pečuj doma

Platba za vedení depozitního účtu v pobytové službě

16.10.2022

Kdo určuje poplatek za vedení depozitního účtu klienta v domovu se zvláštním režimem? Jsem opatrovník maminky v DZR a měsíčně! platím 250 Kč za vedení depozita. V jiných podobných zařízeních zjišťuji, že účet je veden bezplatně. Našla jsem jediný poplatek, a to 45 Kč měsíčně. Jak zjednat nápravu?

Odpověď

Poplatek za vedení depozit v sociální službě je tzv. fakultativní službou, kterou sjednáváte jako opatrovník v rámci smlouvy o poskytování sociální služby Vaší mamince.

Služba je z pohledu práva soukromá organizace a do jisté míry mezi Vámi a službou je smluvní volnost (tj. na čem se dohodnete, to máte). Nicméně zákon omezuje úhradu za fakultativní službu tak, že služba může stanovit výši maximálně dle § 77 zákona o sociálních službách: Úhrada za fakultativní činnosti může být stanovena v plné výši nákladů na tyto služby.

Jeví se, že 250 Kč měsíčně je částka vysoká, ale je otázkou, co vše s depozity služba provádí a kolik času to pracovníkům služby zabere. Pokud pracovnice s depozity stráví cca 1 hodinu měsíčně, pak by částka mohla odpovídat oněm skutečným nákladům na mzdu této pracovnice.

Pokud se Vám částka zdá neúměrná, doporučuji vyvolat jednání o smlouvě a o rozsahu objednaných fakultativních služeb a současně můžete službu správu depozit nevyužívat. Konec konců je povinností opatrovníka se starat o prostředky opatrované a je sice běžné, že část prostředků spravuje za opatrovníka služba, ale pak je správně, že je to zpoplatněno, i když souhlasím s Vámi – i mně přijde částka 250 Kč spíše v České republice jako vyšší.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.