pečuj doma

Opatrovanec má velmi nízký invalidní důchod

15.11.2021

Jako veřejný opatrovník jsem se od září přemístila na jiný úřad, kde jsem u opatrovance (ročník 1989) narazila na to, že má velmi nízký důchod, protože mu nebyla přiznána invalidita z mládí. Posudkem z roku 2012 byl uznán invalidním ve II. stupni a následně posudkem z r. 2018 byl uznán invalidním ve III. stupni. Uznán invalidní je od 17.9.2012, tedy od data žádosti. Ve spise jsem našla informace, že na střední škole 2x propadl, po rozvodu rodičů navštěvoval dětského psychiatra a také byl hospitalizován v PN Bohnice (poprvé v roce 2009, tedy ještě během studia). Je ještě nějaká možnost k přehodnocení data vzniku invalidity?

Odpověď

Určitě je šance. Jak na to:

  • sama si potřebujete ještě ujasnit, na jakou diagnózu byl důchod přiznán.
    • To zjistíte na zadní straně posudku o invaliditě. Pokud posudek nemáte (i když očekávám, že když víte přesně datum, tak ho máte), bude ve spise na lékařské posudkové službě. Měla byste jako opatrovník právo nahlídnout do spisu (dle § 38 správního řádu) a učinit si kopii (třeba vyfocením do mobilu), nebo by Vám ho mohli v elektronické podobě zaslat datovou zprávou.
    • Diagnózu prověřte ve vyhlášce https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#prilohy a úryvek z vyhlášky s sebou berte k lékařům opatrovaného, aby se mohli s tímto posudkovým kritériem lépe seznámit (lékaři to neznají a pak třeba píší lékařské zprávy optimističtěji, bez podstatných informací a dochází i třeba k přiznávání nižšího důchodu, než na který by byl nárok).
  • nyní je třeba k dané diagnóze shromáždit přesvědčivé důkazy, tak aby jim porozuměl i lékař, který nemusí být z oboru nemoci (např. o psychiatrické diagnóze může rozhodovat ortoped). Důkazy by měly být historické (tj. na starém papíře, z doby, kdy opravdu nemoc propukala) a pak současné, ve kterých bude zmínka – nyní nemocen a v anamnéze bude – nemoc propukla v období ...
    • Bylo by vhodné z PN Bohnic vyžádat výpis hospitalizací (archivují údaje 40 let), kde bude i uvedená diagnóza.
    • Prohlédněte znalecký posudek (z omezování svéprávnosti), zda v něm není informace o délce trvání nemoci.
    • U současného lékaře poptejte i zprávu (resp. posudek), kde napíše: osoba XY trpí nemocí v takto závažném stavu, který brání běžnému zapojení do pracovního procesu (je zásadním způsobem snížena jeho pracovní schopnost) minimálně od ... /datum by mělo být co nejkonkrétnější, aby ho mohl posudkový lékař zopakovat v posudku – nedostačuje např. jen od roku xx/.
    • Tyto informace ve zprávách a důkazech zvýrazněte, aby byly na první dojem viditelné – posudkář na posouzení mívá cca 15 minut, takže je třeba ho „na první dobrou“ přesvědčit a „neotravovat ho“, aby nad tím musel moc přemýšlet.
    • Výše uvedené okopírujte (a zvýrazněte i v kopii) a také dodejte k současnému obvodnímu lékaři – ten bude ještě pro posudkového lékaře vypisovat tiskopis (Lékařský nález) a požádejte ho, aby i on v anamnéze a diagnostickém souhrnu zmiňoval délku nemoci.
  • a teď – podat žádost o invalidní důchod, kde u podání upozorněte, že budete dokazovat invaliditu zpětně (jde o to, že jinak se často posudkoví lékaři zabývají jen doklady z aktuálního období a ty staré neprohlíží, ač by měli). Cca týden po podání žádosti vezměte podklady a zabalte je, vč. toho, že na ně nalepíte čitelný lísteček (nebo stručný průvodní dopis se zvýrazněním informace), že doloženými důkazy dokazujete vznik invalidity od data ..., a prosíte o řádné zhodnocení stavu. Pokud doklady nejsou průkazné, žádáte o sdělení, jaké další vyšetření má být absolvováno, aby datum vzniku invalidity bylo na jisto prokázáno.

No a vyčkáte, jak to dopadne. Pokud to náhodou nevyjde, je důležité zkusit ještě i podat námitku. Jsou-li podklady přesvědčivé, bývají námitky úspěšné.

Důkazy nemusí být jen lékařské zprávy (ale ty mají velkou váhu). I popis případu, spojitost rozvod/propadnutí/hospitalizace jsou informace, které jsou důkazem.

Mgr. Radka Pešlová

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Konference o age managementu - už 13. prosince v Brně

28.11.2023 Jihomoravský kraj Vás zve na konferenci, kterou pořádá v Brně 13. 12. 2023 ve spolupráci s Age management z.s. a Asociací nestátních neziskových organizací JMK.
Age management nabízí komplexní přístup k řešení demografické situace formou řízení jednotlivých faktorů pracovní schopnosti. Je důležité, aby zaměstnanci pracovali více...

INFO: Proběhla stávka a v Praze se konaly protestní průvody

27.11.2023 V pondělí proběhla celodenní výstražná stávka škol, proti krokům vlády protestují také odboráři. Podle školských odborů zcela zavřelo nebo omezilo provoz 7 213 škol. Je to 74 procent všech regionálních škol. Výstražnou stávku zorganizovaly i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Omezil se také provoz 12 pracovišť úřadu práce. více...

ZPRÁVY: Nároční na péči? „Umrtví“je velkými dávkami psychotik

25.11.2023 Příběhy dvou mužů s mentálním postižením, které spolu s dalšími zaznamenali během návštěv v zařízeních pracovníci Kanceláře ombudsmana, ilustrují dosud téměř přehlížený fenomén: někteří lidé s mentálním postižením, především ti s chováním náročným na péči, dostávají vysoké dávky léků na zklidnění. Toto se podle zástupce ombudsmana musí změnit. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.