Předchozí opatrovník se obohatil na úkor opatrovaného
Jaké jsou možnosti jednání v případě, že předchozí opatrovník zadržel opatrovanci jeho důchod?
Odpověď
Nový opatrovník je povinen vymáhat opatrovancovy nároky.
Současně i předchozí opatrovník musel jednat ve prospěch opatrovaného, hospodárně spravovat opatrovancův majetek. Pokud tak nečinil, je za to postižitelný. Možností je několik:
- Můžete opatrovníkovi zaslat předžalobní výzvu k vydání bezdůvodného obohacení, se stanovením termínu, do kterého má prostředky zaslat.
- Pokud v přiměřeně stanovené lhůtě nezareaguje, můžete podat žalobu.
- Můžete oslovit advokáta pro zvlášť zranitelné oběti (zde k dohledání: https://otc.justice.cz/verejne/advokat/seznam.jsf; ke statutu zranitelné oběti více zde: https://www.policie.cz/clanek/zvlast-zranitelne-obeti.aspx) pro konzultaci a podání podnětu pro podezření ze spáchání trestného činu pro neoprávněné nakládání s cizím majetkem, pro zpronevěru, pro krádež...
- V rámci podnětu pro podezření ze spáchání trestného činu (https://policie.gov.cz/clanek/oznameni-trestneho-cinu.aspx) doporučuji v podání již vyčíslit škodu, kterou předchozí opatrovník způsobil, uvést, že se v řízení budete domáhat náhrady škody a že žádáte o vyrozumění, jak je v řízení postupováno.
- Pokud by byl opatrovník souzen a odsouzen, pak mu nejspíš dají rovnou (dobře prokázanou) částku k úhradě, zpravidla bývá splatná do tří dnů od nabytí právní moci odsuzujícího rozsudku. Takový dokument je exekučním titulem, jde o přednostní pohledávku, kterou nelze „smazat“ případnou insolvencí dlužníka.
Určitě se situací zabývejte, opatrovaný je v právu a je férové mu pomoci uvedenými nástroji. Osobně bych začala spíše bodem 2, protože pro opatrovaného je méně nákladný, pro viníka je více zastrašující a je pravděpodobné, že rychleji škodu uhradí. Ale pro jakési smírčí řešení, můžete bývalému opatrovníkovi dát šanci dosláním předžalobní výzvy a pokud nezareaguje, spustit trestní oznámení. Vyvarujte se však výhrůžek: „vrať, nebo...“
Mgr. Radka Pešlová