pečuj doma

Opatrovník zakazuje návštěvy v domovu pro seniory

15.2.2021

Ráda bych se zeptala na situaci, kdy klientka domova pro seniory se zvláštním režimem má ustanoveného opatrovníka (manžela). Klientka má také dvě dcery. Už při přijetí do DS manžel-opatrovník informoval o tom, že dcery o paní nejeví zájem a nijak s péčí nepomáhají (špatné rodinné vztahy), že si nepřeje, aby dcery věděly, že je paní v DS. Za několik měsíců se dcery do domova pro seniory dostavily na návštěvu a údajně velmi pochybovaly o dobré péči a zpochybňovaly nutnost umístění paní v DS. Nyní se manžel-opatrovník domáhá toho, aby případné návštěvy klientky probíhaly pouze v domově. Přeje si, aby bylo zakázáno dcerám si maminku vzít např. na procházku mimo prostory DS. Má na to právo? Myslíme si, že ne.

Odpověď

Předně by bylo důležité zjistit, jak se dcery o mamince v DS dozvěděly, protože pokud se to dozvěděly ze zařízení, mohlo dojít k porušení § 100 zákona o sociálních službách.

Následně, pokud maminka je schopná dcery poznat a rozhodovat se, zda je vidět chce, či nikoliv, setkání s rodinou a přáteli není právním úkonem a může si o něm maminka rozhodovat sama. Ale pokud maminka dcery ani nepoznává, není na rozhodnutí zařízení, koho za maminkou pustí, resp. pokud dcery přicházejí a chtějí jít za maminkou, není možné jim to automaticky dovolit. Je to tak trochu jako by se správce domu zeptal nějaký cizí člověk, že jde za paní v sedmém patře, protože ji má rád, a správce by šel a otevřel byt a pána vpustil. Podstatné je, že se správce zeptá paní v sedmém patře, zda o návštěvu stojí. A pokud o návštěvu nestojí nebo se není schopna vyjádřit, sdělí příchozímu pánovi, že ho nevpustí, neboť chrání danou paní a její soukromí.

Opatrovník pak sice nemůže přímo zakázat návštěvy dcer, pokud maminka dcery poznává a chce jejich přítomnost, ale může přes kontrolu individuálního plánování, nastavení služby a hrazení péče upravit, co od služby požaduje a co nikoliv. Tedy může se dohodnout se službou, že třeba maminku nebude služba o víkendu oblékat a vysazovat na vozík. Nemůže ale od služby požadovat „braňte odjezdu manželky mimo budovu“. Služba není policie, aby zamezovala pohybu. Omezit pohyb lze jen z velmi vážných důvodů a to právě např. za asistence policie.

Maminka je nejspíš uživatelem domova pro seniory (rozumím-li správně zkratce DS) a tam by maminka o sobě ještě měla vědět a měla by se být schopna rozhodovat. Pokud je už ale v domově se zvláštním režimem, tak se mohu domnívat, že je tam z důvodu demence nebo neschopnosti rozeznat okolnosti kolem sebe, tak tam je podstatné, jak se rozhoduje maminka nebo její opatrovník. Není podstatné, jak rozhodují příchozí osoby (byť dcery). Opatrovník může třeba v souladu s § 100 ZSS zakázat podávat dcerám informace, a tím byste nesměli dcerám ani sdělit, zda maminka u Vás je či nikoliv, a jako cizí osoby byste je nejspíš nevpustili do areálu.

Co se týče o pochybnostech o kvalitě péče – to je jistě věcí názoru a pokud dcery o kvalitě pochybují, mají možnost na zařízení podat stížnost a vyvolat tak inspekci. Pokud zároveň zpochybňují umístění maminky v zařízení, tak tam zase musí kontaktovat opatrovníka a případně soud, že opatrovnictví není řádně vykonáváno. Nad to mají oprávnění založit opatrovnickou radu a do opatrovnických záležitostí tak částečně zasahovat.

Ale není v pořádku „vyřizování si účtů“ mezi otcem a dcerami přes sociální službu. Pokud k tomu dochází, musí služba nad míru být profesionální a opravdu dodržovat postupy (viz výše: mlčenlivost, přání uživatelky neovlivněné dcerami/manželem). Pokud vnímáte selhávání komunikace mezi otcem a dcerami, můžete jim také v rámci základního poradenství doporučit poradnu se zaměřením na opatrovnictví a mediaci. Je-li v rodině špatná komunikace, opětovně to chce profesionální postup ve službě a udržení hranic. Nicméně dlužno přidat, ať si dcery myslí, že je maminka v zařízení zbytečně a mohla by být doma, nelze na manželovi vynutit, aby se o ni staral, což může v těchto vztazích (a nedostatku síly u manžela) být docela zásadní.

Dcery mají možnost žádat soud, aby některá z nich byla opatrovníkem, a pak mají možnost (bude-li v tomto duchu vydáno i omezení maminky) rozhodovat o jejím místě pobytu.

Držím pěsti v řešení konfliktů v rodině.

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Příspěvek na bydlení pro klienty pobytové služby

7.2.2023 Pracuji v domovu pro osoby se zdravotním postižením a v týdenním stacionáři. Našimi klienty jsou lidé s mentálním postižením. Jsou omezeni ve svéprávnosti a každý z nich má svého opatrovníka.
Je možné v těchto službách usilovat o získání příspěvku na bydlení? Jak bych měla případně postupovat? více...

ZPRÁVY: Ministr Stanjura odpověděl NRZP ohledně léků v obecné rovině

7.2.2023 Před několika dny jsme informovali o dopisu, kterým se NRZP ČR obrátila na ministra financí Zbyňka Stanjuru ve věci zavedení pouze dvou sazeb DPH ze současných tří. Podle ministra by došlo ke zrušení nejnižší 10% sazby DPH, která se vztahuje i na léky, což je pro osoby se zdravotním postižením zásadní, protože většina užívá denně nějaké léky. více...

NÁVOD: Vše o pečovatelské službě - aktualizované rady

6.2.2023 Mnoha lidem nevyhovuje institucionalizované poskytování péče v různých domovech (též nazývaných i ústavech). Pokud má opečovávaný dostatek prostředků, případně potřebuje jen méně péče, nabízí naše sociální služby pomoc v domácnosti pomocí pečovatelské služby. Na všechny podstatné otázky odpovídá magistra Radka Pešlová. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.