pečuj doma

Potvrzení o ustanovení opatrovníka a ochrana údajů

26.9.2023

Dostal jsem od okresního soudu Usnesení o ustanovení opatrovníkem. Je to čtyřstránkový elaborát, obsahující velmi citlivé údaje o zdravotním stavu opatrovance. Lze požadovat u soudu nějaké jednoduché potvrzení o ustanovení opatrovníkem s odkazem na toto rozhodnutí tak, aby potvrzování o ustanovení opatrovníkem nebylo v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů? Nechci u všech institucí zveřejňovat údaje o zdravotním stavu opatrovance.

Odpověď

Ačkoliv na to není svým způsobem nikde zákonný nárok, tak soudy pro potřeby opatrovníka běžně vydávají Listinu opatrovníka a z rozhodnutí o omezení svéprávnosti umí udělat stručné rozhodnutí pouze s výrokem a bez odůvodnění. Listinu dělají opravdu téměř automaticky a druhý dokument bez odůvodnění na žádost opatrovníka.

Pokud soud nic z toho neudělal, doporučila bych slušně požádat, že k obhajobě práv opatrovaného byste potřeboval vystavit Listinu opatrovníka a rozhodnutí pouze s výrokem, aby byla při využití dokumentů v další obhajobě práv dostatečně chráněna citlivá data opatrovaného v souladu s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením (a mlčenlivosti v ní uvedené), občanským zákoníkem a nařízením GDPR.

Nevidím důvod, proč by tomu soud neměl vyhovět. Ale, kdyby náhodou nevyhověl, jste vždy oprávněn dokument v kopii „cenzurovat“ anebo nedávat souhlas s pořízením kopie, tak aby si strana učinila opis pouze údajů, které potřebuje pro svoji činnost, příp. můžete dát souhlas pouze s kopií první strany.

Přesto pro praxi se „objemné“ rozhodnutí hodí, když třeba chcete pro opatrovaného dokazovat invaliditu zpětně nebo neplatnost právního jednání učiněného před omezením svéprávnosti. To pak výživný dokument může snadněji přesvědčit, jak zanechat vymáhání pohledávky nebo, jak přiznat důchod X let zpětně, protože je třeba v dokumentech uvedeno, že opatrovaný je v takovém stavu již mnoho let.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.