pečuj doma

Opatrovník zakazuje návštěvy v domovu pro seniory

15.2.2021

Ráda bych se zeptala na situaci, kdy klientka domova pro seniory se zvláštním režimem má ustanoveného opatrovníka (manžela). Klientka má také dvě dcery. Už při přijetí do DS manžel-opatrovník informoval o tom, že dcery o paní nejeví zájem a nijak s péčí nepomáhají (špatné rodinné vztahy), že si nepřeje, aby dcery věděly, že je paní v DS. Za několik měsíců se dcery do domova pro seniory dostavily na návštěvu a údajně velmi pochybovaly o dobré péči a zpochybňovaly nutnost umístění paní v DS. Nyní se manžel-opatrovník domáhá toho, aby případné návštěvy klientky probíhaly pouze v domově. Přeje si, aby bylo zakázáno dcerám si maminku vzít např. na procházku mimo prostory DS. Má na to právo? Myslíme si, že ne.

Odpověď

Předně by bylo důležité zjistit, jak se dcery o mamince v DS dozvěděly, protože pokud se to dozvěděly ze zařízení, mohlo dojít k porušení § 100 zákona o sociálních službách.

Následně, pokud maminka je schopná dcery poznat a rozhodovat se, zda je vidět chce, či nikoliv, setkání s rodinou a přáteli není právním úkonem a může si o něm maminka rozhodovat sama. Ale pokud maminka dcery ani nepoznává, není na rozhodnutí zařízení, koho za maminkou pustí, resp. pokud dcery přicházejí a chtějí jít za maminkou, není možné jim to automaticky dovolit. Je to tak trochu jako by se správce domu zeptal nějaký cizí člověk, že jde za paní v sedmém patře, protože ji má rád, a správce by šel a otevřel byt a pána vpustil. Podstatné je, že se správce zeptá paní v sedmém patře, zda o návštěvu stojí. A pokud o návštěvu nestojí nebo se není schopna vyjádřit, sdělí příchozímu pánovi, že ho nevpustí, neboť chrání danou paní a její soukromí.

Opatrovník pak sice nemůže přímo zakázat návštěvy dcer, pokud maminka dcery poznává a chce jejich přítomnost, ale může přes kontrolu individuálního plánování, nastavení služby a hrazení péče upravit, co od služby požaduje a co nikoliv. Tedy může se dohodnout se službou, že třeba maminku nebude služba o víkendu oblékat a vysazovat na vozík. Nemůže ale od služby požadovat „braňte odjezdu manželky mimo budovu“. Služba není policie, aby zamezovala pohybu. Omezit pohyb lze jen z velmi vážných důvodů a to právě např. za asistence policie.

Maminka je nejspíš uživatelem domova pro seniory (rozumím-li správně zkratce DS) a tam by maminka o sobě ještě měla vědět a měla by se být schopna rozhodovat. Pokud je už ale v domově se zvláštním režimem, tak se mohu domnívat, že je tam z důvodu demence nebo neschopnosti rozeznat okolnosti kolem sebe, tak tam je podstatné, jak se rozhoduje maminka nebo její opatrovník. Není podstatné, jak rozhodují příchozí osoby (byť dcery). Opatrovník může třeba v souladu s § 100 ZSS zakázat podávat dcerám informace, a tím byste nesměli dcerám ani sdělit, zda maminka u Vás je či nikoliv, a jako cizí osoby byste je nejspíš nevpustili do areálu.

Co se týče o pochybnostech o kvalitě péče – to je jistě věcí názoru a pokud dcery o kvalitě pochybují, mají možnost na zařízení podat stížnost a vyvolat tak inspekci. Pokud zároveň zpochybňují umístění maminky v zařízení, tak tam zase musí kontaktovat opatrovníka a případně soud, že opatrovnictví není řádně vykonáváno. Nad to mají oprávnění založit opatrovnickou radu a do opatrovnických záležitostí tak částečně zasahovat.

Ale není v pořádku „vyřizování si účtů“ mezi otcem a dcerami přes sociální službu. Pokud k tomu dochází, musí služba nad míru být profesionální a opravdu dodržovat postupy (viz výše: mlčenlivost, přání uživatelky neovlivněné dcerami/manželem). Pokud vnímáte selhávání komunikace mezi otcem a dcerami, můžete jim také v rámci základního poradenství doporučit poradnu se zaměřením na opatrovnictví a mediaci. Je-li v rodině špatná komunikace, opětovně to chce profesionální postup ve službě a udržení hranic. Nicméně dlužno přidat, ať si dcery myslí, že je maminka v zařízení zbytečně a mohla by být doma, nelze na manželovi vynutit, aby se o ni staral, což může v těchto vztazích (a nedostatku síly u manžela) být docela zásadní.

Dcery mají možnost žádat soud, aby některá z nich byla opatrovníkem, a pak mají možnost (bude-li v tomto duchu vydáno i omezení maminky) rozhodovat o jejím místě pobytu.

Držím pěsti v řešení konfliktů v rodině.

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

NAŠE SALLY: Nevlastní matka překračuje dávkování léků

24.4.2024 Milá Sally, moje nevlastní matka má diagnostikovanou demenci, je jí 92 let, bydlí sama a kromě ztráty krátkodobé paměti a občasných halucinací je na svůj věk čilá. Problém je v podávání léků, není schopna zajistit si správné dávkování. Má léky preventivní na anginu pectoris a léky na demenci. Poslední měsíc sní víc léků, než má. více...

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

INFO: Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024 MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.