pečuj doma

Přebírání pošty u osoby s omezením svéprávnosti

22.10.2022

Chtěl bych vás poprosit o radu ohledně přebírání pošty do vlastních rukou (např. od soudu) v případě osoby s omezenou svéprávností žijící trvale v pobytovém zařízení sociální služby. Tato osoba má stanoveného opatrovníka a sama není schopna fyzicky ani mentálně poštu přebírat. Lze nějak legálně zařídit, aby zařízení sociální služby mohlo tuto poštu převzít za uživatele a vhodnou formou mu posléze zprostředkovalo její obsah? Nemáte prosím nějakou zkušenost s těmito situacemi?

Odpověď

Oficiálně: Je-li doručováno do vlastních rukou, pošta vydá dopis jen adresátovi, zmocněnci adresáta, zákonnému zástupci adresáta nebo zmocněnci zákonného zástupce adresáta. Tj. opatrovaný může někoho zmocnit, což je absurdní a místo zákonného zástupce by měl být respektován opatrovník jako přebírající.

U přebírání pošty do vlastních rukou je smyslem, aby byl/nebyl schopen si ji opatrovaný převzít.

Soud musí opatrovaného obeslat, např. když ho omezuje ve svéprávnosti. Pokud opatrovaný sám poštu (VĚDOMĚ) nepřebere, není cílem toto suplovat. Soud umí vrácenou a nepřevzatou poštu vyložit tak, jako že je doručena – toto doručení lze napadat, že osoba není schopna ji převzít. Pokud je to právní jednání mající ovlivňovat opatrovancovy záležitosti, tak účinné bude stejně až doručením opatrovníkovi.

Poštu za opatrovaného:

  • buď přebere opatrovník - nikoliv však „ukecáním“ pošťáka, že přehlédne všechna nařízení, ale je oprávněn k převztí,
  • nebo pošta nebude doručena a soud si to procesně ve spise vyřeší.

Soudy si často zlehčují doručování a doufají, oni to nějak vyřídí. Ale samo převzetí napovídá – seznámení s dokumentem, schopnost se bránit, např. podat odvolání. Toho ale nespíš opatrovaný není schopen, když ani nerozumí převzetí pošty, tj. až tak, že poštu chcete přebírat za něj.

Pokud opatrovaný převzetí je schopen, asistujte mu u pošťáka, zlehčete proces převzetí a pokud si to opatrovaný přeje, tak i otevření obálky (pozor na porušení listovního tajemství, pokud by to nebylo na přání opatrovaného) a čtení.

Nicméně vhodnější je sjednat s opatrovníkem, že bude upozorněn na příchozí poštu a převzít ji půjde opravdu on, případně pokud ji přebere opatrovaný, že to bude opatrovník, kdo mu pomůže dopis přečíst a případně pochopit, bránit se… Opatrovník hájí a kontroluje práva a povinnosti opatrovaného.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.