pečuj doma

Předchozí opatrovník způsobil dluh opatrované a zemřel

3.12.2022

Zažádala jsem o opatrovnictví mé švagrové. Předtím byl jejím opatrovníkem její otec (můj tchán). Tchán si v roce 2020 vzal příspěvek na auto 180 000,-. Letos v květnu oním vozidlem havaroval pod vlivem alkoholu, auto je na odpis. Tchán v červenci následně zemřel. A nám nyní na úřadě sdělili, že má nesvéprávná švagrová má vrátit příspěvek ve výši 140 000,-, jelikož vozidlo se již nepoužívá. Chci se zeptat, jestli na to má úřad právo, žádat po nesvéprávné osobě tento příspěvek, když o něj žádal její opatrovník, jehož vinou následně se stal vůz nepojízdným. Jak může vzniknout dluh osobě, které není schopná se ani podepsat, natož pochopit jakoukoliv souvislost s tímto. A pokud se stanu jejím opatrovníkem, převezmu na sebe tyto dluhy?

Odpověď

Je mi velmi líto, že i ve Vašem případě se stalo, co se občas stává. Děje se bohužel to, že opatrovníci zneužijí své funkce a zadluží opatrovaného. Opatrovník zde jednal zcela ukázkově nezodpovědně, snad i úmyslně. Nicméně, situaci jde řešit. Měl ji sice řešit již veřejný opatrovník (obec), na kterého smrtí Vašeho otce opatrovnictví přešlo, ale jak to tak vypadá, zůstane řešení na Vás.

Nebojte se, jako nový opatrovník nepřebíráte dluhy předchozího opatrovníka a ani nepřebíráte dluhy opatrovance. Jen jste do všeho vtažena a musíte to (jakoby na plnou moc) vyřešit.

Resp. pokud dědíte po otci, pak na Vás jeho dluhy přejít mohou – doporučuji v rámci dědictví požádat o výhradu soupisu, abyste dědila jen dluhy sepsané a dluhy, na které notář nepřijde, by na Vás nepřešly.

Co se týče vracení příspěvku, dle § 12 odst. 4 zák. č. 329/2011 Sb. požádejte o prominutí vrácení příspěvku z důvodu hodných zvláštního zřetele a popište (příběh opatrované, jak za příspěvek nemůže, jak auto nemohla užívat, jak není schopná vůbec dovodit, co se stalo). Domnívám se, že by Vám Úřad práce měl vyhovět.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolanou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.