pečuj doma

Potvrzení o ustanovení opatrovníka a ochrana údajů

26.9.2023

Dostal jsem od okresního soudu Usnesení o ustanovení opatrovníkem. Je to čtyřstránkový elaborát, obsahující velmi citlivé údaje o zdravotním stavu opatrovance. Lze požadovat u soudu nějaké jednoduché potvrzení o ustanovení opatrovníkem s odkazem na toto rozhodnutí tak, aby potvrzování o ustanovení opatrovníkem nebylo v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů? Nechci u všech institucí zveřejňovat údaje o zdravotním stavu opatrovance.

Odpověď

Ačkoliv na to není svým způsobem nikde zákonný nárok, tak soudy pro potřeby opatrovníka běžně vydávají Listinu opatrovníka a z rozhodnutí o omezení svéprávnosti umí udělat stručné rozhodnutí pouze s výrokem a bez odůvodnění. Listinu dělají opravdu téměř automaticky a druhý dokument bez odůvodnění na žádost opatrovníka.

Pokud soud nic z toho neudělal, doporučila bych slušně požádat, že k obhajobě práv opatrovaného byste potřeboval vystavit Listinu opatrovníka a rozhodnutí pouze s výrokem, aby byla při využití dokumentů v další obhajobě práv dostatečně chráněna citlivá data opatrovaného v souladu s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením (a mlčenlivosti v ní uvedené), občanským zákoníkem a nařízením GDPR.

Nevidím důvod, proč by tomu soud neměl vyhovět. Ale, kdyby náhodou nevyhověl, jste vždy oprávněn dokument v kopii „cenzurovat“ anebo nedávat souhlas s pořízením kopie, tak aby si strana učinila opis pouze údajů, které potřebuje pro svoji činnost, příp. můžete dát souhlas pouze s kopií první strany.

Přesto pro praxi se „objemné“ rozhodnutí hodí, když třeba chcete pro opatrovaného dokazovat invaliditu zpětně nebo neplatnost právního jednání učiněného před omezením svéprávnosti. To pak výživný dokument může snadněji přesvědčit, jak zanechat vymáhání pohledávky nebo, jak přiznat důchod X let zpětně, protože je třeba v dokumentech uvedeno, že opatrovaný je v takovém stavu již mnoho let.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.