pečuj doma

Platba sociální službě při jednorázovém příjmu z pojistky

20.9.2023

Opatrovaný neodváděl dávky sociálního pojištění (pracoval v zahraničí na ruku). Nyní je nemocný v domovu pro osoby se zdravotním postižením, dostává dávky hmotné nouze, z toho 85 % platí službě. Tudíž je mu vyplácen doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. Teď v září mu byla jednorázově vyplacena pojistka 98 000 Kč. Samozřejmě to nahlásím na úřad práce, který mu zastaví vyplácení dávek, dokud je zase nebude potřebovat. Ale jak platit službu v DOZP? Pokud se nemýlím, má se platit z příjmu, ten je jen jeden měsíc. A co potom? Může se platit služba z úspor? Dokud má úspory, nebude příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení vyplácen.

Odpověď

Podstatné je, jak je koncipována smlouva.

Píšete, že dostal pojistku, pokud jde o pojistku, která by byla uvedená v § 7 zák. č. 110/2006 Sb. jako příjem (zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-110#f3011719), pak jde o příjem, který dokladujete na dávky hmotné nouze a také sociální službě a z tohoto příjmu se pak uhradí v daný měsíc úhrada.

Můžete mít ve smlouvě uvedeno něco ve smyslu, že „pokud uživateli budou vyplacené příjmy, které ovlivňují sníženou úhradu, za období zpětně, může služba zpětně přepočíst sníženou úhradu“. Nebo tam bude uvedeno, že se „částka rozpočítá do budoucna, na dobu tolika měsíců, za kolik náleží“.  

V těchto případech postupujete podle smlouvy a z pojistného službě buď doplatíte anebo budete platit následující měsíce.

Pokud ve smlouvě nic takového není, částka se započte pouze v měsíci, kdy je pojištění vyplaceno (pokud spadá do § 7 zák. č. 110/2006 Sb. a pak se z něj stane úspora a z úspory nelze službu platit – jen z příjmů. Paradoxně by to mohlo být tak, že dávky hmotné nouze nebudou kvůli úspoře vyplacené, ale současně z úspory (pokud byla špatně napsaná smlouva) nebude možné službu platit. Prostředky můžete uložit na spořicí účet a úrok měsíčně budete vykazovat službě jako příjem a služba bude de facto bez zaplacení, protože bude nárok na sníženou úhradu – ve výši 85 % úroků (ty se jako příjem počítají, a protože to bude pár korun, tak Vás služba bude asi i „milovat“, protože to dá víc práce než užitku). Nebo můžete prostředky investovat třeba do akcií s dividendou – ta je taky příjmem, nebo do koupě polnosti a tu pronajmout – příjem z pronájmu je také posuzovaný příjem...

Cestou je i dodatečně podepsat změnu smlouvy v rozsahu úhrady, ale to bych z pohledu opatrovníka neviděla v zájmu opatrovaného.

Držím pěsti při rozhodování ve prospěch opatrovaného

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.