pečuj doma

Opatrovnická listina v mobilním telefonu

14.1.2024

Mám dotaz, zda je právní opora v prokazování se opatrovnickou listinou v digitální podobě - tj. autorizovanou konverzí z Czech Pointu v pdf s doložkou konverze. Někde mi tento elektronický dokument akceptují např. při písemném dotazu do emailové podatelny, ovšem někde ne (např. na poště, když jsem chtěl vyzvednout doručený dopis opatrovanky a měl jsem listinu jen v mobilu). Je možné se prokazovat i zobrazením ve vlastním digitálním zařízení? Nebo je vždy nutné tuto konverzi poslat na podatelnu/do datové schránky/mailu apod.?

Odpověď

V rámci elektronizace nejde říci, že je jednotný přístup.

Státní správa musí elektronické podání uznávat, ale stejně nedostačuje „jen“ ukázání v elektronickém zařízení. Musí být buď listinná podoba (tj. vč. konverze) anebo dosílané datovou schránkou/elektronicky, aby byl identifikovatelný elektronický certifikát.

Naopak pro soukromou správu v zásadě není závazné doručování datovou schránkou, ačkoliv je mnohde považován tento způsob obdobně jako doporučený dopis (třeba u pracovního práva). Proto i elektronicky ukazované dokumenty nedostačují a je nutné prokazovat listinnou podobou (vč. konverze).

K tomu má ještě významné specifikum Česká pošta, která podle způsobu doručování někdy nevydá dopisy ani na listinu s konverzí. Např. pokud je dopis výhradně do rukou adresáta, nebude vydán opatrovníkovi a odesílateli se vrátí jako nedoručený. Některým opatrovníkům to nepřijde logické, ale má to svůj význam. Opatrovník se nemá vydávat za opatrovaného a vadné doručování osobě, která není schopná rozumět obsahu dopisu, nezakládá právní nároky. Tj. pokud třeba exekutor vyzve opatrovanou, aby vydala nějakou věc, kterou má v bytě, ona není schopná dopis převzít, exekutor se může domnívat, že se jen skrývá a nekomunikuje. Ale kdyby přišel do domácnosti zabavovat onu věc, bylo by jeho jednání nezákonné, protože měl řádně doručovat ne opatrované, ale opatrovníkovi. Až přijde dopis opatrovníkovi, tak poběží lhůty, opatrovník svým jménem v zastoupení za opatrovanou může dělat úkony k nápravě (i třeba zpochybňovat dosavadní úkony exekutora).

Obdobné je to třeba v řízení o omezení svéprávnosti. Právě to, že omezovaný nepřebere soudní rozhodnutí, dokazuje, že není schopen se sám hájit, sám řešit své záležitosti. Takže opatrovník převezme jen dokumenty psané na jeho jméno. Nemusí vymýšlet alotria, shánět protekční přístup a manipulovat, jen aby z pošty dostal (a poslušně převzal) dopis za opatrovaného.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.