pečuj doma

Příspěvek na bydlení ve sdíleném bytě sociální služby

17.11.2023

Jsem opatrovník bratra. Zažádala jsem pro něj o příspěvek na bydlení. Již mě informovali telefonicky, že nebude přiznán, protože nemá nárok v pobytového službě. Prostudovala jsem si Váš návrh, jak řešit tuto situaci… Pobytová služba má pronajatý objekt města. Bratr bydlí v samostatném bytě s příslušenstvím. Tento byt obývají dva nájemníci. Každý má svůj pokoj. Koupelna, WC a kuchyňský kout jsou společné. Jsou si cizí, druhý klient má svého opatrovníka. Ve svém příspěvku uvádíte, že má byt užívat klient sám. Děkuji za vyjádření i k tomu, jaký vliv by mělo odvolání.

Odpověď

Příspěvek na bydlení má pevně daná pravidla.

Aby na něj bylo možné dosáhnout, tak by se musel prokázat nájemní vztah, kdy ale v nájmu bydlící jsou posuzovaní dohromady a je na daný prostor jen jedna smlouva a prostor je kolaudovaný k trvalému bydlení jako bytová jednotka.

Pak je možné mít příspěvek na podnájemní bydlení, kterému se dá sociální služba přirovnat, ale i zde je zákonná podmínka pronájmu celého obytného prostoru, tj. prostor je s koupelnou, kuchyní, bydlením, toaletou. Pokud jde o sdílené bydlení, tak se to přirovnává třeba ke studentskému bytu, kde každý student má jeden pokoj a společně všichni využívají kuchyň, toaletu, koupelnu a chodbu. Ale společně nehradí potřeby. Každý platí za sebe podnájem. Na tento typ nelze příspěvek na bydlení přiznat.

Ale, i kdyby to bylo naplněno, pak by nejspíš byl zamítnut příspěvek, pak i odvolání a nárok by bylo potřeba řešit žalobou (byť bez soudního poplatku, nutnosti být zastoupen advokátem, a i s tím, že v případě prohry by se neplatily náklady řízení protistraně). A tady u žaloby se domnívám, že by při dobré argumentaci nárok byl.

Dnes je bohužel (bez větších problémů) přípustné získat doplatek na bydlení z dávek hmotné nouze, ale s příspěvkem na bydlení z dávek státní sociální podpory je to na delší a nejisté řízení.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.