pečuj doma

Převod smlouvy o pronájmu hrobového místa na opatrovníka

14.11.2022

Dotaz se týká pána, který je soudem určený opatrovníkem své matky. Jeho matka má uzavřenou smlouvu o nájmu hrobového místa, ale přeje si, aby smlouva byla napsána na jejího syna - opatrovníka. Je možné smlouvu přepsat, nedojde ke kolizi, když paní není svéprávná? Hrobové místo jako takové patří obci, pouze hrobové příslušenství je opatrované paní.

Odpověď

Ačkoliv pravděpodobně nejde o velký právní úkon, jeví se, že je tu opatrovník v kolizi.

Ideálně by syn jako opatrovník měl požádat soud:

„Vážení, moje matka opatrovaná XY, nar. …, bytem …, které jsem byl jmenován opatrovníkem na základě rozhodnutí … si přeje na mě přenést nájem hrobového místa ….

Přestože nejde pravděpodobně o vážný zásah do práv mé matky, současně se tímto sníží náklady opatrované a zaniknou povinnosti spojené se správou nájemního místa, převedení smluvního vztahu mezi opatrovníkem a opatrovanou nemohu učinit samostatně, neboť jsem dle § 460 občanského zákoníku, v platném znění, v kolizi.

Žádám o ustanovení kolizního opatrovníka mé mamince, opatrované XY, který bude oprávněn s obecním úřadem za moji maminku oprávněn jednat, aby na mě nájem hrobového místa mohl případně přejít (zastupoval by maminku při výpovědi nájmu, při souhlasu s přechodem/převodem nájmu apod.).

Jako kolizního opatrovníka navrhuji …, nar. …., kontakt …“

Tento dopis s datem a podpisem by opatrovník měl dát na opatrovnický soud. Až soud ustanoví kolizního opatrovníka, tak ten bude maminku zastupovat a může buď dát souhlas nebo vypovědět hrobové místo. A syn pak převezme nájem za sebe (v tomto kontraktu nebude opatrovníkem).

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.