pečuj doma

Opatrovnaný by chtěl něco odkázat svému příteli

9.12.2022

Opatrovaný by chtěl sepsat pořízení pro případ smrti, ve kterém by chtěl něco odkázat svému příteli, kterého má velmi rád a který jediný se o něho zajímá a pomáhá mu. Příbuzní - bratranec a sestřenice - se o opatrovaného nezajímají. Opatrovník konzultoval s notářkou, ta navrhla pořízení nového znaleckého posudku a nové posouzení omezení svéprávnosti, kde by soud v rozsudku uvedl, že opatrovaný může pořízení pro případ smrti sepsat. Nevím ale, jak postupovat, jak formulovat návrh opatrovnickému soudu, jak zmínit potřebu nového znaleckého posudku, když dle mého názoru ten jediný z roku 2007 je velmi nekvalitní. Opatrovník je přesvědčen, že otázce závěti opatrovaný zcela rozumí a je schopen úsudku.

Odpověď

Podejte „Návrh na zúžení omezení svéprávnosti“.
V návrhu popište, jak se domníváte, že je opatrovaný v otázce závěti zcela rozumný a je schopen úsudku. Popište, jak se to projevuje, z čeho tak usuzujete. Buďte přesvědčivá.
Doplňte lékařskou zprávu, ve které by to neurolog/obvodní lékař byl schopen potvrdit. K řízení navrhujte výslech opatrovaného.
Soud si při změně omezení svéprávnosti musí posudek vyžádat, ale pro jistotu můžete uvést „Z důvodu neaktuálnosti posouzení svéprávnosti (resp. právní způsobilosti) z roku 2007, žádáme soud, aby zvážil, zda ke změně rozsahu omezení svéprávnosti využije možnost znaleckého posudku. Opatrovník by se k tomu přikláněl, neboť posudek z roku 2007 již neodpovídá současné potřebě ochraňovat opatrovaného a to v rozsahu … /uveďte Vaše úvahy/…“

Pokud by soud zúžení omezení svéprávnosti neprovedl, zamítne návrh nebo vydá rozhodnutí o omezení ve stejně širokém rozsahu, pak se v zájmu opatrovaného můžete odvolat.

Pokud by to nevyšlo, lze ještě podat "Návrh na schválení právního jednání – schválení darování pro případ smrti".
Vy pomůžete opatrovanci tím, že s notářem sepíšete smlouvu o daru pro případ smrti – tento dokument nebude platný, pokud ho soud neschválí. Proto dáte návrh na schválení právního jednání darovací smlouvy pro případ smrti a přiložíte informaci, jak si opatrovaný přeje, aby majetek získala konkrétní osoba, jak Vám to jako opatrovníkovi dává smysl, a že tedy tuto smlouvu o darování žádáte schválit. Podmínky a popis najdete blíže v článku ze dne 24. 08. 2017, autor: Mgr. Ing. Martin Muzikář, dostupné zde: https://www.nkcr.cz/casopis-ad-notam/detail/39_600-darovani-pro-pripad-smrti-a-jeho-osud-po-smrti-darce.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.