pečuj doma

Platba za vedení depozitního účtu v pobytové službě

16.10.2022

Kdo určuje poplatek za vedení depozitního účtu klienta v domovu se zvláštním režimem? Jsem opatrovník maminky v DZR a měsíčně! platím 250 Kč za vedení depozita. V jiných podobných zařízeních zjišťuji, že účet je veden bezplatně. Našla jsem jediný poplatek, a to 45 Kč měsíčně. Jak zjednat nápravu?

Odpověď

Poplatek za vedení depozit v sociální službě je tzv. fakultativní službou, kterou sjednáváte jako opatrovník v rámci smlouvy o poskytování sociální služby Vaší mamince.

Služba je z pohledu práva soukromá organizace a do jisté míry mezi Vámi a službou je smluvní volnost (tj. na čem se dohodnete, to máte). Nicméně zákon omezuje úhradu za fakultativní službu tak, že služba může stanovit výši maximálně dle § 77 zákona o sociálních službách: Úhrada za fakultativní činnosti může být stanovena v plné výši nákladů na tyto služby.

Jeví se, že 250 Kč měsíčně je částka vysoká, ale je otázkou, co vše s depozity služba provádí a kolik času to pracovníkům služby zabere. Pokud pracovnice s depozity stráví cca 1 hodinu měsíčně, pak by částka mohla odpovídat oněm skutečným nákladům na mzdu této pracovnice.

Pokud se Vám částka zdá neúměrná, doporučuji vyvolat jednání o smlouvě a o rozsahu objednaných fakultativních služeb a současně můžete službu správu depozit nevyužívat. Konec konců je povinností opatrovníka se starat o prostředky opatrované a je sice běžné, že část prostředků spravuje za opatrovníka služba, ale pak je správně, že je to zpoplatněno, i když souhlasím s Vámi – i mně přijde částka 250 Kč spíše v České republice jako vyšší.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Nejasnosti kolem návrhu na omezení svéprávnosti

11.6.2025 Chystáme se podávat k okresnímu soudu Žádost o opatrovnictví a omezení svéprávnosti syna s poruchou autistického spektra. Má invalidní důchod 3. stupně, nepracuje. Exmanžel je žadatelem příspěvku na péči, protože s ním přímo bydlí. Jsme domluveni, že on by mohl být následně opatrovníkem syna. více...

ZPRÁVY: Jak je důležité postupovat a bránit se společně

10.6.2025 Zákon o zdravotnických prostředcích byl schválen. Zatím jej schválila Poslanecká sněmovna, Národní radě osob se zdravotním postižením ČR se podařilo prosadit dvě důležité novinky. Přijetí tohoto zákona je velmi důležité, protože nově kodifikuje přístup ke zdravotnickým prostředkům, jejich soupis, nároky pacientů a procento spoluúčasti. více...

PTÁTE SE: Doprovod lékaři ve dvou a nárok na volno z práce

9.6.2025 Chci se zeptat, zda mám nárok na placené nebo neplacené volno v práci, pokud doprovázím vnuka (postiženého ADHD, autismem - přiznán II. stupeň závislosti) k lékaři. Chodíme ve dvou (s jeho maminkou, která je doma jako osoba pečující), protože je vnuk neošetřitelný a velmi hyperaktivní, velmi se vzpouzí každému zákroku více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.