pečuj doma

Opatrovnictví pro mentálně a psychicky zdravého

12.8.2022

Je možné, aby mamka byla mou opatrovnicí, pokud jsem mentálně a psychicky zdravá? Jsem těžce nemocná, už jen ležící pacient a ve vozíku moc neusedím, ale v hlavě to mám naprosto v pořádku, jen fyzicky jsem na tom hodně špatně a můj stav se bude jen zhoršovat. Opatrovnictví by nám ušetřilo hodně zařizování.

Odpověď

Ve Vašem případě je otázkou, co a jak potřebujete v životě řešit.

Pokud je Vaše maminka ochotná Vás zastupovat, a protože Vy sama jste mentálně v pořádku a můžete jí to dovolit, můžete ji kontrolovat a současně byste jí mohla toto zastoupení případně i zrušit, uvažte spíše možnost zplnomocnit maminku formou notářského zápisu. V plné moci můžete vymezit konkrétní jednání, případně může být plná moc tzv. generální (bez konkrétního výčtu). Může být na dobu určitou i neurčitou a můžete v plné moci vymezit i to, zda maminka může dál posunout zplnomocnění a nechat se sama zastupovat.

Podle § 465 odst. 1 občanského zákoníku soud jmenuje opatrovníka člověku, je-li to potřeba k ochraně jeho zájmů, nebo vyžaduje-li to veřejný zájem. Soud jmenuje opatrovníka zejména tomu, koho ve svéprávnosti omezil, tomu, o kom není známo, kde pobývá, neznámému člověku zúčastněnému při určitém právním jednání nebo tomu, jehož zdravotní stav mu působí obtíže při správě jmění nebo hájení práv.

Tedy ano, soud by mohl jmenovat opatrovníkem Vaši maminku, pokud by se v řízení prokázalo, že Vám při správě jmění nebo hájení práv působí obtíže. Ale opatrovnictví je kontrolované soudem. Soud pak opatrovnictví ruší/mění, vyžaduje správu o výkonu, případně odsouhlasuje větší věci (např. hypotéku, prodej nemovitosti, nákupy dražších prostředků, třeba i prodej auta). Proto je častější, že lidé, kteří své situaci rozumí a jsou schopni se rozhodovat a dovolávat pomoci, nebývají v opatrovnictví, ale volí plnou moc.

Přesto chápu, že k opatrovnictví směřujete. Do jisté míry laická veřejnost se na plné moci netváří tolik, jako na opatrovnictví. Úřady, soudy… často respektují opatrovníka.

Z tohoto důvodu by pro Vás byla vhodnější cesta přes § 469 občanského zákoníku (jakési dobrovolné opatrovnictví) kdy (1) Člověku, jemuž působí zdravotní stav při správě jeho jmění nebo při hájení jeho práv obtíže, jmenuje soud na jeho návrh opatrovníka a ve shodě s takovým návrhem určí opatrovníkovi rozsah působnosti. Na návrh opatrovance soud opatrovníka také odvolá.
(2) Opatrovník jedná zpravidla společně s opatrovancem; jedná-li opatrovník samostatně, jedná v souladu s vůlí opatrovance. Nelze-li vůli opatrovance zjistit, rozhodne na návrh opatrovníka soud.

Rozdíl je v tom, že dle § 465 je soud aktivní a může rozhodnout i v rozporu s tím, co chcete Vy – hledá Vaše blaho. Dle § 469 pak rozhoduje podle Vašeho návrhu, kdy současně na Váš návrh může opatrovnictví ukončit.

Vyberete si pro Vás nejvhodnější variantu?

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

ZPRÁVY: Jaký je stav financování veřejného opatrovnictví

30.6.2025 Ministerstvo vnitra o tom informovalo na zasedání Výboru RVOZP pro podporu osob s omezenou schopností právně jednat. Hlavními tématy zasedání byly návrhy nového národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2026–2030, v rámci kterého byly projednány zejména tři témata: více...

INFO: Pozor, změna od 1. července. ČSSZ upozorňuje na podvodné zprávy

29.6.2025 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) informuje, že od 1. července 2025 dochází ke změně zobrazení odesílatele SMS notifikací týkajících se eDávek a eNeschopenky. Namísto dosavadního telefonního čísla 778 467 406 budou všechny oficiální notifikační zprávy přicházet s jednotným názvem odesílatele „ePortalCSSZ“. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.