pečuj doma

Platba sociální službě při jednorázovém příjmu z pojistky

20.9.2023

Opatrovaný neodváděl dávky sociálního pojištění (pracoval v zahraničí na ruku). Nyní je nemocný v domovu pro osoby se zdravotním postižením, dostává dávky hmotné nouze, z toho 85 % platí službě. Tudíž je mu vyplácen doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. Teď v září mu byla jednorázově vyplacena pojistka 98 000 Kč. Samozřejmě to nahlásím na úřad práce, který mu zastaví vyplácení dávek, dokud je zase nebude potřebovat. Ale jak platit službu v DOZP? Pokud se nemýlím, má se platit z příjmu, ten je jen jeden měsíc. A co potom? Může se platit služba z úspor? Dokud má úspory, nebude příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení vyplácen.

Odpověď

Podstatné je, jak je koncipována smlouva.

Píšete, že dostal pojistku, pokud jde o pojistku, která by byla uvedená v § 7 zák. č. 110/2006 Sb. jako příjem (zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-110#f3011719), pak jde o příjem, který dokladujete na dávky hmotné nouze a také sociální službě a z tohoto příjmu se pak uhradí v daný měsíc úhrada.

Můžete mít ve smlouvě uvedeno něco ve smyslu, že „pokud uživateli budou vyplacené příjmy, které ovlivňují sníženou úhradu, za období zpětně, může služba zpětně přepočíst sníženou úhradu“. Nebo tam bude uvedeno, že se „částka rozpočítá do budoucna, na dobu tolika měsíců, za kolik náleží“.  

V těchto případech postupujete podle smlouvy a z pojistného službě buď doplatíte anebo budete platit následující měsíce.

Pokud ve smlouvě nic takového není, částka se započte pouze v měsíci, kdy je pojištění vyplaceno (pokud spadá do § 7 zák. č. 110/2006 Sb. a pak se z něj stane úspora a z úspory nelze službu platit – jen z příjmů. Paradoxně by to mohlo být tak, že dávky hmotné nouze nebudou kvůli úspoře vyplacené, ale současně z úspory (pokud byla špatně napsaná smlouva) nebude možné službu platit. Prostředky můžete uložit na spořicí účet a úrok měsíčně budete vykazovat službě jako příjem a služba bude de facto bez zaplacení, protože bude nárok na sníženou úhradu – ve výši 85 % úroků (ty se jako příjem počítají, a protože to bude pár korun, tak Vás služba bude asi i „milovat“, protože to dá víc práce než užitku). Nebo můžete prostředky investovat třeba do akcií s dividendou – ta je taky příjmem, nebo do koupě polnosti a tu pronajmout – příjem z pronájmu je také posuzovaný příjem...

Cestou je i dodatečně podepsat změnu smlouvy v rozsahu úhrady, ale to bych z pohledu opatrovníka neviděla v zájmu opatrovaného.

Držím pěsti při rozhodování ve prospěch opatrovaného

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.