pečuj doma

Předchozí opatrovník způsobil dluh opatrované a zemřel

3.12.2022

Zažádala jsem o opatrovnictví mé švagrové. Předtím byl jejím opatrovníkem její otec (můj tchán). Tchán si v roce 2020 vzal příspěvek na auto 180 000,-. Letos v květnu oním vozidlem havaroval pod vlivem alkoholu, auto je na odpis. Tchán v červenci následně zemřel. A nám nyní na úřadě sdělili, že má nesvéprávná švagrová má vrátit příspěvek ve výši 140 000,-, jelikož vozidlo se již nepoužívá. Chci se zeptat, jestli na to má úřad právo, žádat po nesvéprávné osobě tento příspěvek, když o něj žádal její opatrovník, jehož vinou následně se stal vůz nepojízdným. Jak může vzniknout dluh osobě, které není schopná se ani podepsat, natož pochopit jakoukoliv souvislost s tímto. A pokud se stanu jejím opatrovníkem, převezmu na sebe tyto dluhy?

Odpověď

Je mi velmi líto, že i ve Vašem případě se stalo, co se občas stává. Děje se bohužel to, že opatrovníci zneužijí své funkce a zadluží opatrovaného. Opatrovník zde jednal zcela ukázkově nezodpovědně, snad i úmyslně. Nicméně, situaci jde řešit. Měl ji sice řešit již veřejný opatrovník (obec), na kterého smrtí Vašeho otce opatrovnictví přešlo, ale jak to tak vypadá, zůstane řešení na Vás.

Nebojte se, jako nový opatrovník nepřebíráte dluhy předchozího opatrovníka a ani nepřebíráte dluhy opatrovance. Jen jste do všeho vtažena a musíte to (jakoby na plnou moc) vyřešit.

Resp. pokud dědíte po otci, pak na Vás jeho dluhy přejít mohou – doporučuji v rámci dědictví požádat o výhradu soupisu, abyste dědila jen dluhy sepsané a dluhy, na které notář nepřijde, by na Vás nepřešly.

Co se týče vracení příspěvku, dle § 12 odst. 4 zák. č. 329/2011 Sb. požádejte o prominutí vrácení příspěvku z důvodu hodných zvláštního zřetele a popište (příběh opatrované, jak za příspěvek nemůže, jak auto nemohla užívat, jak není schopná vůbec dovodit, co se stalo). Domnívám se, že by Vám Úřad práce měl vyhovět.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Dcera omezená ve svéprávnosti si dojednala paušál

29.5.2024 Dceři je 23 let, je nesvéprávná na podepisování smluv, ale nyní si dojednala paušál. Chci se zeptat, jestli je tato smlouva platná nebo ne. 
ODPOVĚĎ
Omezení svéprávnosti není trest a zákaz dělat činnosti (pro dceru). Dcera může dle § 64 občanského zákoníku dělat běžné věci více...

INFO: Výsměch Jurečkovi za výroky, že lidé budou v penzi 21,5 let

29.5.2024 Poslanci opozičního ANO se přou s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL kvůli tomu, že vláda tvrdí, že v penzi lidé stráví v průměru 21,5 roku. Sněmovna pokračuje na mimořádné schůzi v diskusi o návrhu důchodové reformy, která má zvýšit věk odchodu důchodu nad 65 let podle doby dožití. více...

ZPRÁVY: Jednání o důchodech ve sněmovně dnes odpoledne začalo

28.5.2024 Poslanci koalice a opozice se střetnou u dalšího tématu, které je rozděluje – u důchodové reformy. Na rozdíl od předchozích jednání by se mělo uskutečnit důstojně, bez nocování ve Sněmovně. Mimořádná schůze, která odstartovala jednání Poslanecké sněmovny o důchodové reformě, by měla trvat do čtvrtka. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.