pečuj doma

Platba za vedení depozitního účtu v pobytové službě

16.10.2022

Kdo určuje poplatek za vedení depozitního účtu klienta v domovu se zvláštním režimem? Jsem opatrovník maminky v DZR a měsíčně! platím 250 Kč za vedení depozita. V jiných podobných zařízeních zjišťuji, že účet je veden bezplatně. Našla jsem jediný poplatek, a to 45 Kč měsíčně. Jak zjednat nápravu?

Odpověď

Poplatek za vedení depozit v sociální službě je tzv. fakultativní službou, kterou sjednáváte jako opatrovník v rámci smlouvy o poskytování sociální služby Vaší mamince.

Služba je z pohledu práva soukromá organizace a do jisté míry mezi Vámi a službou je smluvní volnost (tj. na čem se dohodnete, to máte). Nicméně zákon omezuje úhradu za fakultativní službu tak, že služba může stanovit výši maximálně dle § 77 zákona o sociálních službách: Úhrada za fakultativní činnosti může být stanovena v plné výši nákladů na tyto služby.

Jeví se, že 250 Kč měsíčně je částka vysoká, ale je otázkou, co vše s depozity služba provádí a kolik času to pracovníkům služby zabere. Pokud pracovnice s depozity stráví cca 1 hodinu měsíčně, pak by částka mohla odpovídat oněm skutečným nákladům na mzdu této pracovnice.

Pokud se Vám částka zdá neúměrná, doporučuji vyvolat jednání o smlouvě a o rozsahu objednaných fakultativních služeb a současně můžete službu správu depozit nevyužívat. Konec konců je povinností opatrovníka se starat o prostředky opatrované a je sice běžné, že část prostředků spravuje za opatrovníka služba, ale pak je správně, že je to zpoplatněno, i když souhlasím s Vámi – i mně přijde částka 250 Kč spíše v České republice jako vyšší.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Konference nabídne řešení pro překonávání izolace rodin s autismem

3.10.2024 I v dnešním propojeném světě se mnoho rodin s dětmi s autismem a Aspergerovým syndromem stále potýká s izolací. Inovativní přístupy, jako je homesharing a dobrovolnictví, otevírají cestu k jejich začlenění a přinášejí prospěch dětem a jejich rodinám i celé společnosti. Přijďte na česko-slovenskou konferenci 21. 10. 2024 v Brně. více...

PTÁTE SE: Zpětná přestavba a prodej osobního auta

2.10.2024 Mám auto s příspěvkem od úřadu práce, ale sedmiletá lhůta už uplynula.
Jaký je postup při zpětné úpravě - deinstalaci úprav pro zdravotně postižené tak, aby bylo možno auto prodat jako běžný osobní automobil? Jaké jsou právní, popřípadě finanční náležitosti, které je potřeba splnit?
více...

INFO: O roztroušené skleróze (ne)jen pro rodinu v Praze 9. listopadu

1.10.2024 Tradiční konference proběhne 9. listopadu v Kongresovém centru IKEM v Praze. Letos se na konferenci potkáte se špičkovými odborníky jako je paní prof. Kubala Havrdová, prim. Vachová, MUDr. Šrotová, MUDr. Veselá. Navíc načerpáte spoustu nových poznatků a získáte cenná doporučení. A i jiný pohled na eReSku v příběhu Michala Janků. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.