pečuj doma

Přejdou na mě jako opatrovníka maminčiny dluhy?

21.2.2022

Dala jsem si k soudu návrh na omezení k právním úkonům mé maminky, která má dluhy. Pokud se stanu její opatrovnicí, její dluhy přejdou na mě?

Odpověď

S dluhy se to má tak:

  1. Dluhy jsou (po dobu života) stále Vaší maminky, i když se stanete opatrovníkem.
  2. Přejít na Vás mohou až případně dědictvím, nebo třeba tím, že jste za ně ručila.
    1. U dědění doporučuji zvážit odmítnutí dědictví pro případnou předluženost.
    2. U dědictví rozhodně požádejte notáře o tzv. soupis. Pokud Vám notář uvede, že dědíte pouze s výhradou soupisu (u dospělého svéprávného dědice provede jen na Vaši žádost – nedělá to automaticky a nejspíš Vám to ani neporadí), pak v případě poměřování, zda je dědictví předlužené a zvažujete ho odmítnout, nebo se Vám zdá, že je stále výhodnější dědictví přijmout, že dluhy jsou nižší než majetek, tak se Vám do budoucna nestane, že se ještě nějaké dluhy objeví. Pokud dědíte s výhradou soupisu, dědíte jen dluhy známé ke dni soupisu. Pokud by nebyla výhrada soupisu uvedena, pak byste dědili a i dluhy, které by se objevily později, by přešly na Vás.
  3. Jako opatrovník jste povinna dluhy maminky (opatrované) revidovat, vést a případně řešit:
    1. Rozhodně se na dluhy musíte podívat tak, zda maminka nebyla při jejich vzniku podvedena, okradena, zneužita apod. Takovéto dluhy nemáte splácet, ale máte složitěji řešit jejich zrušení (od počátku) a dokonce se v některých případech dá i neplatit jistina dluhu, pokud se na úkor maminky obohatil někdo jiný, tak maminka ani nevrací tzv. bezdůvodné obohacení.
      1. Př. soused/Váš sourozenec/okrádající kolemjdoucí využil nemoci maminky a nechal si od ní podepsat plnou moc. Na plnou moc sepsal úvěrovou smlouvu. Peníze sbalil, ale nesplácel. Dluh je na jméno maminky, ale ona peníze nikdy neviděla.
      2. Jiné by to bylo, pokud si maminka půjčila sama, třeba na zaplacení nájmu, nebo na dárky, nebo byla závislá na alkoholu a na svoji spotřebu měla málo peněz. Tyto dluhy jsou takové, že by si za ně odpovídala (viz další bod c.).
      3. U těchto dluhů např. když přijde platební rozkaz, tak musíte oponovat dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu, že jde o dluh proti dobrým mravům, vzniklý bez projevu vůle, absolutně neplatný, čímž jde o tzv. dluh na základě neplatného právního titulu.
        Nevěřte věřitelům v tom, co říkají, jak to musíte zaplatit – hájí svůj zájem!
    2. Pokud jsou dluhy oprávněné – maminka je opravdu vytvořila při plném vědomí a zužitkovala půjčené prostředky, tak ačkoliv to nebylo moudré, možná byla v zoufalé situaci, možná na ni dolehla nevědomost starších lidí (kdy nové technologie, možnosti a zákony jsou pro ně devastující), tak se o ně budete starat.
      1. Jste povinna je sepsat, vyhodnotit a splácet – z MAMINČINÝCH prostředků.
      2. Opravdu pečlivě si udělejte souhrn podkladů, co je z čeho vzniklého, rozlišujte, kde je co zaplaceno. Jednejte s exekutorem o zápočtu na jistinu, pokud budete splácet.
      3. Jste povinna za maminku uplatnit nároky, jako je chráněný účet (více zde: https://www.cnb.cz/cs/casto-kladene-dotazy/Co-je-chraneny-ucet-a-jak-jej-zridit-a-uzivat/), zastavení exekuce pro nemajetnost (https://www.epravo.cz/top/clanky/vybrane-aspekty-zastaveni-exekuce-pro-nemajetnost-dluznika-v-soudni-praxi-112226.html) nebo jako bylo Milostivé léto (více zde: https://exekuce.justice.cz/milostive-leto/).
      4. Rozhodně mějte oddělené účty (je to i v souladu s § 1414 občanského zákoníku). Založte účet mamince, kde budete disponentem. Když ho exekutor obstaví – založte k tomu chráněný účet. Tam posílejte povolené příjmy (např. důchod) a z něj provádějte platby (např. splátky). Nehospodařte s maminčinými prostředky na svém účtu! Buď na jejím, anebo v hotovosti.
      5. Pokud o maminku pečujete, uzavřete mezi s sebou a ní smlouvu o péči a nechte ji schválit soudem (abyste nebyla podepsána za pečující osobu a současně za maminku jako opatrovník). Tím si legálně budete brát maminčiny prostředky za Vaši péči a nebude to krácení věřitele a nehospodárné nakládání s maminčiny prostředky.

Někteří opatrovníci mají tendenci schovávat prostředky, dluhy nesplácet (něco ve smyslu – maminka je stará a nemá to cenu, stejně budeme dědictví odmítat a ať si maminka ještě teď užije). Toto jednání je na hranici trestnosti – krácení věřitele a jako opatrovník, který špatně vedete závazky opatrovaného, můžete být odpovědná za škodu, kterou takto způsobíte. Na tento laxní přístup pozor – neříkám, že za určitých okolností není možné třeba vytvořit rezervu (např. 10 000 Kč) a splácet až zbývá víc prostředků, ale rozhodně opatrovník nesmí dluhy ignorovat.

Snad Vám pro začátek informace budou dostačovat a případně budete tušit, kam se při práci s dluhy vrhnout dál...

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Babiš převzal Potůčkův návrh na veřejnoprávní pilíř!

25.4.2024 Alena Schillerová a Karel Havlíček v podstatě odsouhlasili za ANO na schůzce u prezidenta důchodovou reformu, jak ji dělá vláda Petra Fialy. Andrej Babiš je však přinutil souhlas odvolat a následně přichází s novým řešením, které ovšem není nové. Nedávno jsme psali, že právě toto navrhuje dlouholetý expert na tuto problematiku Martin Potůček z FSV UK. více...

NAŠE SALLY: Nevlastní matka překračuje dávkování léků

24.4.2024 Milá Sally, moje nevlastní matka má diagnostikovanou demenci, je jí 92 let, bydlí sama a kromě ztráty krátkodobé paměti a občasných halucinací je na svůj věk čilá. Problém je v podávání léků, není schopna zajistit si správné dávkování. Má léky preventivní na anginu pectoris a léky na demenci. Poslední měsíc sní víc léků, než má. více...

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.