pečuj doma

Opatrovanec chce darovat movité i nemovité věci opatrovníkovi

18.4.2021

Ráda bych se zeptala na jeden případ: Opatrovníkem se stane syn opatrovance dle ustanovení soudu. Opatrovanec disponuje movitým i nemovitým majetkem, který už však nijak neužívá a rád by jej daroval opatrovníkovi - synovi. Darovací smlouva musí být v tomto případě schválená soudem. Z principu "darování" opatrovanci žádný prospěch nepřinese. Přistoupí soud na něco takového? Nebo se veškerý majetek "zablokuje" u opatrovance do doby, než se stane předmětem dědictví?

Odpověď

Jak bude reagovat soud, nelze tak jednoduše odhadnout. Bude vždy záležet na samotném rozhodujícím soudci, na argumentech opatrovaného a na jeho ještě dosavadně zachovaném zdraví, aby soudu sám vyjádřil, jak si darování přeje. Také se domnívám, že soud bude zvažovat, zda opatrovaný jen nepodléhá manipulaci opatrovníkem. Nadto, pokud je rodinných příslušníků více (tedy potenciálních dědiců), nejspíš se bude soud na dar jednomu z potomků (potenciálních dědiců) dívat přísněji.

To, že majetek má opatrovaný, může totiž sloužit k pronájmu takového majetku a tento pronájem může opatrovaný požívat, případně to může sloužit i k doplácení sociální služby. Současně by i prodej majetku mohl opatrovanému ještě zpříjemnit jeho život (např. pobyty u moře, pečovatelky, které u něj pečují v domácím prostředí celodenně, namísto pobytu v sociální službě).

Tedy, nemám pro Vás jednoznačnou odpověď. Pokud bych danou věc rozhodovala, přišlo by mi víc pravděpodobné, že bych dar neschválila, pokud by opatrovník a opatrovaný nepředložili nějaké zajímavé a závažné argumenty, proč by dar měl být uskutečněn.

Mgr. Radka Pešlová


zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

§ 2066
Osoba omezená ve svéprávnosti je způsobilá darovat a přijmout dar malé hodnoty nebo dar vzhledem k okolnostem obvyklý.

§ 483
(1) Neschválil-li to soud, nesmí opatrovník vyslovit souhlas se změnou osobního stavu opatrovance.

(2) Spravuje-li opatrovník opatrovancovo jmění, nesmí bez souhlasu soudu, nerozhodl-li soud o dalších omezeních,
a) zavázat opatrovance k plnění některému z členů opatrovnické rady nebo osoby tomuto členu blízké,
b) nabýt pro opatrovance nemovitou věc nebo podíl na ní, ani opatrovancovu nemovitou věc nebo podíl na ní zcizit či zatížit,
c) nabýt pro opatrovance obchodní závod, podíl na obchodním závodu nebo podíl na právnické osobě, ani tento majetek zcizit nebo zatížit; to neplatí, jedná-li se o nabytí účastnických nebo podobných cenných papírů zajišťujících bezpečný výnos,
d) uzavřít za opatrovance smlouvu zavazující ho k trvajícímu nebo opakovanému plnění na dobu delší než tři roky,
e) odmítnout dědictví nebo jiné plnění z pozůstalosti, nebo
f) zavázat opatrovance k bezúplatnému plnění jiné osobě, ledaže se jedná o dar poskytnutý k obvyklé příležitosti podle zásad slušnosti v přiměřeném rozsahu a opatrovanec je schopen úsudku a projevil s darem souhlas.

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.