pečuj doma

PTÁTE SE: Opatrovník našeho klienta neplní své povinnosti

7.11.2021

V rámci sociální práce s klientem omezeným na svéprávnosti a jeho opatrovníkem, dochází ze strany opatrovníka k neplnění povinností plynoucích mu z této funkce. Opatrovník si je sám vědom, že péči o svého opatrovaného syna nezvládá a požádal o pomoc - (celá situace je složitější). Dotaz z mé strany soc. pracovnice zní: Jak nastavit spolupráci s opatrovníkem, když žádá i o úschovu finančních prostředků opatrovaného apod., a zda je to vůbec možné. Klient (opatrovaný) je neustále bez peněz, neumí s nimi hospodařit, nemá na jídlo. SP byla zaslána Žádost na soud o zproštění funkce opatrovníka. Lze tedy např. sepsat s opatrovníkem Smlouvu o spolupráci, kde se přesně vymezí s čím soc. prac. opatrovníkovi pomáhá?

Odpověď

Toto je pro Vás jako sociální pracovnici velmi nepříjemná situace. Předpokládám, že chápete, jak opatrovaný potřebuje pomoc, nejspíš jste schopna (příp. Vaše organizace) pomoc zajistit, ale sami nejste opatrovníky a jste tedy tlačeni do opatrovnických povinností, aniž byste měli pravomoci.

Co se týče možnosti sociální práce, tak je důležité určit, kdo je pro Vás v nepříznivé sociální situaci (dle zákona o sociálních službách). Musíte zkoumat:

  • oslabení nebo ztráta schopnosti z důvodu věku, nepříznivého zdravotního stavu, pro krizovou sociální situaci, životní návyky a způsob života vedoucí ke konfliktu se společností, sociálně znevýhodňující prostředí, ohrožení práv a zájmů trestnou činností jiné fyzické osoby nebo z jiných závažných důvodů řešit vzniklou situaci tak, aby toto řešení podporovalo sociální začlenění a ochranu před sociálním vyloučením.

Pokud najdete u opatrovníka, že jste schopní ho Vaší podporou motivovat, pozdvihovat a vyvádět z nepříznivé situace – můžete mu poskytovat sociální práci. Pokud ale na Vás „přehodí“ své povinnosti, nejde o sociální práci a zvyšujete jeho závislost, nepodporujete ho a přebíráte jeho odpovědnost. Zde mu musíte sociální práci odmítnout.

Pokud budete nepříznivou sociální situaci hledat u opatrovaného, jistě ji najdete, ale to, co by mu pomohlo a vyvádělo by ho z ní, není opět suplování opatrovníka, ale nahrazení opatrovníka jinou osobou. Tzn. nepřevezmete a nebudete dělat opatrovníka, ale opatrovaného odmítnete, protože on už potřebuje zastupovat, a nikoliv jen podporovat, aby vše zvládl následně a časem sám.

V rámci podpory opatrovaného je snad přípustné, abyste urgovali soud, ať opatrovníka dle § 468 občanského zákoníku odvolá. Sám současný opatrovník by to mohl také urgovat. Tím by se automaticky stala opatrovníkem obec (jako veřejný opatrovník) a může okamžitě řešit např. finanční prostředky.

Píšete, že jste pomohli s žádostí o zproštění, ale zde by bylo z Vaší strany spíše na místě podat soudu podnět (z Vašeho úřadu) na okamžité odvolání pro zásadní opatrovnická pochybení, kdy prodleva výrazně škodí právům opatrovaného, který je bez prostředků, nikdo mu neřeší jeho nároky (neuplatňuje jeho práva) a takováto situace ho vede na hranici chudoby a destrukce (např. není kdo by mu pomohl nalézt  a uhradit sociální péči, přivolat zdravotní pomoc, protože opatrovaný toho sám není schopen). Váš přípis soudu musí být velmi naléhavý (možná můžete i podbarvovat text, aby to zaujalo na první dobrou – není to sice právní, ale psychologicky to rozhodně ovlivňuje, což potřebujete). Svůj podnět opakujte cca co 14 dnů (vždy jej obohaťte). A občasně podejte stížnost na nečinnost soudu a poškozování práv opatrovaného.

