pečuj doma

Podpis smlouvy o sociálních službách za klienta pracovníkem ORP

14.10.2021

Může podle Vašeho názoru pracovník obecního úřadu obce s rozšířenou působností podepsat za klienta smlouvu o poskytnutí služby denní stacionář podle § 91 odst. 6 zákona o sociálních službách? Jde o situaci, kdy klient není schopen vyjádřit souhlas či nesouhlas.

Odpověď

Celkově nelze „jeden paragraf“ vytrhnout z kontextu zákona, nicméně obecně lze připustit, že za osobu, která není schopna sama jednat, může pracovník ORP podepsat smlouvu (dle § 91 odst. 6 ZSS).

ALE je tu několik ALE:

  1. Smluvnímu vztahu předchází podání žádosti – to je také jednání, žadatel musí být poučován (o fungování služby dle standardu č. 3, o nakládání s osobnímu údaji). Kdo ji podal, kdo tady fungoval? Smlouvu lze uzavřít až po platném zájmu. Jinak není možné se dostat k údajům dané osoby.
  2. Koho poučí služba o nakládání s osobními údaji; s kým bude službu plánovat; komu bude následně službu vyúčtovávat; vůči komu bude mít dle § 100 ZSS prolomenu mlčenlivost, aby o osobě mohla podávat informace (sama osoba – tedy jen ona sama může tuto možnost písemně vyjádřit).
  3. Jak jsou zajištěna ostatní práva (na ochranu, sociální dávky, vyřízení běžných záležitostí v životě osoby) a povinnosti takové osoby?

Já osobně se domnívám, že smlouvy na základě vadného zájmu, nepoučení zájemce a bez ochrany dalších práv nejsou řešením v sociálních službách. Celkově komplexně by se mělo řešit třeba opatrovnictví, aby osoba byla chráněna ve více ohledech (vč. opatrovnictví dle § 58 občanského zákoníku) a tím je pak možné osobě poskytovat službu (a uzavírat potřebné dokumenty), i když osoba netuší, co se kolem ní děje.

Umísťování do služby bez souhlasu ještě upravuje § 91a ZSS, ale ten se týká pobytových služeb.

Mgr. Radka Pešlová

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.