pečuj doma

Platba sociální službě při jednorázovém příjmu z pojistky

20.9.2023

Opatrovaný neodváděl dávky sociálního pojištění (pracoval v zahraničí na ruku). Nyní je nemocný v domovu pro osoby se zdravotním postižením, dostává dávky hmotné nouze, z toho 85 % platí službě. Tudíž je mu vyplácen doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. Teď v září mu byla jednorázově vyplacena pojistka 98 000 Kč. Samozřejmě to nahlásím na úřad práce, který mu zastaví vyplácení dávek, dokud je zase nebude potřebovat. Ale jak platit službu v DOZP? Pokud se nemýlím, má se platit z příjmu, ten je jen jeden měsíc. A co potom? Může se platit služba z úspor? Dokud má úspory, nebude příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení vyplácen.

Odpověď

Podstatné je, jak je koncipována smlouva.

Píšete, že dostal pojistku, pokud jde o pojistku, která by byla uvedená v § 7 zák. č. 110/2006 Sb. jako příjem (zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-110#f3011719), pak jde o příjem, který dokladujete na dávky hmotné nouze a také sociální službě a z tohoto příjmu se pak uhradí v daný měsíc úhrada.

Můžete mít ve smlouvě uvedeno něco ve smyslu, že „pokud uživateli budou vyplacené příjmy, které ovlivňují sníženou úhradu, za období zpětně, může služba zpětně přepočíst sníženou úhradu“. Nebo tam bude uvedeno, že se „částka rozpočítá do budoucna, na dobu tolika měsíců, za kolik náleží“.  

V těchto případech postupujete podle smlouvy a z pojistného službě buď doplatíte anebo budete platit následující měsíce.

Pokud ve smlouvě nic takového není, částka se započte pouze v měsíci, kdy je pojištění vyplaceno (pokud spadá do § 7 zák. č. 110/2006 Sb. a pak se z něj stane úspora a z úspory nelze službu platit – jen z příjmů. Paradoxně by to mohlo být tak, že dávky hmotné nouze nebudou kvůli úspoře vyplacené, ale současně z úspory (pokud byla špatně napsaná smlouva) nebude možné službu platit. Prostředky můžete uložit na spořicí účet a úrok měsíčně budete vykazovat službě jako příjem a služba bude de facto bez zaplacení, protože bude nárok na sníženou úhradu – ve výši 85 % úroků (ty se jako příjem počítají, a protože to bude pár korun, tak Vás služba bude asi i „milovat“, protože to dá víc práce než užitku). Nebo můžete prostředky investovat třeba do akcií s dividendou – ta je taky příjmem, nebo do koupě polnosti a tu pronajmout – příjem z pronájmu je také posuzovaný příjem...

Cestou je i dodatečně podepsat změnu smlouvy v rozsahu úhrady, ale to bych z pohledu opatrovníka neviděla v zájmu opatrovaného.

Držím pěsti při rozhodování ve prospěch opatrovaného

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.