pečuj doma

Opatrovník rozprodává věci - jak napadnout jeho opatrovnictví?

10.5.2021

Babička (můj pěstoun) žila v mé polovině rodinného domu, vyvstala nutnost umístění do zařízení se zvláštním režimem kvůli alzheimerově chorobě. V druhé polovině žije moje matka, která je opatrovníkem babičky. Toto opatrovnictví bylo tehdy díky tomu, že babička ležela v léčebně dlouhodobě nemocných a vyvstala nutnost opatrovnictví. Měla jsem za to, že se vrátí domů, nemám možnost díky životu v bytě s dítětem babičce nabídnout speciální péči. Zařídila jsem domov. 14 dní po umístění babičky do domova matka začala řešit prodej domu. Kde babička žila a má tam své věci. Ty matka začala rozprodávat na internetu (s dodatkem z pozůstalosti). Dá se napadnout opatrovnictví, převést na sebe? Musí snad s věcmi nakládat ve prospěch opatrovaného, aby to bylo průkazné? Právník mi řekl, že bez soupisky věcí nic nezmůžu.

Odpověď

Pokud dochází v rodině ke konfliktům, je to vždy velmi citlivé a není zcela jednoduché toto vyřešit pomocí práva. Nejspíš to je hodně o emocích, hádkách a pokud má jít „do tuhého“, tak v soudním sporu půjde vždy o unesení tzv. důkazního břemene. Musím s lítostí uznat radu Vašeho právníka, že potřebujete soupisku věcí, důkazy, že jsou Vaše/babičky...

Opatrovnice (Vaše matka) musí samozřejmě jednat ve prospěch opatrované (babičky) a větší věci dokonce nesmí rozhodnout sama. Musí je případně rozhodnout s opatrovnickou radou, příp. se soudem. Přestože se Vám možná nelíbí rozprodávání věcí, možná to ještě není úplně v neprospěch babičky a získané prostředky třeba bude opatrovnice připlácet do domova a budou sloužit babičce. Strava a pobyt v domově něco stojí a ze zákona uživateli (babičce) musí zůstat 15 % jejich příjmů. Je dost možné, že těchto 15 % nestačí na doplatky na léky, kadeřnické služby, vitamínové doplňky a na jistý nadstandard, na který je babička zvyklá. A pak je logické, že opatrovnice nějakým způsobem prostředky shání. Velmi bych Vám přála, abyste došla k tomuto zjištění.

Ale bohužel také se někdy může dít, že opatrovník nekoná tak úplně v zájmu opatrované anebo se chová ještě hůř – na opatrovaném parazituje.

Opatrovníka lze kontrolovat z titulu opatrovnické rady. Jak radu založit, co je jejím cílem a jak funguje, se dočtete tady: https://www.reformaopatrovnictvi.cz/opatrovnictvi/opatrovnicka-rada/

Ale pokud je opatrovník tvrdý, nedostupný, tak rada nemůže tak dobře fungovat, ale zase se s větším důrazem může dovolávat u soudu odvolání opatrovníka.

Dalším krokem je podání návrhu na odvolání opatrovníka k opatrovnickému soudu. Toto řízení chvíli trvá a nejspíš věci nezachráníte hned. Je dobré však prodej monitorovat, dělat screenshot obrazovky, ukládat údaje a až by opatrovnice byla odvolána a byl jmenován nový opatrovník (třeba Vy), můžete opatrovnici zažalovat o náhradu škody pro špatnou správu svěřených prostředků.

Ještě v současnosti také můžete popsat postup opatrovnice a podat trestní oznámení pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku (§ 220 trestního zákona), příp. porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti (§ 221 trestního zákona). V trestním řízení má babička nárok na advokáta jako zvlášť zranitelná oběť a současně lze v trestním řízení také žádat náhradu škody.

Snad jsem Vám vysvětlila dané možnosti a nyní v akutní situaci si budete více jistější, jakou variantu zvolíte. Pokud některou z možností potřebujete více rozebrat, jsme tu pro Vás.

Mgr. Radka Pešlová

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.