pečuj doma

Opatrovník otce nás nechce informovat o splácení jeho dluhů

2.3.2025

Můj tatínek má demenci a stará se o něho jeho sestra jako opatrovník. Otec má mnoho dluhů a já mám obavy, že jeho sestra exekuce z jeho financí neplatí. Zajímalo by mě, zdali se dá nějak tato informace zjistit. Ona mi žádné informace nesděluje, prý mě to nemusí zajímat. Je tedy nějaká možnost, jak získat informace, zdali otcovy peníze nevyužívá pro své potřeby?

Odpověď

Otázka dluhů opatrovaného je širší.

Pokud dluhy vznikly tatínkovi spíše podvodně, pak by bylo v pořádku, kdyby je sestra opatrovnice neplatila, ale uplatňovala postupy na jejich zneplatnění:

  • podnět k finančnímu arbitrovi
  • návrh na zastavení exekuce dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu
  • žaloba o neplatnost

Pokud dluhy tatínkovi vznikly spotřebováním (např. tatínek si půjčoval na nájem, na závislosti), které sám řídil (věděl o nich a nebyl podveden), pak je ještě možnost, že ze strany půjčující organizace nebyl dodržován zákon o spotřebitelském úvěru (dostatečné prověření bonity klienta), měla by sestra využít možnosti jako u neplatných (podvodných) dluhů. Pokud jsou dluhy takto v pořádku, některé by mohly být promlčené a zbylé by sestra měla řešit podle možností tatínka. Pokud má tatínek sotva na vlastní žití, nejspíš nebudou zbývat prostředky na úhradu. Sestra není povinna to hradit za tatínka ze svých prostředků, ale má pro správu otcových dluhů udělat maximum možného (např. řešit insolvenci, v minulosti využít Milostivých lét, dohodnout splátkové kalendáře atd.).

Pokud dluhy spravuje již exekutor, máte možnost si ověřit stav exekucí ve veřejném rejstříku https://www.ceecr.cz/.

Pokud chcete kontrolovat sestru, mohla byste iniciovat založení opatrovnické rady. Pak byste měla možnost např. jednou ročně získat (stejně jako soud) zprávu o jmění opatrovaného.

Postupy k opatrovnické radě:

https://www.reformaopatrovnictvi.cz/opatrovnictvi/opatrovnicka-rada/

vzory:

Pokud máte obavy, že by sestra využívala prostředky ke své potřebě, částečně byste mohla situaci ověřit z vyúčtování (byla-li byste členkou opatrovnické rady). Nicméně ne vždy to poznat jde. Sestra jako opatrovník se zodpovídá soudu, nikomu jinému. Povahu svých rozhodnutí musí vysvětlovat opatrovanému, ale z logiky věci, ten by měl být ve stavu, kdy není schopen svého opatrovníka kontrolovat.

Máte-li důvodné podezření, jste oprávněna podat podnět pro podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry na Policii ČR. Ta situaci dostatečně prověří. Aby nešlo o křivé obvinění, bylo by vhodné mít silnější tvrzení, i když nemusíte nutně k tomu mít důkaz. Např. otec obdržel v dědictví prostředky, ale podle výpisu exekucí dluží stále více, a když otce pravidelně navštěvuji, je nuzně oblečen a nejeví se významněji zabezpečen stravou a ani materiálně, stále si stěžuje, že má hlad.

Prosím, vezměte to jako extrémní popis, vůbec Vaši situaci neznám, ale z tohoto popisu už by Policie mohla podání přijmout a začít jednat.

Nicméně si dovolím ještě doplnit, opatrovník za jistých okolností může žít „z opatrovancových prostředků“. A to v případě, kdy opatrovaný potřebuje péči (možná i pobírá příspěvek na péči) a opatrovník je současně pečující osobou. Pak opatrovanec má pečující osobě hradit prostředky za péči. To, jak to má být ideálně dohodnuto najdete v našem článku zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik

Takové žití z prostředků opatrovaného je legitimní, pokud je péče řádně zajištěna.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.