pečuj doma

Potvrzení o ustanovení opatrovníka a ochrana údajů

26.9.2023

Dostal jsem od okresního soudu Usnesení o ustanovení opatrovníkem. Je to čtyřstránkový elaborát, obsahující velmi citlivé údaje o zdravotním stavu opatrovance. Lze požadovat u soudu nějaké jednoduché potvrzení o ustanovení opatrovníkem s odkazem na toto rozhodnutí tak, aby potvrzování o ustanovení opatrovníkem nebylo v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů? Nechci u všech institucí zveřejňovat údaje o zdravotním stavu opatrovance.

Odpověď

Ačkoliv na to není svým způsobem nikde zákonný nárok, tak soudy pro potřeby opatrovníka běžně vydávají Listinu opatrovníka a z rozhodnutí o omezení svéprávnosti umí udělat stručné rozhodnutí pouze s výrokem a bez odůvodnění. Listinu dělají opravdu téměř automaticky a druhý dokument bez odůvodnění na žádost opatrovníka.

Pokud soud nic z toho neudělal, doporučila bych slušně požádat, že k obhajobě práv opatrovaného byste potřeboval vystavit Listinu opatrovníka a rozhodnutí pouze s výrokem, aby byla při využití dokumentů v další obhajobě práv dostatečně chráněna citlivá data opatrovaného v souladu s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením (a mlčenlivosti v ní uvedené), občanským zákoníkem a nařízením GDPR.

Nevidím důvod, proč by tomu soud neměl vyhovět. Ale, kdyby náhodou nevyhověl, jste vždy oprávněn dokument v kopii „cenzurovat“ anebo nedávat souhlas s pořízením kopie, tak aby si strana učinila opis pouze údajů, které potřebuje pro svoji činnost, příp. můžete dát souhlas pouze s kopií první strany.

Přesto pro praxi se „objemné“ rozhodnutí hodí, když třeba chcete pro opatrovaného dokazovat invaliditu zpětně nebo neplatnost právního jednání učiněného před omezením svéprávnosti. To pak výživný dokument může snadněji přesvědčit, jak zanechat vymáhání pohledávky nebo, jak přiznat důchod X let zpětně, protože je třeba v dokumentech uvedeno, že opatrovaný je v takovém stavu již mnoho let.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.