pečuj doma

Opatrovnictví pro mentálně a psychicky zdravého

12.8.2022

Je možné, aby mamka byla mou opatrovnicí, pokud jsem mentálně a psychicky zdravá? Jsem těžce nemocná, už jen ležící pacient a ve vozíku moc neusedím, ale v hlavě to mám naprosto v pořádku, jen fyzicky jsem na tom hodně špatně a můj stav se bude jen zhoršovat. Opatrovnictví by nám ušetřilo hodně zařizování.

Odpověď

Ve Vašem případě je otázkou, co a jak potřebujete v životě řešit.

Pokud je Vaše maminka ochotná Vás zastupovat, a protože Vy sama jste mentálně v pořádku a můžete jí to dovolit, můžete ji kontrolovat a současně byste jí mohla toto zastoupení případně i zrušit, uvažte spíše možnost zplnomocnit maminku formou notářského zápisu. V plné moci můžete vymezit konkrétní jednání, případně může být plná moc tzv. generální (bez konkrétního výčtu). Může být na dobu určitou i neurčitou a můžete v plné moci vymezit i to, zda maminka může dál posunout zplnomocnění a nechat se sama zastupovat.

Podle § 465 odst. 1 občanského zákoníku soud jmenuje opatrovníka člověku, je-li to potřeba k ochraně jeho zájmů, nebo vyžaduje-li to veřejný zájem. Soud jmenuje opatrovníka zejména tomu, koho ve svéprávnosti omezil, tomu, o kom není známo, kde pobývá, neznámému člověku zúčastněnému při určitém právním jednání nebo tomu, jehož zdravotní stav mu působí obtíže při správě jmění nebo hájení práv.

Tedy ano, soud by mohl jmenovat opatrovníkem Vaši maminku, pokud by se v řízení prokázalo, že Vám při správě jmění nebo hájení práv působí obtíže. Ale opatrovnictví je kontrolované soudem. Soud pak opatrovnictví ruší/mění, vyžaduje správu o výkonu, případně odsouhlasuje větší věci (např. hypotéku, prodej nemovitosti, nákupy dražších prostředků, třeba i prodej auta). Proto je častější, že lidé, kteří své situaci rozumí a jsou schopni se rozhodovat a dovolávat pomoci, nebývají v opatrovnictví, ale volí plnou moc.

Přesto chápu, že k opatrovnictví směřujete. Do jisté míry laická veřejnost se na plné moci netváří tolik, jako na opatrovnictví. Úřady, soudy… často respektují opatrovníka.

Z tohoto důvodu by pro Vás byla vhodnější cesta přes § 469 občanského zákoníku (jakési dobrovolné opatrovnictví) kdy (1) Člověku, jemuž působí zdravotní stav při správě jeho jmění nebo při hájení jeho práv obtíže, jmenuje soud na jeho návrh opatrovníka a ve shodě s takovým návrhem určí opatrovníkovi rozsah působnosti. Na návrh opatrovance soud opatrovníka také odvolá.
(2) Opatrovník jedná zpravidla společně s opatrovancem; jedná-li opatrovník samostatně, jedná v souladu s vůlí opatrovance. Nelze-li vůli opatrovance zjistit, rozhodne na návrh opatrovníka soud.

Rozdíl je v tom, že dle § 465 je soud aktivní a může rozhodnout i v rozporu s tím, co chcete Vy – hledá Vaše blaho. Dle § 469 pak rozhoduje podle Vašeho návrhu, kdy současně na Váš návrh může opatrovnictví ukončit.

Vyberete si pro Vás nejvhodnější variantu?

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.