV. st. Od listopadu 2023 jsem její zákonnou opatrovnicí.

Odpověď

Nejsem si jistá, zda jsem dobře pochopila právní stav věci.

Píšete, že se jedná o byt, který vlastníte Vy a Váš manžel. Chápu-li dobře, tak tento byt užívala Vaše maminka, než se přesunula do DZR na základě nájemní smlouvy, kterou s Vámi (pravděpodobně v minulosti) maminka uzavřela.
Maminka je v DZR již téměř rok. V době odchodu do DZR předpokládám, že už nerozuměla nájemnímu vztahu a ani z toho plynoucích povinností, stejně tak možná nerozuměla tomu, kam se přesunuje.
Předpokládám, že i proto jste se stala opatrovníkem, kdy řízení bylo zakončeno v listopadu roku 2023.

Jako opatrovník jste povinna hájit práva maminky, a pokud se přesunula do domova, pak není hospodárné a účelné, aby současně udržovala nájemní vztah, notabene v bytě vlastní dcery (potažmo opatrovnice).

Domov se zvláštním režimem má sice v podmínkách možnost smlouvu pro porušování pravidel ukončit, ale toto se děje ojediněle a obdobné možnosti má i pronajímatel, a přesto si lidé nedrží dva nájemní vztahy. Nicméně pobyt v domově se převážně za trvalý považuje, protože z principu jde do zařízení až 85 % příjmů osoby, celý příspěvek na péči, saturuje bydlení, stravu a péči a smlouva bývá zpravidla na dobu neurčitou. I kdyby snad byla smlouva na dobu určitou, je právo na její prodloužení po podání nové žádosti do služby.

Pokud maminka potřebuje celodenní péči, není již žádné další „těžší“ sociální zařízení, které by péči o maminku mohlo zajistit. Není-li ani dle Vašich úvah možný návrat maminky do domácího prostředí, měla byste požádat soud o ustanovení kolizního opatrovníka, dle § 460 občanského zákoníku, pro ukončení nájemního vztahu. Kolizní opatrovník by pak maminku zastoupil a dal by Vám výpověď z nájemního vztahu (nebo by s Vámi uzavřel dohodu o ukončení nájmu).

Proč to nemůžete učinit Vy sama (jako opatrovník za maminku) sobě (jako pronajímateli) se více může dočíst v našem článku: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-opatrovnik-o-opatrovaneho-soucasne-pecuje.-jak-to-pravne-vyresit.

Nejde tedy o to, že by maminka na něco měla, či neměla, ale o to, že se s jejími prostředky i tak má zacházet hospodárně a mít dva právní vztahy k bydlení je velmi neobvyklé.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.