pečuj doma

Předchozí opatrovník způsobil dluh opatrované a zemřel

3.12.2022

Zažádala jsem o opatrovnictví mé švagrové. Předtím byl jejím opatrovníkem její otec (můj tchán). Tchán si v roce 2020 vzal příspěvek na auto 180 000,-. Letos v květnu oním vozidlem havaroval pod vlivem alkoholu, auto je na odpis. Tchán v červenci následně zemřel. A nám nyní na úřadě sdělili, že má nesvéprávná švagrová má vrátit příspěvek ve výši 140 000,-, jelikož vozidlo se již nepoužívá. Chci se zeptat, jestli na to má úřad právo, žádat po nesvéprávné osobě tento příspěvek, když o něj žádal její opatrovník, jehož vinou následně se stal vůz nepojízdným. Jak může vzniknout dluh osobě, které není schopná se ani podepsat, natož pochopit jakoukoliv souvislost s tímto. A pokud se stanu jejím opatrovníkem, převezmu na sebe tyto dluhy?

Odpověď

Je mi velmi líto, že i ve Vašem případě se stalo, co se občas stává. Děje se bohužel to, že opatrovníci zneužijí své funkce a zadluží opatrovaného. Opatrovník zde jednal zcela ukázkově nezodpovědně, snad i úmyslně. Nicméně, situaci jde řešit. Měl ji sice řešit již veřejný opatrovník (obec), na kterého smrtí Vašeho otce opatrovnictví přešlo, ale jak to tak vypadá, zůstane řešení na Vás.

Nebojte se, jako nový opatrovník nepřebíráte dluhy předchozího opatrovníka a ani nepřebíráte dluhy opatrovance. Jen jste do všeho vtažena a musíte to (jakoby na plnou moc) vyřešit.

Resp. pokud dědíte po otci, pak na Vás jeho dluhy přejít mohou – doporučuji v rámci dědictví požádat o výhradu soupisu, abyste dědila jen dluhy sepsané a dluhy, na které notář nepřijde, by na Vás nepřešly.

Co se týče vracení příspěvku, dle § 12 odst. 4 zák. č. 329/2011 Sb. požádejte o prominutí vrácení příspěvku z důvodu hodných zvláštního zřetele a popište (příběh opatrované, jak za příspěvek nemůže, jak auto nemohla užívat, jak není schopná vůbec dovodit, co se stalo). Domnívám se, že by Vám Úřad práce měl vyhovět.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.