pečuj doma

Placení výživného za opatrovance

15.6.2021

Za našeho opatrovance platíme výživné na jeho děti. Doplatili jsme dlužné výživné z minulých období (před tím, než jsme byli opatrovníky). Nyní již děti dovršily věk 18 let, ale dle matky mají stále nárok na výživné. Jak by nám to matka měla doložit, abychom výživné mohli dále platit? Myslím, že některé z dětí má omezenou možnost uplatnění. Prosím Vás o radu.

Odpověď

Výživné na děti náleží, dokud není dítě schopno se živit samo (§ 911 občanského zákoníku).

Zpravidla není dítě schopno se živit samo:

  • dokud studuje (pokud nejde o nějaké řetězení škol anebo studium na škole zaměřené prakticky a pak na vysoké škole zaměřené umělecky – zde již soudy došly k závěru, že schopnost živit se samo vzniká plně po dosažení prakticky zaměřeného vzdělání).
    • co se týče délky studia, může překročit i 26. rok
  • je-li dítě postižené, někdy je vyživovací povinnost celoživotní, protože nikdy dítě nenabude schopnost se živit samo
    • pobírání invalidního důchodu III. stupně, případně vyššího stupně příspěvku na péči nemění schopnost se živit – státní sociální dávka nedokazuje schopnost se živit.

Pokud tedy jde o to, co by měla maminka doložit:

  • poptávala bych se po dokladu o studiu (typu školy, prospěchu – aby dítě nestudovalo jen „jako“),
  • pokud je dítě postižené, poptávala bych se po tom, jaký typ důchodu mu byl přiznán a na jakou diagnózu a podle toho bych učinila úsudek, jak je schopno se živit samo.

V případě sporného/nejasného prokazování matkou nebo nemožnosti se s ní domluvit, lze požádat soud o ukončení hrazení vyživovací povinnosti (běžně se tak děje na základě dohody mezi dítětem a rodičem) a soud buď výživné ponechá, nebo jej ukončí, čímž jako opatrovník máte důkaz do spisové dokumentace, že neplatíte něco zbytečně.

Mgr. Radka Pešlová

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

INFO: Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024 MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. více...

PTÁTE SE: Znovuposouzení příspěvku na péči v 18 letech u celiaka

21.4.2024 Dceři v listopadu 2023 skončil posudek (3. v pořadí) na příspěvek na péči v 1. stupni, dg. celiakie, skolióza (celotrupový korzet). Uznáno pokaždé d) stravování, e) oblékání, h) péče o zdraví. (Rozporovali jsme osobní aktivity, ale nedosáhli). Před dvě dny jsem byla na základě Vyrozumění z úřadu práce nahlédnout do spisu. Posudkový lékař popsal více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.