pečuj doma

Opatrovník vytváří dluhy na svého opatrovance

12.6.2023

Náš klient v sociální službě podpora samostatného bydlení bydlel společně s matkou. Máme podezření, že jeho matka na něj uvalila v roce 2013 meziúvěr na opravu domu u spořitelny a dluh asi nesplácela řádně, protože věřitel je nyní přihlášen do insolvenčního řízení. V roce 2019 syna nechala omezit ve svéprávnosti a stala se jeho opatrovníkem. Dále mu uměle vyrobila další dluh, aby byla splněna podmínka vstupu do oddlužení (to jí údajně poradili v dluhové poradně). Nyní bude u klienta docházet k oddlužení. S tímto postupem vůbec nesouhlasíme, protože víme, že klient trpící mentálním postižením by úvěr nikdy sám od sebe neuzavřel a vše bylo pod tlakem matky. Nechceme, aby klient byl v oddlužení. Jak se může bránit?

Odpověď

Na matku je možné podat trestní oznámení pro zpronevěru a neoprávněné nakládání s cizím majetkem s uplatněním náhrady škody a institutu zvlášť zranitelné oběti.

Je možné podat soudu návrh na změnu opatrovníka a nový opatrovník může po starém opatrovníkovi náhradu škody vymáhat a současně může dosáhnout na neplatnost opatrovníkova jednání (i insolvence), pokud nebyly řádně naplněny § 480 a § 483 občanského zákoníku zároveň s tím, že opatrovník může činit jen běžnou správu.

Vy jako sociální služba máte ke klientovi mlčenlivost, kterou pokud prolomíte bez jeho souhlasu vůči soudu nebo Policii, tak to sice není v pořádku, ale mohlo by to projít, protože u Vašeho přestupku (porušení mlčenlivosti) zde nebude možné říci, že je to společensky škodlivé porušení, a proto by nemělo dojít k Vašemu potrestání.

Jinak Vy nejste v pozici opatrovníka, a tak jiné možnosti nemáte. Uvažujete opravdu směrem, které se mnoho let snažím naučit veřejnost pečujících a opatrovníky, že právní jednání musí naplnit určité znaky (např. rozpor s § 551, § 581, § 1796 občanského zákoníku), aby na ně mohlo být hleděno jako na platné.

Držím pěsti, aby se Vám podařilo situaci včas ukočírovat.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.