pečuj doma

Převod smlouvy o pronájmu hrobového místa na opatrovníka

14.11.2022

Dotaz se týká pána, který je soudem určený opatrovníkem své matky. Jeho matka má uzavřenou smlouvu o nájmu hrobového místa, ale přeje si, aby smlouva byla napsána na jejího syna - opatrovníka. Je možné smlouvu přepsat, nedojde ke kolizi, když paní není svéprávná? Hrobové místo jako takové patří obci, pouze hrobové příslušenství je opatrované paní.

Odpověď

Ačkoliv pravděpodobně nejde o velký právní úkon, jeví se, že je tu opatrovník v kolizi.

Ideálně by syn jako opatrovník měl požádat soud:

„Vážení, moje matka opatrovaná XY, nar. …, bytem …, které jsem byl jmenován opatrovníkem na základě rozhodnutí … si přeje na mě přenést nájem hrobového místa ….

Přestože nejde pravděpodobně o vážný zásah do práv mé matky, současně se tímto sníží náklady opatrované a zaniknou povinnosti spojené se správou nájemního místa, převedení smluvního vztahu mezi opatrovníkem a opatrovanou nemohu učinit samostatně, neboť jsem dle § 460 občanského zákoníku, v platném znění, v kolizi.

Žádám o ustanovení kolizního opatrovníka mé mamince, opatrované XY, který bude oprávněn s obecním úřadem za moji maminku oprávněn jednat, aby na mě nájem hrobového místa mohl případně přejít (zastupoval by maminku při výpovědi nájmu, při souhlasu s přechodem/převodem nájmu apod.).

Jako kolizního opatrovníka navrhuji …, nar. …., kontakt …“

Tento dopis s datem a podpisem by opatrovník měl dát na opatrovnický soud. Až soud ustanoví kolizního opatrovníka, tak ten bude maminku zastupovat a může buď dát souhlas nebo vypovědět hrobové místo. A syn pak převezme nájem za sebe (v tomto kontraktu nebude opatrovníkem).

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.