pečuj doma

Opatrovník neuvolňuje dost peněz na domácnost a stravu

18.10.2024

Přítel je omezený na svéprávnosti a bydlí u mě v bytě (nájemní bydlení), kde bydlí ještě dvě moje nezletilé děti. Přítel pobírá invalidní důchod, asi 15 tis. Kč a domluvili jsme se spolu, že by přispíval na domácnost (nájemné, energie, živobytí a strava) částkou 10 000 Kč měsíčně. Opatrovník ale nesouhlasí a posílá pouze 7 840 Kč a vůbec nebere v potaz, že veškeré vybavení bytu, které přítel užívá, jsem pořizovala výhradně já, že také např. příteli vařím, peru apod. Nebere ani v potaz žádné údržby bytu. Argumentuje také tím, že bydlení se rozpočítává stejnou měrou i mezi nezletilé děti, přestože chodí do školy. A tak se ptám, jestli je možné či nikoliv, aby mi přítelův opatrovník vyplácel 10 000 Kč měsíčně, jak jsme se s přítelem chtěli dohodnout.

Odpověď

Primárně nejde o dohodu Vás a Vašeho partnera.

Partner musí jednat s opatrovníkem. Ten má rozhodovat podle partnerova přání, je-li možné tomu vyhovět. Pokud ale má opatrovník vážné důvody (tzv. rozumně tomu odporuje), musí jednat v zájmu opatrovaného, a nikoliv jen dle jeho přání.

Např. pokud opatrovaný nemá dost prostředků, opatrovník splácí nějaké dluhy, vytváří přiměřenou rezervu, z dalších prostředků platí ještě další náklady (např. poplatky za odpad, mobil, pojištění atd.), pak uvolní pro úhradu nákladů jen to nejnutnější.

Může tedy docházet k několika situacím:

  1. Opatrovník více prostředků nemá.
    1. Pak by opatrovník měl pro opatrovaného řešit třeba i potravinovou a materiální pomoc, aby opatrovaný měl na úhradu svých potřeb a nebyl Vám finanční zátěži.
  2. Opatrovník více prostředků pro opatrovaného má.
    1. Je možné, že nevyhodnocuje správně, co vše pro opatrovaného děláte a kolik to stojí. Je vhodné zajít za opatrovníkem a pokusit se to s ním vyjednat. Pokud opatrovník nereaguje, nejspíše má nadřízeného. Lze si u něj na práci opatrovníka stěžovat.
      Stížnost lze podat také na krajský úřad a Veřejnému ochránci a také na soud. Jen musíte argumentovat tím, že náklady opatrovance jsou vyšší a Vy na něj nemáte doplácet.
      Vyčíslete náklady: na bydlení, na užívání majetku, na jídlo/vaření, na drogerii, na péči, na starost o domácnost.
    2. Pokud s Vámi bydlí ještě dvě Vaše děti, není spravedlivé náklady dělit jen mezi Vás a opatrovaného, protože k Vašim dětem máte vyživovací povinnost Vy a případně jejich otec, z této vyživovací povinnosti by měly být uhrazeny i jejich podíl na nákladech.

Pokud by opatrovník opravdu nehradil potřeby opatrovaného, pak je dobré podat podnět na opatrovnický soud jménem opatrovaného:

Já ..., r.č. ... jsem opatrovaným a mým opatrovníkem je ...
Žiji se svojí přítelkyní v bytě ...

Naše náklady jsou:
nájem ... děleno 4 osobami, které byt užívají ... měsíčně
náklady na energie ... děleno 4 osobami ... měsíčně
využívání partnerčina vybavení, které výhradně pořizuje ze svých prostředků a nemusím je tak kupovat já ... měsíčně
využívání partnerčiny práce (pere, vaří, uklízí) ... měsíčně
společný nákup jídla ... děleno 4 osobami ... měsíčně

Opatrovník pro uhrazení uvolňuje pouze částku 7 840 Kč, aniž by mi následně vysvětlil, jak hospodaří s mými prostředky.

Ke 30.6.2024 jsem od opatrovníka obdržel/neobdržel zprávu o mém majetku, abych mohl nahlédnout do činnosti a správy mých financí.

Žádám soud o kontrolu výkonu opatrovnictví, neboť se jeví, že opatrovník nejedná v souladu s mými oprávněnými potřebami.
Mám zájem se případného nařízeného jednání účastnit.

Datum ... podpis ...


Snad Vám moje odpověď pomůže se v situaci zorientovat a pohnout dál.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Nejasnosti kolem návrhu na omezení svéprávnosti

11.6.2025 Chystáme se podávat k okresnímu soudu Žádost o opatrovnictví a omezení svéprávnosti syna s poruchou autistického spektra. Má invalidní důchod 3. stupně, nepracuje. Exmanžel je žadatelem příspěvku na péči, protože s ním přímo bydlí. Jsme domluveni, že on by mohl být následně opatrovníkem syna. více...

ZPRÁVY: Jak je důležité postupovat a bránit se společně

10.6.2025 Zákon o zdravotnických prostředcích byl schválen. Zatím jej schválila Poslanecká sněmovna, Národní radě osob se zdravotním postižením ČR se podařilo prosadit dvě důležité novinky. Přijetí tohoto zákona je velmi důležité, protože nově kodifikuje přístup ke zdravotnickým prostředkům, jejich soupis, nároky pacientů a procento spoluúčasti. více...

PTÁTE SE: Doprovod lékaři ve dvou a nárok na volno z práce

9.6.2025 Chci se zeptat, zda mám nárok na placené nebo neplacené volno v práci, pokud doprovázím vnuka (postiženého ADHD, autismem - přiznán II. stupeň závislosti) k lékaři. Chodíme ve dvou (s jeho maminkou, která je doma jako osoba pečující), protože je vnuk neošetřitelný a velmi hyperaktivní, velmi se vzpouzí každému zákroku více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.