pečuj doma

Otázky k opatrovictví při dosažení 18 let dítěte

7.3.2025

Známý bude zletilý v lednu 2026, nemůže sám o sebe pečovat. Opatrovníka bude dělat někdo z rodiny. Chtěla jsem se informovat, návrh na soud se tedy podává nejdříve v den jeho 18. narozenin. Můžete mi prosím napsat funkci procesního opatrovníka a kdo ji stanovuje? To může být někdo z rodiny, od podání návrhu po schválení? 
Pokud rodina pečovala o nezletilého a podařilo se jim našetřit nějaké finance, mohou tyto peníze použit pro nezletilého "na co chtějí"? Bude soud hodnotit financování opatrovance do 18 let? Nezletilý nemá žádný nemovitý ani movitý majetek, jen věci osobní potřeby, bydlí u rodičů.
Dále jsem se chtěla informovat, pokud rodič bude o pečovat již o zletilou osobu a nebude chodit do zaměstnání, tak si může celý příspěvek na péči přeposílat na svůj účet jako plat, když opatrovanci založí jeho účet pro jeho příjem (důchod, mobilita), pokud spolu uzavřou smlouvu péči? Návrh této smlouvy se musí řešit přes soud společně s návrhem na stanovení opatrovníka?

Odpověď

Dovolím si Vám odpovědět do textu Vašeho dotazu, abych na něco nezapomněla.

„Známý bude zletilý v lednu 2026, nemůže sám o sebe pečovat.“

Zde jen vyjasním, že pokud jde o fyzický hendikep, známý o sebe nemůže pečovat, tak nutně není potřeba opatrovnictví.
Pokud je ale známý duševně nemocný a není schopen si vyřídit své záležitosti, protože jim není schopen porozumět, mělo by cenu řešit opatrovnictví.

„Opatrovníka bude dělat někdo z rodiny.“

Soud jmenuje opatrovníkem osobu, kterou si sám opatrovaný volí, osobu blízkou, nebo jinou vhodnou osobu, příp. následně jmenuje obec jako veřejného opatrovníka.
Předpokládám, že v rodině je osoba schopná právně za známého jednat, je bezúhonná, zvládá vlastní finance, aby zvládala finance i opatrovaného, je věkem a zdravotním stavem ještě schopná vyřizovat záležitosti za známého.

„Chtěla jsem se tedy informovat, návrh na soud se tedy podává nejdříve v den jeho 18. narozenin.“

Některé soudy jsou schopné přijmout návrh i o pár měsíců dříve, ale rozhoduje se až po 18. narozeninách.

„Můžete mi prosím napsat funkci procesního opatrovníka a kdo ji stanovuje? To může být někdo z rodiny, od podání návrhu po schválení?“

Vymezím několik pojmů:

  1. opatrovník po ukončení řízení (jmenovaný opatrovník) – rozhoduje navenek v rozsahu rozhodnutí soudu (zpravidla vyřizuje sociální dávky, jedná o sociálních službách, obsluhuje bankovní účet, sjednává smlouvy, hradí poplatky atd.).
  2. v době, kdy se o opatrovnictví rozhoduje, soud jmenuje posuzovanému opatrovníka pro řízení. Zpravidla to bývá advokát, pokud si posuzovaný někoho neurčí anebo pokud navrhovatel opatrovnictví nenavrhne konkrétní osobu.
    Tento opatrovník zastupuje posuzovaného u soudu, je mu doručováno, hájí práva posuzovaného „dovnitř“, tedy před soudem.
    • Ten, kdo podal návrh na opatrovnictví, může být opatrovníkem na konci podle bodu 1., ale nemůže být opatrovníkem podle bodu 2.
    • Navrhovatelem může být maminka posuzovaného a ona může navrhnout, že v řízení bude podle bodu 2. zastupovat posuzovaného syna tatínek. Soud to zváží a může to takto rozhodnout.
    • Pokud není nikdo jiný vhodný, je určen advokát (na náklad státu).
  3. opatrovník dle § 58 občanského zákoníku po dobu řízení, ale nikoliv pro jednání u soudu, ale pro jednání navenek.
    Tohoto opatrovníka může vykonávat navrhovatel, budoucí opatrovník dle bodu 1., i procesní opatrovník dle bodu 2. Jedná ve věcech, které nesnesou odkladu (např. exekuce, vyřízení zdravotního ošetření, měsíční řešení nákladů, odvolání proti nepřiznání sociálních dávek atd.) – tak jak je jmenuje soud v rozhodnutí. Toto opatrovnictví skončí, až je jmenován opatrovník dle bodu 1. anebo až je vyřízena věc, na kterou byl opatrovník dle bodu 3. jmenován.
  4. opatrovník procesní pro jednání před úřady – nemá nic společného s řízením u soudu (1., 2. a 3. typ opatrovníka). Úřad osobě, která za sebe není schopná jednat, ustanoví na základě lékařského posudku opatrovníka po dobu řízení (a může ustanovit i zvláštního příjemce sociální dávky).
    • Známý asi bude v 18 letech přehodnocován pro příspěvek na péči, průkazku, možná se bude řešit invalidní důchod... a zde by měl (nejspíš blízký, rodič) doložit lékařský posudek, že známý nerozumí jednání, není schopen se v řízení zastoupit a že žádá ustanovení opatrovníka pro řízení před úřadem.

