pečuj doma

Převod smlouvy o pronájmu hrobového místa na opatrovníka

14.11.2022

Dotaz se týká pána, který je soudem určený opatrovníkem své matky. Jeho matka má uzavřenou smlouvu o nájmu hrobového místa, ale přeje si, aby smlouva byla napsána na jejího syna - opatrovníka. Je možné smlouvu přepsat, nedojde ke kolizi, když paní není svéprávná? Hrobové místo jako takové patří obci, pouze hrobové příslušenství je opatrované paní.

Odpověď

Ačkoliv pravděpodobně nejde o velký právní úkon, jeví se, že je tu opatrovník v kolizi.

Ideálně by syn jako opatrovník měl požádat soud:

„Vážení, moje matka opatrovaná XY, nar. …, bytem …, které jsem byl jmenován opatrovníkem na základě rozhodnutí … si přeje na mě přenést nájem hrobového místa ….

Přestože nejde pravděpodobně o vážný zásah do práv mé matky, současně se tímto sníží náklady opatrované a zaniknou povinnosti spojené se správou nájemního místa, převedení smluvního vztahu mezi opatrovníkem a opatrovanou nemohu učinit samostatně, neboť jsem dle § 460 občanského zákoníku, v platném znění, v kolizi.

Žádám o ustanovení kolizního opatrovníka mé mamince, opatrované XY, který bude oprávněn s obecním úřadem za moji maminku oprávněn jednat, aby na mě nájem hrobového místa mohl případně přejít (zastupoval by maminku při výpovědi nájmu, při souhlasu s přechodem/převodem nájmu apod.).

Jako kolizního opatrovníka navrhuji …, nar. …., kontakt …“

Tento dopis s datem a podpisem by opatrovník měl dát na opatrovnický soud. Až soud ustanoví kolizního opatrovníka, tak ten bude maminku zastupovat a může buď dát souhlas nebo vypovědět hrobové místo. A syn pak převezme nájem za sebe (v tomto kontraktu nebude opatrovníkem).

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Z čeho lze hradit advokáta pomáhajícího v omezení svéprávnosti

4.12.2024 Potřebovala bych poradit, jestli do ročního vyúčtování pro soud mohu zařadit i úhradu za služby advokáta, které jsem využila při sepisování žádosti a přítomnost u soudního jednání o opatrovnictví a omezení svéprávnosti mé maminky, nebo je musím zaplatit já jako opatrovník. Zálohu 1 tis. Kč jsem zaplatila hotově ze svých peněz. více...

ZPRÁVY: Zhoršování situace lidí s handicapem. Kritika vlády

3.12.2024 Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) si stěžuje na zhoršování situace lidí s handicapem v Česku. Poukazuje na nenavýšení nejnižších příspěvků na péči, nevalorizování úhrad zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění či rozvolnění požadavků na bezbariérovost. Vedení NRZP to řeklo dnes na tiskové konferenci. více...

PTÁTE SE: Pracovní neschopnost a invalidní důchod pečujícího

2.12.2024 Chci se zeptat, zda se může žádat o invalidní důchod v období pracovní neschopnosti. Slyšel jsem totiž odněkud, že pokud je člověk v pracovní neschopnosti, nelze v tu dobu žádat např. o starobní důchod, proto se ptám ohledně žádosti o invalidní důchod. Současně pečuji o postiženého syna, je nějaký rozdíl v tom, být hlavní pečující osobou, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.