pečuj doma

Příspěvek na bydlení ve sdíleném bytě sociální služby

17.11.2023

Jsem opatrovník bratra. Zažádala jsem pro něj o příspěvek na bydlení. Již mě informovali telefonicky, že nebude přiznán, protože nemá nárok v pobytového službě. Prostudovala jsem si Váš návrh, jak řešit tuto situaci… Pobytová služba má pronajatý objekt města. Bratr bydlí v samostatném bytě s příslušenstvím. Tento byt obývají dva nájemníci. Každý má svůj pokoj. Koupelna, WC a kuchyňský kout jsou společné. Jsou si cizí, druhý klient má svého opatrovníka. Ve svém příspěvku uvádíte, že má byt užívat klient sám. Děkuji za vyjádření i k tomu, jaký vliv by mělo odvolání.

Odpověď

Příspěvek na bydlení má pevně daná pravidla.

Aby na něj bylo možné dosáhnout, tak by se musel prokázat nájemní vztah, kdy ale v nájmu bydlící jsou posuzovaní dohromady a je na daný prostor jen jedna smlouva a prostor je kolaudovaný k trvalému bydlení jako bytová jednotka.

Pak je možné mít příspěvek na podnájemní bydlení, kterému se dá sociální služba přirovnat, ale i zde je zákonná podmínka pronájmu celého obytného prostoru, tj. prostor je s koupelnou, kuchyní, bydlením, toaletou. Pokud jde o sdílené bydlení, tak se to přirovnává třeba ke studentskému bytu, kde každý student má jeden pokoj a společně všichni využívají kuchyň, toaletu, koupelnu a chodbu. Ale společně nehradí potřeby. Každý platí za sebe podnájem. Na tento typ nelze příspěvek na bydlení přiznat.

Ale, i kdyby to bylo naplněno, pak by nejspíš byl zamítnut příspěvek, pak i odvolání a nárok by bylo potřeba řešit žalobou (byť bez soudního poplatku, nutnosti být zastoupen advokátem, a i s tím, že v případě prohry by se neplatily náklady řízení protistraně). A tady u žaloby se domnívám, že by při dobré argumentaci nárok byl.

Dnes je bohužel (bez větších problémů) přípustné získat doplatek na bydlení z dávek hmotné nouze, ale s příspěvkem na bydlení z dávek státní sociální podpory je to na delší a nejisté řízení.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.