pečuj doma

Předchozí opatrovník způsobil dluh opatrované a zemřel

3.12.2022

Zažádala jsem o opatrovnictví mé švagrové. Předtím byl jejím opatrovníkem její otec (můj tchán). Tchán si v roce 2020 vzal příspěvek na auto 180 000,-. Letos v květnu oním vozidlem havaroval pod vlivem alkoholu, auto je na odpis. Tchán v červenci následně zemřel. A nám nyní na úřadě sdělili, že má nesvéprávná švagrová má vrátit příspěvek ve výši 140 000,-, jelikož vozidlo se již nepoužívá. Chci se zeptat, jestli na to má úřad právo, žádat po nesvéprávné osobě tento příspěvek, když o něj žádal její opatrovník, jehož vinou následně se stal vůz nepojízdným. Jak může vzniknout dluh osobě, které není schopná se ani podepsat, natož pochopit jakoukoliv souvislost s tímto. A pokud se stanu jejím opatrovníkem, převezmu na sebe tyto dluhy?

Odpověď

Je mi velmi líto, že i ve Vašem případě se stalo, co se občas stává. Děje se bohužel to, že opatrovníci zneužijí své funkce a zadluží opatrovaného. Opatrovník zde jednal zcela ukázkově nezodpovědně, snad i úmyslně. Nicméně, situaci jde řešit. Měl ji sice řešit již veřejný opatrovník (obec), na kterého smrtí Vašeho otce opatrovnictví přešlo, ale jak to tak vypadá, zůstane řešení na Vás.

Nebojte se, jako nový opatrovník nepřebíráte dluhy předchozího opatrovníka a ani nepřebíráte dluhy opatrovance. Jen jste do všeho vtažena a musíte to (jakoby na plnou moc) vyřešit.

Resp. pokud dědíte po otci, pak na Vás jeho dluhy přejít mohou – doporučuji v rámci dědictví požádat o výhradu soupisu, abyste dědila jen dluhy sepsané a dluhy, na které notář nepřijde, by na Vás nepřešly.

Co se týče vracení příspěvku, dle § 12 odst. 4 zák. č. 329/2011 Sb. požádejte o prominutí vrácení příspěvku z důvodu hodných zvláštního zřetele a popište (příběh opatrované, jak za příspěvek nemůže, jak auto nemohla užívat, jak není schopná vůbec dovodit, co se stalo). Domnívám se, že by Vám Úřad práce měl vyhovět.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zvažujeme zvýšení poplatku za pohotovost, připustil Stanjura

31.5.2023 Vláda zvažuje zvýšení poplatku za pohotovost, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nebavili jsme se o konkrétní částce, ale říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby vláda nebo ministerstvo zdravotnictví zvážily zvýšení této částky,“ potvrdil Stanjura na dotaz, zda vláda zvýší poplatek za pohotovost. Ten v současnosti činí 90 korun. více...

PTÁTE SE: Opatrovník brání kontaktu opatrovaného s matkou

30.5.2023 Jak postupovat v situaci, kdy opatrovník brání kontaktu s jinými osobami (v tomto případě se jedná o matku opatrovance)? Obrátila se na nás matka našeho uživatele (denního stacionáře pro lidi s mentálním postižením). Neví si rady se situací, kdy jí její bývalý manžel a zároveň opatrovník jejího syna brání v kontaktu s ním. více...

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.