Otec už nestačí na opatrovnictví ani péči o sestry
Prosíme o radu. Ve dvougeneračním domě na venkově žije otec (71 let) se dvěma mentálně zaostalými sestrami, manželkou a synem. Další syn a dcera mají vlastní domácnosti. Otec je zákonným opatrovníkem a současně osobou pečující o své sestry. Zdá se ale, že na opatrovnictví i péči přestává stačit. Ztrácí akceschopnost (např. zajištění lékařské péče) a někdy „sabotuje“ snahy ostatních členů rodiny situaci řešit. Matka je velmi vážně nemocná. Mladší ze zaostalých sester se stává stále agresivnější. Domníváme se, že se otec může opatrovnictví vzdát. Pokud by se ale opatrovnictví vzdát odmítl, existuje nějaký citlivý způsob, jak ho opatrovnictví zbavit? Je šance tety umístit do nějakého zařízení?
Odpověď
Popisujete smutný, ale častý příběh. Dosavadní opatrovník a pečovatel stárne a svoji roli už nezvládá jako dřív, ke škodě všech (sebe i opečovávaných). Pokud je v okolí někdo, komu to není lhostejné (ať už rodina nebo přátelé), je to ta nejlepší varianta. Bohužel ale není nejlehčí.
Vše je o velmi šetrné komunikaci. Určitě je možné, aby se tatínek jako opatrovník opatrovnictví vzdal. Je také možné, aby sestry byly za přísných podmínek proti své vůli umístěné v pobytové sociální službě, anebo aby ve svém domácím prostředí zůstaly za zvýšené podpory terénních služeb.
Jak se tedy, co řeší:
- Tatínek může na soud, kam dává zprávu opatrovníka dle pobytu sester (soud I. instance, v Brně – městský soud, v Praze – obvodní soud, jinde v republice – okresní soud) podat: Vzdání se opatrovnictví
- Pokud tatínek situaci řešit nechce, může kdokoliv podat na soud:
- Stížnost na výkon opatrovnictví
- Návrh na jmenování opatrovníkem jinou osobu a zdůvodnění by bylo podobné, jaké by bylo popsáno ve stížnosti
- Tatínek již nyní může oslovit terénní služby (asistenční, pečovatelskou) o pomoc s péčí o sestry. Péče je placená.
- Tatínek může za sestry podat žádost do domova pro seniory, pro osoby se zdravotním postižení, se zvláštním režimem.
- Pokud sestry budou s umístěním souhlasit, musí jen požádat soud o souhlas s přestěhováním a následně se schválením právního jednání – uzavření smlouvy na dobu delší než tři roky.
- Pokud sestry nebudou s umístěním souhlasit, pak kromě souhlasu soudu musí být ještě lékařský posudek, že je to pro ně de facto život/zdraví zachraňující (dle § 91a zák. č. 108/2006 Sb.)
- Stejně jako tatínek by v případě sociálních služeb mohl vystupovat i nový opatrovník.
ALE – mnoho opatrovníků/pečujících si svoje selhávání nemusí uvědomovat, změnu statutu pečující/opatrovník mohou brát úkorně (pod heslem: „to mám za ty roky starání se, teď mi to chcete vzít“). Na druhou stranu, mnozí slyší, když je jim děkováno, jsou hlasitě doceňování a pomaličku je jim ulevováno (např. zavádění malého množství terénní služby, pak víc a pak víc). K tomu, abyste tatínka přesvědčili bez konfliktu, ale nemám žádné právní nástroje. Funguje dobře mediace, prostředník ze sociálního odboru, zmínka opatrovnického soudce, tak aby podnět šel zvenčí a ne z rodiny.
Samozřejmě Vám další dotazy ráda zodpovím, když teď při základní znalosti vyvstanou.
Ať najdete s tatínkem společnou řeč
Mgr. Radka Pešlová