pečuj doma

Proč není omezení svéprávnosti v občanském průkazu

19.4.2025

Často slýcháme od opatrovníků stížnost, že by omezení svéprávnosti mělo být vyznačeno (jako kdysi) v občanském průkaze. Že by tak nedocházelo ke zneužití.

Lze tomu přisvědčit v případě úvěrových společností, které by to pravděpodobně rovnou odradilo. Ale mohlo by jít o stigmatizaci a zjednodušení v neprospěch opatrovaných. Příklad: opatrovaný by byl omezen na nakládání s částkou 500 Kč, ale v občanském průkaze by měl jen slůvko „omezen“. Pokud by si kupoval třeba cigarety nebo alkohol a prodavač by žádal předložit občanský průkaz k prokázání zletilosti, všiml by si označení „omezen“. Získal by tak nadbytek informací a možná by (z neznalosti) odmítl cokoliv opatrovanému prodat. Opatrovaný by si nebyl schopen hájit svá práva a namísto ochrany by byl takto trestán. Setkáváme se i v nemocnicích s nepochopením omezení. Bývá vyžadována přítomnost opatrovníka, najednou se již nejedná s pacientem, ale vše se musí říci opatrovníkovi, ten musí vše podepsat, i když by byl opatrovaný schopen plně pochopit, co se mu děje, a mohl by o tom rozhodnout sám.

Opatrovanému však nic nezakazuje nosit u dokladu totožnosti třeba kartičku s informací, že má opatrovníka a kontaktem na něj. Sám opatrovaný pak může kartičku ukázat, když je bezradný. Pokud by byl nalezen policií nebo lékaři v nějakém nekomunikativním stavu, kartička by pravděpodobně byla objevena a opatrovníkovi by se k hájení práv opatrovaného někdo ozval.

Pokud je opatrovaný ve smyslu § 12 odst. 4 zák. č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech omezen k podání žádosti o vydání osobních dokladů, pak průkaz vyřizuje opatrovník a opatrovaný na něm nemusí být podepsán. Toto může být varovným signálem, že s držitelem průkazu (opatrovaným) nemusí být něco v pořádku. Omezení svéprávnosti však musí být v rozhodnutí o omezení výslovné, nedostačuje „omezuje ve svéprávnosti tak, že není schopna právních jednání v žádných záležitostech, s výjimkou běžných záležitostí každodenního života, a to na dobu…“.

Mgr. Radka Pešlová

Pozn.: Text je z připravované publikace Opatrovník v praxi II, která bude volně dostupná na https://www.mskruh.cz/publikace/

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.