Vím, že toto je konfliktní, ale je to právě ona účinná pomoc bez obcházení zákona.

Pokud s opatrovníkem uzavřete smlouvu – na jakém zákonném podkladě? Vy jako pracovník městského úřadu (soudím podle e-mailové adresy) můžete dělat jen, co Vám zákon dovoluje (jinak si můžete jako soukromá osoba ve volném čase dělat vše, co zákon nezakazuje). A tady se domnívám, že ve Vaší pracovní době se nemůžete zabývat ničím, co zákon neukládá. Nadto tedy hlídat peníze (ukládat je, pokud jako město nejste opatrovníkem) je vysoce rizikové, protože § 2 zák. č. 21/1992 Sb., o bankách zakazuje: Bez licence nesmí nikdo přijímat vklady od veřejnosti… Spravovat cizí majetek v pracovní době určené jinak k výkonu sociální práce budete nejspíš maskovat a kamuflovat a pod heslem „pomáhám“ Vám to nejspíš i projde. Ale ani tak to není v pořádku.

Bohužel to takto nenapraví smlouva mezi Vámi a opatrovníkem. Smlouva mezi opatrovníkem a druhou osobou, která částečně supluje jeho povinnosti se využívá v sociálních službách, kde se tomu říká buď příkazní smlouva nebo dohoda mezi službou a opatrovníkem, ale je zde zásadní rozdíl – služba je soukromý subjekt (tedy může vše, co zákon nezakazuje)/není úředník (může jen, co zákon dovoluje). Ani služba nemá přebírat úložky a místo sociální práce a péče dělat opatrovnické, ale v omezené míře lze tuto činnost schovat pod základní úkon „pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.“ Je to obdobné jako u pečovatelky, která jednomu opečovávanému jen pomáhá a za druhého úkony musí udělat (protože je třeba plně ochrnutý).

Snad jsem Vám nepokazila představu, že můžete pomoci, a najdete způsob, jak toho dosáhnout. Držím pěsti, abyste to zvládla metodami, které legálně můžete použít. Po pravdě – ono projde i to, co jste jinak zamýšlela – uzavřít dohodu s opatrovníkem, ale rozhodně to právně nemohu doporučit jako korektní, zákonu odpovídající, podporující sociální práci atd.

Mgr. Radka Pešlová

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Když hvězdy přednáší - červen, Mahenova knihovna, Brno

26.4.2024 Jsou kurzy a kurzy. Co si budeme povídat – některé jsou fádní, nezáživné. Ale některé jsou kreativní, poutavé. A když na nich přednáší skutečné osobnosti, jako je osobnost neziskovek JMK 2021 Leona Zemanová nebo Radka Pešlová, kterou provází renomé výjimečně právničky. Anebo zářivá Martina Holcová, kterou znají i v dalekém Finsku… více...

ZPRÁVY: Babiš převzal Potůčkův návrh na veřejnoprávní pilíř!

25.4.2024 Alena Schillerová a Karel Havlíček v podstatě odsouhlasili za ANO na schůzce u prezidenta důchodovou reformu, jak ji dělá vláda Petra Fialy. Andrej Babiš je však přinutil souhlas odvolat a následně přichází s novým řešením, které ovšem není nové. Nedávno jsme psali, že právě toto navrhuje dlouholetý expert na tuto problematiku Martin Potůček z FSV UK. více...

NAŠE SALLY: Nevlastní matka překračuje dávkování léků

24.4.2024 Milá Sally, moje nevlastní matka má diagnostikovanou demenci, je jí 92 let, bydlí sama a kromě ztráty krátkodobé paměti a občasných halucinací je na svůj věk čilá. Problém je v podávání léků, není schopna zajistit si správné dávkování. Má léky preventivní na anginu pectoris a léky na demenci. Poslední měsíc sní víc léků, než má. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.