pečuj doma

Převod opatrovnictví a stíhání opatrovníka za zpronevěru

24.7.2021

Byla jsem opatrovnice syna, která dva měsíce nebyl doma, já přebírala důchod od pošty a zmocnění jsem měla z České pošty. Pak se stalo opatrovníkem město a přišel mi dopis, že mám podat vysvětlení ohledně zpronevěření důchodu. Snad mi dají podmínku. Nevěděla jsem vůbec, kde ty dva měsíce syn byl. Až potom jsem se dozvěděla, kde se zdržuje a že proběhne změna opatrovníka. Nevím, jak se mám teď bránit, abych nedostala trest. Snad mi poradíte, co a jak mám říct.

Odpověď

V této poradně Vám nemůžeme radit, jak se vyhnout trestnímu stíhání pro zpronevěru (§ 206 trestního zákona), příp. pro porušení při správě cizího majetku (§ 220 a § 221 trestního zákona).

Můžeme jen obecně uvést, že opatrovník je povinen spravovat opatrovancův majetek (tj. i důchod) v jeho prospěch a nic na tom nemění, že opatrovník nevěděl, kde se opatrovaný nachází. Z důchodu jste mohla zaplatit jeho pravidelné platby (např. náklady na bydlení, pojištění, splátky úvěru, příp. poplatky za využití mobilní sítě atd.), ale pokud další částky zbývaly, nejste oprávněna je spotřebovat pro sebe, ale měla byste je odložit (uspořit) a tuto částku nyní vydat novému opatrovníkovi.

Taktéž je povinností opatrovníka zajímat se o svého opatrovaného a pokud jste nevěděla, kde je, mohla jste se obrátit na Policii ČR, že třeba nevíte, zda není opatrovaný v ohrožení života. I tak byste neměla oprávnění spotřebovat jeho důchod na věci, které se ho netýkají. Opatrovník má totiž povinnost hájit práva opatrovaného a je ustanoven z důvodu, že sám opatrovaný se o své záležitosti neumí postarat.

Není vždy pochybením, když opatrovník neví, kde je opatrovaný (pokud je opatrovaný v zásadě schopný a opatrovníka má spíše jako takovou pojistku), ale rozhodně je opatrovnická funkce důležitá pro opatrovaného, takže by opatrovník měl mít snahu opatrovaného chránit. Je to cca jako by se dospělý rodič měl starat o tříleté dítě. Patnáctileté dítě už bude více samostatné, ale tříleté vyžaduje stabilnější péči, pomoc a podporu.

Obecně můžeme poradit k Vašemu problému, abyste buď vypovídala pravdivě, nebo odmítla vypovídat (křivá výpověď je také trestná). Pokud jste prostředky utratila ve prospěch syna, uveďte a doložte tuto skutečnost. Pokud jste je utratila pro svoji spotřebu, navrhněte, že je splatíte a začněte okamžitě splácet k rukám nového opatrovníka (nečekejte až, jak dopadne trestní stíhání), vždy je to polehčující okolnost. Odmítnout vypovídat ještě neznamená, že nebudou uznány jiné důkazy o provinění.

Mgr. Radka Pešlová


§ 206
Zpronevěra
(1) Kdo si přisvojí cizí věc, která mu byla svěřena, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 větší škodu.
(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného,
c) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
d) způsobí-li takovým činem značnou škodu.
(5) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu, nebo
b) spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání teroristického trestného činu, trestného činu financování terorismu (§ 312d) nebo vyhrožování teroristickým trestným činem (§ 312f).
(6) Příprava je trestná.

§ 220
Porušení povinnosti při správě cizího majetku
(1) Kdo poruší podle zákona mu uloženou nebo smluvně převzatou povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek, a tím jinému způsobí škodu nikoli malou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného, nebo
b) způsobí-li takovým činem značnou škodu.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.

§ 221
Porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti
(1) Kdo z hrubé nedbalosti poruší podle zákona mu uloženou nebo smluvně převzatou důležitou povinnost při opatrování nebo správě cizího majetku, a tím jinému způsobí značnou škodu, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného, nebo
b) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Opětovná žaloba v řízení o invalidním důchodu

11.7.2025 Jsem pečující osobou o prarodiče a sama mám zdravotní problémy. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla požádat o invalidní důchod, který mi byl dříve uznán a poté odebrán. Vzhledem k tomu, že se mi zhoršil zdravotní stav, jsem se rozhodla o ID požádat znovu na konci roku 2023. Invalidní důchod mi byl znovu zamítnut. více...

INFO: Domácí hospice výjimky pro neonkologické pacienty nevybojovaly

10.7.2025 Domácí hospice se čím dál častěji starají i o pacienty s jinou než onkologickou diagnózou, kde ovšem závěr života probíhá jinak. Právě tento fakt chtělo Fórum domácích hospiců zohlednit během letošního dohodovacího řízení s pojišťovnami – ovšem neúspěšně. Výsledkem může být menší ochota domácích hospiců brát tyto pacienty do péče. více...

PTÁTE SE: Co spadá do potřeby oblékání a obouvání

9.7.2025 Manželka, pečující i opatrovník své matky v jedné osobě, opětovně žádá o příspěvek na péči. V žádosti uvedla, že mamince dennodenně na noc pomáhá s navlékáním plenkových inkontinenčních kalhotek. Posudkový lékař do vyjádření napsal, že tento úkon spadá do životní potřeby: oblékání a obouvání. Je to správně? více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.