pečuj doma

Přebírání pošty u osoby s omezením svéprávnosti

22.10.2022

Chtěl bych vás poprosit o radu ohledně přebírání pošty do vlastních rukou (např. od soudu) v případě osoby s omezenou svéprávností žijící trvale v pobytovém zařízení sociální služby. Tato osoba má stanoveného opatrovníka a sama není schopna fyzicky ani mentálně poštu přebírat. Lze nějak legálně zařídit, aby zařízení sociální služby mohlo tuto poštu převzít za uživatele a vhodnou formou mu posléze zprostředkovalo její obsah? Nemáte prosím nějakou zkušenost s těmito situacemi?

Odpověď

Oficiálně: Je-li doručováno do vlastních rukou, pošta vydá dopis jen adresátovi, zmocněnci adresáta, zákonnému zástupci adresáta nebo zmocněnci zákonného zástupce adresáta. Tj. opatrovaný může někoho zmocnit, což je absurdní a místo zákonného zástupce by měl být respektován opatrovník jako přebírající.

U přebírání pošty do vlastních rukou je smyslem, aby byl/nebyl schopen si ji opatrovaný převzít.

Soud musí opatrovaného obeslat, např. když ho omezuje ve svéprávnosti. Pokud opatrovaný sám poštu (VĚDOMĚ) nepřebere, není cílem toto suplovat. Soud umí vrácenou a nepřevzatou poštu vyložit tak, jako že je doručena – toto doručení lze napadat, že osoba není schopna ji převzít. Pokud je to právní jednání mající ovlivňovat opatrovancovy záležitosti, tak účinné bude stejně až doručením opatrovníkovi.

Poštu za opatrovaného:

  • buď přebere opatrovník - nikoliv však „ukecáním“ pošťáka, že přehlédne všechna nařízení, ale je oprávněn k převztí,
  • nebo pošta nebude doručena a soud si to procesně ve spise vyřeší.

Soudy si často zlehčují doručování a doufají, oni to nějak vyřídí. Ale samo převzetí napovídá – seznámení s dokumentem, schopnost se bránit, např. podat odvolání. Toho ale nespíš opatrovaný není schopen, když ani nerozumí převzetí pošty, tj. až tak, že poštu chcete přebírat za něj.

Pokud opatrovaný převzetí je schopen, asistujte mu u pošťáka, zlehčete proces převzetí a pokud si to opatrovaný přeje, tak i otevření obálky (pozor na porušení listovního tajemství, pokud by to nebylo na přání opatrovaného) a čtení.

Nicméně vhodnější je sjednat s opatrovníkem, že bude upozorněn na příchozí poštu a převzít ji půjde opravdu on, případně pokud ji přebere opatrovaný, že to bude opatrovník, kdo mu pomůže dopis přečíst a případně pochopit, bránit se… Opatrovník hájí a kontroluje práva a povinnosti opatrovaného.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Těm, co musí být odebrána slinivka, mohou pomoci vlastní buňky

1.12.2022 IKEM rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé ČR a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu a do IKEM putuje jen pankreas, z něhož lékaři z IKEM izolují ostrůvky a s nimi míří za pacientem, kterému je transplantují. více...

DOPORUČENÍ: APSS ČR: Nepodceňte přípravu na blackout

30.11.2022 Poskytovatelé sociálních služeb v České republice by měli být připraveni na rozsáhlý a déletrvající výpadek elektrické energie. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) proto zpracovala doporučený postup, jak by měli zaměstnanci v pobytových sociálních službách jednat v takovéto nouzové situaci, aby byly dopady na klienty co nejmenší. více...

PTÁTE SE: Místo průkazky ZTP/P má mít syn jen TP

29.11.2022 Syn s diagnózou dětský autismus mel do svých 15 let, tedy do srpna 2022, průkaz ZTP/P. Nyní nám přišlo oznámeni, že se chystají přiznat nám pouze TP. Převzala jsem osobně posudek, ale nenašla jsem nic, co by z něj bylo formálně vynecháno. Tudíž z možností, které mi sdělila pracovnice, jsem zvolila odvolaní po přijetí rozhodnutí, protože nové zprávy více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.