„Pokud rodina pečovala o nezletilého a podařilo se jim našetřit nějaké finance, mohou tyto peníze použit pro nezletilého ‚na co chtějí‘?“

Do doby zletilosti hospodaří s prostředky zákonný zástupce – je omezen jen § 898 občanského zákoníku.

§ 898
(1) K právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty.

(2) Souhlasu soudu je vždy třeba k právnímu jednání, kterým dítě
a) nabývá, zcizuje nebo zatěžuje nemovitou věc nebo podíl na ní,
b) zcizuje nebo zatěžuje majetek jako celek, ledaže jeho hodnota nepřevyšuje částku odpovídající dvacetinásobku životního minima jednotlivce podle jiného právního předpisu, nebo nabývá, zcizuje nebo zatěžuje majetek v hodnotě převyšující částku odpovídající stonásobku životního minima jednotlivce podle jiného právního předpisu,
c) uzavírá dohodu dědiců o výši dědických podílů nebo rozdělení pozůstalosti, odmítá dědictví nebo prohlašuje, že nechce odkaz, nebo
d) uzavírá smlouvu
1. zavazující k trvajícímu nebo opětovnému plnění nebo smlouvu týkající se jeho bydlení na dobu delší než tři roky nebo na dobu trvající i po nabytí zletilosti dítětem, nebo
2. úvěrovou nebo obdobnou.

(3) Je-li to v zájmu dítěte, může soud zúžit okruh právních jednání, která podléhají souhlasu soudu.

(4) Jednal-li rodič za dítě bez souhlasu soudu, lze právní jednání prohlásit za neplatné, jen působí-li dítěti újmu.

§ 899
Co rodiče získají použitím majetku dítěte, nabývá dítě.

„Bude soud hodnotit financování opatrovance do 18 let? Nezletilý nemá žádný nemovitý ani movitý majetek, jen věci osobní potřeby, bydlí u rodičů.“

Opatrovník do dvou měsíců od svého jmenování bude muset vyhotovit a soudu doručit zprávu o jmění opatrovaného (takový vstupní výčet). Soud pak sleduje hospodaření dospělého – až po této zprávě.
Ale pokud by opatrovník zjistil třeba okradení nezletilého, nebo opatrovaného, než bylo jmenování opatrovníkem, je povinen vymáhat náhradu škody pro opatrovaného.
Tedy situaci před 18. rokem nebude sledovat soud, ale bude ji povinen revidovat opatrovník.

"Pokud rodič bude o pečovat již o zletilou osobu a nebude chodit do zaměstnání, tak si může celý příspěvek na péči přeposílat na svůj účet jako plat, když opatrovanci založí jeho účet pro jeho příjem (důchod, mobilita), pokud spolu uzavřou smlouvu péči?“

Ano, ale... doporučujeme k tomu náš článek: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik

„Návrh této smlouvy se musí řešit přes soud společně s návrhem na stanovení opatrovníka?“

Nečekala bych, že by soud tuto situaci řešil při řízení o jmenování opatrovníka, protože v té chvíli ještě opatrovnictví nenabude právní moci. Ale s jistotu to nemohu vyloučit.
Zpravidla po nabytí právní moci opatrovnictví, stávající opatrovník požádá o jmenování kolizního opatrovníka (viz článek) a pak se sjedná (i zpětně) smlouva o péči.

Mgr. Radka Pešlová

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Stále mládneme a mládneme. Mládí je nyní do pětačtyřiceti let!

25.3.2025 Lidé do 45 let jsou nyní považováni za mladé lidi. Teprve pak začíná mladší střední věk. Světová zdravotnická organizace (WHO) zásadně změnila věkovou klasifikaci. Informovala o tom ředitelka Ústavu demografie Ella Libanová. Demografické stárnutí lidstva podle ní samozřejmě povede k revizi věků. A jak je to u dalších kategorií? více...

PTÁTE SE: Vdovský důchod pro pečující a zpětný nárok po delší době

24.3.2025 Moje maminka ovdověla ve svých 44 letech (v roce 1999), otci bylo taktéž 44 let, když zemřel. Současně v té době maminka pečovala o zdravotně postiženou dceru (mou sestru). Po smrti otce byl mamince přiznán vdovský důchod pouze na 1 rok, poté byl odebrán. O postiženou sestru maminka pečovala od roku 1990 do 2004. Při péči o ni nemohla jít do práce více...

INFO: Ministerstvo představilo novinky a plány v elektronizaci

23.3.2025 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ředitel Národního centra elektronizace zdravotnictví Petr Foltýn a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek představili aktuální stav a klíčové novinky v elektronizaci českého zdravotnictví, včetně projednávané novely Zákona o elektronizaci zdravotnictví. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.