pečuj doma

Přebírání pošty u osoby s omezením svéprávnosti

22.10.2022

Chtěl bych vás poprosit o radu ohledně přebírání pošty do vlastních rukou (např. od soudu) v případě osoby s omezenou svéprávností žijící trvale v pobytovém zařízení sociální služby. Tato osoba má stanoveného opatrovníka a sama není schopna fyzicky ani mentálně poštu přebírat. Lze nějak legálně zařídit, aby zařízení sociální služby mohlo tuto poštu převzít za uživatele a vhodnou formou mu posléze zprostředkovalo její obsah? Nemáte prosím nějakou zkušenost s těmito situacemi?

Odpověď

Oficiálně: Je-li doručováno do vlastních rukou, pošta vydá dopis jen adresátovi, zmocněnci adresáta, zákonnému zástupci adresáta nebo zmocněnci zákonného zástupce adresáta. Tj. opatrovaný může někoho zmocnit, což je absurdní a místo zákonného zástupce by měl být respektován opatrovník jako přebírající.

U přebírání pošty do vlastních rukou je smyslem, aby byl/nebyl schopen si ji opatrovaný převzít.

Soud musí opatrovaného obeslat, např. když ho omezuje ve svéprávnosti. Pokud opatrovaný sám poštu (VĚDOMĚ) nepřebere, není cílem toto suplovat. Soud umí vrácenou a nepřevzatou poštu vyložit tak, jako že je doručena – toto doručení lze napadat, že osoba není schopna ji převzít. Pokud je to právní jednání mající ovlivňovat opatrovancovy záležitosti, tak účinné bude stejně až doručením opatrovníkovi.

Poštu za opatrovaného:

  • buď přebere opatrovník - nikoliv však „ukecáním“ pošťáka, že přehlédne všechna nařízení, ale je oprávněn k převztí,
  • nebo pošta nebude doručena a soud si to procesně ve spise vyřeší.

Soudy si často zlehčují doručování a doufají, oni to nějak vyřídí. Ale samo převzetí napovídá – seznámení s dokumentem, schopnost se bránit, např. podat odvolání. Toho ale nespíš opatrovaný není schopen, když ani nerozumí převzetí pošty, tj. až tak, že poštu chcete přebírat za něj.

Pokud opatrovaný převzetí je schopen, asistujte mu u pošťáka, zlehčete proces převzetí a pokud si to opatrovaný přeje, tak i otevření obálky (pozor na porušení listovního tajemství, pokud by to nebylo na přání opatrovaného) a čtení.

Nicméně vhodnější je sjednat s opatrovníkem, že bude upozorněn na příchozí poštu a převzít ji půjde opravdu on, případně pokud ji přebere opatrovaný, že to bude opatrovník, kdo mu pomůže dopis přečíst a případně pochopit, bránit se… Opatrovník hájí a kontroluje práva a povinnosti opatrovaného.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

INFO: Ženský vzdělávací spolek Vesna bude slavit svátek

21.6.2024 Ve středu 26. 6. 2024 budeme už potřetí slavit svátek Vesny! Zveme všechny účastnice a účastníky našich aktivit i ty, kdo zatím jen zvědavě obhlížejí nástěnky Vesny na Údolní či přinášejí věci do Šatníku na Pellicově 2c - ale i ty, které a kteří prošli v minulosti vesními školami, kurzy a kroužky. Program začíná v 15 hodin a končí ve 20 hodin. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.