pečuj doma

Proč opatrovník zasahuje do našich záležitostí

12.5.2023

Máme s přítelkyní problém s opatrovníkem. Bydlíme u její maminky a obecní úřad se stal opatrovníkem její mámy. Obecní úřad si vymýšlí různé smlouvy, abychom platili nájem s přítelkyní. Její maminka ani její strejda, kteří jsou majitelem baráku, s tím nesouhlasí. Nevím, proč bychom měli platit obecnímu úřadu nájem. Jídlo nakupuji pro celou rodinu, i její mamince i ostatní věci atd. Pokud bychom tu nájemní smlouvu nepodepsali, tak jí vyhrožuje opatrovník, že nedostane žádný peníze, i právník to nechápe. Dále opatrovník jí není schopný vyřídit občanský průkaz, jestli může teda mít u sebe občanku atd. Tak zasahuje do rodinných a osobních věcí, ono toho je více.

Odpověď

Aby maminka získala opatrovníka, musela být u soudu zjištěna obava, že maminka již není schopná obhájit svá práva a nároky. Protože soud jmenoval opatrovníkem obec, pravděpodobně nenašel v maminčině okolí vhodnou osobu, která by zaručovala ochranu práv maminky.

Protože má maminka opatrovníka, není vždy možné přihlédnout k přáním maminky, protože by mohly být ovlivněny manipulací, duševní neschopností dovodit běžné záležitosti a mohla by si tím zásadně škodit. Je mnoho případů okradených opatrovaných, kteří prostě jen důvěřovali úsměvu lidí, kteří se kolem nich pohybovali. 

Proto je opatrovník povinen skloubit několik věcí dohromady:

  1. Respektovat přání opatrované, ale jen pokud mu nelze rozumně odporovat (přání maminky, abyste využívali její majetek bezplatně, nejspíš dokonce vadí i soudu, proto to opatrovník vymáhá).
  2. Opatrovník spravuje maminčin majetek a je povinen se chovat jako řádný hospodář. Proto by mu soud vytkl, kdyby neřešil využívání majetku opatrované a to, i když by si to opatrovaná přála.
    • Tady jen uvádím – nájem neplatíte obecnímu úřadu, ale k rukám obce jako opatrovníka, ale peníze jsou maminky. Opatrovník s nimi hospodaří a je povinen z nich zaplatit energie, opravy, daň atd.
  3. Opatrovník svoji činnost potřebuje dokumentovat a případně práva opatrované řádně vymáhat, proto je pro něj důležité na vše uzavřít potřebné (písemné) smlouvy, aby pak soudu vykázal, že se o práva opatrované staral dobře. 

Píšete, že mamince kupujete jídlo, oblečení... a současně se ale bojíte, že opatrovník přestane posílat peníze.

Odhaduji (pokud mylně, prosím, usměrněte mě), že Vy bydlíte v domě maminky a strýce. Nejspíš maminka potřebuje Vaši péči, takže pečujete. Nejspíš vaříte, perete, uklízíte.

Opatrovník tedy potřebuje ošetřit, že za dobrou péči o maminku máte dostat zaplaceno. Ale, aby to obhájil, chce po Vás, aby dohoda o péči byla písemná. Opatrovník má možnost k péči objednat sociální službu. Musí vybírat tak, aby péče byla co nejlépe pro maminku zajištěna.

Pokud náklady domu platí maminka, je nepodstatné, co si o placení nájmu myslí strýc. Pokud náklady s bydlením hradí strýc, pak Vaši finanční spoluúčast může strýc nevyžadovat.

Předpokládám tedy, že spotřebu vody, elektřinu, daně, opravy – vše hradí jako vlastník maminka. Pak je dobrou správou opatrovníka, že chce podíl od osob, které prostor užívají a současně vytváří spotřebu.

Pokud za maminku kupujete oblečení a jídlo, je to zase náklad maminky, a to by měl být opatrovník z prostředků maminky být schopen platit. Nikoliv však tak, že Vy to podle sebe koupíte a přijdete s účtenkou. Opatrovník určí, co je vhodné (s ohledem na finanční možnosti maminky) koupit a příp. s Vámi dohodne, zda pomůžete mamince tohle zajistit. Může prostředky uvolnit předem nebo jako refundaci.

Stěžujete si, že opatrovník není schopen mamince nechat vystavit občanský průkaz. Osoba omezená ve svéprávnosti nemusí mít vystavený občanský průkaz a opatrovníci ho nenechávají vystavit, pokud se jeví, že by mohla být osoba zneužívána k podepisování smluv a úvěrů, ke kterým není plně svéprávná. Tady bych doporučovala s opatrovníkem probrat, k čemu by mamince občanský průkaz podle Vás byl a jaké jsou rizika zneužití maminky. Je možné, že již v minulosti Vaší mamince někdo nechal podepsat nevýhodné dokumenty, které nedovodila, a nyní se řeší exekuce nebo jiné nepříjemnosti s podpisem spojené.

Píšete, že opatrovník zasahuje do dalších rodinných vztahů. I zde je potřeba vědět, že opatrovník teď zastupuje práva maminky, a proto jsou i rodinné vztahy důležité k revizi. Např. by opatrovník musel hlídat probíhající dědické řízení, prodávání nemovitostí, opravy majetku, společné jmění manželů, vymáhání vyživovací povinnosti potomků atd.

Pokud nejste s prací opatrovníka spokojeni, máte možnost na pracovníka podat stížnost jeho nadřízenému. Můžete podat stížnost na soud. Můžete si stěžovat u Veřejného ochránce.

Můžete iniciovat založení opatrovnické rady (více k tomu zde: https://www.reformaopatrovnictvi.cz/opatrovnictvi/opatrovnicka-rada/). Vaše maminka může soudu navrhnout, koho jiného by za opatrovníka chtěla (zkoumá se u něj schopnost zajistit práva maminky, bezdlužnost, nový opatrovník nemá být v kolizi atd.).

Snad jsem Vám vysvětlila možnosti a příčiny. Kdybyste ještě potřebovali vysvětlit, zda má opatrovník na nějaké chování právo, prosím, popište mi Vaše vztahy podrobněji.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Pražské gerontologické dny proběhnou na začátku října

13.9.2024 Každoroční setkání odborníků z oblasti gerontologie, letos s podtitulem Partnerství a spolupráce ve zlepšování života s demencí, proběhne 2. a 3. října v hotelu Duo na pražském Střížkově a přinese řadu aktuálních témat z praxe i výzkumu. Také seznámí s inovativním přístupem v péči. Podrobnější informaci přináší Miluše Margarjanová. více...

PTÁTE SE: Může mě opatrovník syna seznámit s financemi opatrovaného?

12.9.2024 Syn má veřejného opatrovníka. Já jsem již podala žádost a chtěla bych dělat opatrovníka sama. Mám právo já, nebo můj syn (opatrovanec) nahlédnout nyní na stav financí opatrovance?
ODPOVĚĎ
Opatrovník je povinen spravovat záležitosti opatrovaného s jeho vědomím, ale pokud to není možné, tak v zájmu opatrovaného. více...

ZPRÁVY: Covid, poslední rána pro seniory. Přibývá nakažených i úmrtí

11.9.2024 S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i premiér Fiala. Zrychluje hlavně šíření koronavirů způsobujících covid, rhinovirů, které mohou za rýmu, či mykoplazmových bakterií, které stojí za nezvyklou vlnou zápalů plic. Odborníci varují, že respiračních onemocnění bude přibývat a doporučují očkování. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.