pečuj doma

Opatrovník i pobytová služba mi brání v kontaktu s otcem

27.1.2024

Můj otec onemocněl Alzheimerovou nemocí, přítelkyně ho dala do ústavu a vyřídila si u soudu opatrovnictví. Jeho přítelkyně – opatrovník mi brání v návštěvách za otcem, a jelikož to v ústavu zařídila, tak mě za otcem nepouštějí. Otec projevil přání se se mnou navštěvovat a opatrovník to nerespektuje. Co mám dělat? Podat návrh k soudu? A co musí obsahovat tento návrh a kolik stojí poplatky za tato soudní jednání?

Odpověď

Opatrovník může dle § 100 zákona o sociálních službách omezit podávání informací službou, resp. pokud služba nedostane písemné souhlas, není oprávněna Vám cokoliv sdělovat a musí dodržet mlčenlivost. Opatrovník ale nemůže zabránit Vašemu fyzickému nebo telefonickému kontaktu, aniž by třeba soud požádal o zákaz styku, protože by se prokázalo nějaké Vaše škodlivé jednání vůči otci. O ničem takovém ale nepíšete, takže je otázkou, jak Vám je ve skutečnosti bráněno v návštěvě otce.

Můžete tedy:

  1. Podat stížnost na kvalitu poskytované služby na Ministerstvo práce a sociálních věcí na službu, že omezuje otcovu osobní svobodu, neplní jeho přání (a brání) styku s dcerou.
  2. Můžete podat na soud návrh, abyste se stala opatrovníkem Vy (vzor zde: https://www.justice.cz/documents/46489/0/N+-+zm%C4%9Bna+opatrovn%C3%ADka.pdf/86e89c6e-2c8e-4a57-b4a0-c9e3a397dab7), neboť přítelkyně nejedná v jeho prospěch. Návrh na změnu opatrovnictví je bezplatný a podává se na prvoinstanční soud (https://www.justice.cz/soudy) v místě otcova bydliště.
  3. Můžete také požádat o založení opatrovnické rady, pak byste činnost přítelkyně mohla kontrolovat. I toto řízení je bezplatné. K tomu více zde:
  4. Obdobnou situaci jsme řešili mezi rodiči opatrovaného zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovnik-neposkytuje-informace-druhemu-rodici.

Snad Vám to bude (pro začátek) takto dostačovat.

Mgr. Radka Pešlová

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.