pečuj doma

Platí po novém rozsudku původní listina opatrovníka?

3.7.2024

Soud mě po 5 letech znovu ustanovil opatrovníkem, vlastně potvrdil starý rozsudek. K novému rozsudku mi nechtějí vydat novou Listinu opatrovníka, že platí ta původní, nebo stačí rozsudek. Po mě však při jednání v sociální službě chtějí novou Listinu, protože vědí, že starý rozsudek již neplatí. Mohu se dožadovat na soudu po vydání nové Listiny, nebo opravdu platí ta stará, nebo mám všude nosit rozsudek?

Odpověď

Listina opatrovníka není ze zákona oficiální doklad, přesněji – není uzákoněno její vydávání. 
Přesto soudy mají interní předpis na její vydávání, a tak si všichni zvykli na to, že se vydává. Je to i pohodlné, protože někdy není vhodné ukazovat rozsah omezení opatrovaného.

Proto je logické, když se prodlouží omezení, že by soud měl řešit listinu. Na listině opatrovníka v prvním odstavci zpravidla bývá i odkaz na rozsudek o omezení a jeho platnost. 

Doporučuji písemně soud požádat buď k vydání listiny nové nebo o doplnění listiny původní (o prodloužení doby uvedené v prvním odstavci). 

Na druhou stranu, pokud byste službě doložila první stranu omezení svéprávnosti (s doložkou právní moci), kde je uvedeno, že jste i nadále opatrovníkem, mělo by to také dostačovat.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.