pečuj doma

Opatrovník neposkytuje informace druhému rodiči

29.12.2022

Může opatrovník - matka postiženého plnoletého člověka - bránit v nepředávání informací druhému rodiči postiženého?

Odpověď

Je mi to líto, ale lidé mohou dělat vše, co zákon nezakazuje, takže do jisté míry může opatrovník dělat svým způsobem ledasco, ale tímto prohlášením Vás jako tazatele trošku „chytám za slovíčko“. Bohužel tím ale chci naznačit, že není příliš obrany proti opatrovníkovi, který si spíš opatrovnictvím řeší své problémy než zájmy opatrovaného.

Obecně se dá říci, že opatrovník má o záležitostech opatrovaného mlčet (ochrana osobnosti, osobních údajů), ale lze odhadovat, že zrovna v rodině to bude dělat velké zlo.

Pokud jednání opatrovníka není v souladu se zájmy opatrovaného (byť se jeví třeba v souladu s ochranou osobních údajů) nebo není v souladu s přáním opatrovaného, pokud jde o vcelku rozumné přání (kterému nelze rozumně odporovat), lze si na opatrovníka stěžovat – resp. lze podat návrh na změnu opatrovníka. Opatrovník by se toho dopouštět neměl a v zájmu opatrovaného by měl využít i třeba poskytnutí informací třetí osobě.

Druhý rodič má (právě s ohledem na jistý druh mlčenlivosti opatrovníka) možnost požádat daného opatrovníka o svolání opatrovnické rady. Pokud by to opatrovník neudělal, může proces vyvolat soud. Jako člen opatrovnické rady má pak více pravomocí (ač nejsou v zákoně více rozebrány), např. kontrolovat činnost opatrovníka a tím i právo na informace o opatrovaném.

K tomu více zde:

Ještě by teoreticky bylo možné styk (vč. poskytování informací) se zletilým dítětem vynutit soudně, ale toto je otázkou, jak by se na to díval soud. Pokud je druhému rodiči stále určena povinnost vyživovat toto postižené zletilé dítě, tak bych viděla tuto možnost jako reálnou.

Mimořádně je v zákoně definováno, že v době studia má vyživující rodič právo na informaci o studiu dítěte, ale nejspíš Vám jde o širší rámec.

Mimo „povinnost předávat informace“ bych ještě zvážila spolupráci s mediátorem, terapeutem či jiným prostředníkem, který by pomohl napravit vzájemné vztahy, neboť pokřivené vztahy a z toho vznikající konflikty nelze často vyřešit jen tím, zda právo říká můžeme/musíme. Právo nebývá tak konkrétní, aby dokázalo vyprecizovat odpověď na každý rodinný konflikt a zrovna opatrovnictví je velmi neukotvené.

Opatrovník do jisté míry řeší jen právní věci a neměl by řešit věci bez právního dopadu (např. zakazovat opatrovanému pohyb, styk s někým druhým, mít někoho rád, jaké oblečení si opatrovaný obleče apod.), ale někdy třeba tím, že neposkytne finanční prostředky na jízdné, dokáže fakticky zabránit setkávání se s jinými lidmi; nebo tím, že neobjedná sociální službu pro doprovody, oblékání, obouvání, tak nesamostatný opatrovaný je taky nad míru omezen. Proto lze říci, že „šikovný“ opatrovník dokáže zdůvodnit mnoho postupů, které se jeví velmi křivě a neprávně.

Mgr. Radka Pešlová

 

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.