pečuj doma

Placení výživného za opatrovance

15.6.2021

Za našeho opatrovance platíme výživné na jeho děti. Doplatili jsme dlužné výživné z minulých období (před tím, než jsme byli opatrovníky). Nyní již děti dovršily věk 18 let, ale dle matky mají stále nárok na výživné. Jak by nám to matka měla doložit, abychom výživné mohli dále platit? Myslím, že některé z dětí má omezenou možnost uplatnění. Prosím Vás o radu.

Odpověď

Výživné na děti náleží, dokud není dítě schopno se živit samo (§ 911 občanského zákoníku).

Zpravidla není dítě schopno se živit samo:

  • dokud studuje (pokud nejde o nějaké řetězení škol anebo studium na škole zaměřené prakticky a pak na vysoké škole zaměřené umělecky – zde již soudy došly k závěru, že schopnost živit se samo vzniká plně po dosažení prakticky zaměřeného vzdělání).
    • co se týče délky studia, může překročit i 26. rok
  • je-li dítě postižené, někdy je vyživovací povinnost celoživotní, protože nikdy dítě nenabude schopnost se živit samo
    • pobírání invalidního důchodu III. stupně, případně vyššího stupně příspěvku na péči nemění schopnost se živit – státní sociální dávka nedokazuje schopnost se živit.

Pokud tedy jde o to, co by měla maminka doložit:

  • poptávala bych se po dokladu o studiu (typu školy, prospěchu – aby dítě nestudovalo jen „jako“),
  • pokud je dítě postižené, poptávala bych se po tom, jaký typ důchodu mu byl přiznán a na jakou diagnózu a podle toho bych učinila úsudek, jak je schopno se živit samo.

V případě sporného/nejasného prokazování matkou nebo nemožnosti se s ní domluvit, lze požádat soud o ukončení hrazení vyživovací povinnosti (běžně se tak děje na základě dohody mezi dítětem a rodičem) a soud buď výživné ponechá, nebo jej ukončí, čímž jako opatrovník máte důkaz do spisové dokumentace, že neplatíte něco zbytečně.

Mgr. Radka Pešlová

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.