pečuj doma

Opatrovník i pobytová služba mi brání v kontaktu s otcem

27.1.2024

Můj otec onemocněl Alzheimerovou nemocí, přítelkyně ho dala do ústavu a vyřídila si u soudu opatrovnictví. Jeho přítelkyně – opatrovník mi brání v návštěvách za otcem, a jelikož to v ústavu zařídila, tak mě za otcem nepouštějí. Otec projevil přání se se mnou navštěvovat a opatrovník to nerespektuje. Co mám dělat? Podat návrh k soudu? A co musí obsahovat tento návrh a kolik stojí poplatky za tato soudní jednání?

Odpověď

Opatrovník může dle § 100 zákona o sociálních službách omezit podávání informací službou, resp. pokud služba nedostane písemné souhlas, není oprávněna Vám cokoliv sdělovat a musí dodržet mlčenlivost. Opatrovník ale nemůže zabránit Vašemu fyzickému nebo telefonickému kontaktu, aniž by třeba soud požádal o zákaz styku, protože by se prokázalo nějaké Vaše škodlivé jednání vůči otci. O ničem takovém ale nepíšete, takže je otázkou, jak Vám je ve skutečnosti bráněno v návštěvě otce.

Můžete tedy:

  1. Podat stížnost na kvalitu poskytované služby na Ministerstvo práce a sociálních věcí na službu, že omezuje otcovu osobní svobodu, neplní jeho přání (a brání) styku s dcerou.
  2. Můžete podat na soud návrh, abyste se stala opatrovníkem Vy (vzor zde: https://www.justice.cz/documents/46489/0/N+-+zm%C4%9Bna+opatrovn%C3%ADka.pdf/86e89c6e-2c8e-4a57-b4a0-c9e3a397dab7), neboť přítelkyně nejedná v jeho prospěch. Návrh na změnu opatrovnictví je bezplatný a podává se na prvoinstanční soud (https://www.justice.cz/soudy) v místě otcova bydliště.
  3. Můžete také požádat o založení opatrovnické rady, pak byste činnost přítelkyně mohla kontrolovat. I toto řízení je bezplatné. K tomu více zde:
  4. Obdobnou situaci jsme řešili mezi rodiči opatrovaného zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovnik-neposkytuje-informace-druhemu-rodici.

Snad Vám to bude (pro začátek) takto dostačovat.

Mgr. Radka Pešlová

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.