pečuj doma

Příspěvek na bydlení ve sdíleném bytě sociální služby

17.11.2023

Jsem opatrovník bratra. Zažádala jsem pro něj o příspěvek na bydlení. Již mě informovali telefonicky, že nebude přiznán, protože nemá nárok v pobytového službě. Prostudovala jsem si Váš návrh, jak řešit tuto situaci… Pobytová služba má pronajatý objekt města. Bratr bydlí v samostatném bytě s příslušenstvím. Tento byt obývají dva nájemníci. Každý má svůj pokoj. Koupelna, WC a kuchyňský kout jsou společné. Jsou si cizí, druhý klient má svého opatrovníka. Ve svém příspěvku uvádíte, že má byt užívat klient sám. Děkuji za vyjádření i k tomu, jaký vliv by mělo odvolání.

Odpověď

Příspěvek na bydlení má pevně daná pravidla.

Aby na něj bylo možné dosáhnout, tak by se musel prokázat nájemní vztah, kdy ale v nájmu bydlící jsou posuzovaní dohromady a je na daný prostor jen jedna smlouva a prostor je kolaudovaný k trvalému bydlení jako bytová jednotka.

Pak je možné mít příspěvek na podnájemní bydlení, kterému se dá sociální služba přirovnat, ale i zde je zákonná podmínka pronájmu celého obytného prostoru, tj. prostor je s koupelnou, kuchyní, bydlením, toaletou. Pokud jde o sdílené bydlení, tak se to přirovnává třeba ke studentskému bytu, kde každý student má jeden pokoj a společně všichni využívají kuchyň, toaletu, koupelnu a chodbu. Ale společně nehradí potřeby. Každý platí za sebe podnájem. Na tento typ nelze příspěvek na bydlení přiznat.

Ale, i kdyby to bylo naplněno, pak by nejspíš byl zamítnut příspěvek, pak i odvolání a nárok by bylo potřeba řešit žalobou (byť bez soudního poplatku, nutnosti být zastoupen advokátem, a i s tím, že v případě prohry by se neplatily náklady řízení protistraně). A tady u žaloby se domnívám, že by při dobré argumentaci nárok byl.

Dnes je bohužel (bez větších problémů) přípustné získat doplatek na bydlení z dávek hmotné nouze, ale s příspěvkem na bydlení z dávek státní sociální podpory je to na delší a nejisté řízení.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.