pečuj doma

Proč opatrovník zasahuje do našich záležitostí

12.5.2023

Máme s přítelkyní problém s opatrovníkem. Bydlíme u její maminky a obecní úřad se stal opatrovníkem její mámy. Obecní úřad si vymýšlí různé smlouvy, abychom platili nájem s přítelkyní. Její maminka ani její strejda, kteří jsou majitelem baráku, s tím nesouhlasí. Nevím, proč bychom měli platit obecnímu úřadu nájem. Jídlo nakupuji pro celou rodinu, i její mamince i ostatní věci atd. Pokud bychom tu nájemní smlouvu nepodepsali, tak jí vyhrožuje opatrovník, že nedostane žádný peníze, i právník to nechápe. Dále opatrovník jí není schopný vyřídit občanský průkaz, jestli může teda mít u sebe občanku atd. Tak zasahuje do rodinných a osobních věcí, ono toho je více.

Odpověď

Aby maminka získala opatrovníka, musela být u soudu zjištěna obava, že maminka již není schopná obhájit svá práva a nároky. Protože soud jmenoval opatrovníkem obec, pravděpodobně nenašel v maminčině okolí vhodnou osobu, která by zaručovala ochranu práv maminky.

Protože má maminka opatrovníka, není vždy možné přihlédnout k přáním maminky, protože by mohly být ovlivněny manipulací, duševní neschopností dovodit běžné záležitosti a mohla by si tím zásadně škodit. Je mnoho případů okradených opatrovaných, kteří prostě jen důvěřovali úsměvu lidí, kteří se kolem nich pohybovali. 

Proto je opatrovník povinen skloubit několik věcí dohromady:

  1. Respektovat přání opatrované, ale jen pokud mu nelze rozumně odporovat (přání maminky, abyste využívali její majetek bezplatně, nejspíš dokonce vadí i soudu, proto to opatrovník vymáhá).
  2. Opatrovník spravuje maminčin majetek a je povinen se chovat jako řádný hospodář. Proto by mu soud vytkl, kdyby neřešil využívání majetku opatrované a to, i když by si to opatrovaná přála.
    • Tady jen uvádím – nájem neplatíte obecnímu úřadu, ale k rukám obce jako opatrovníka, ale peníze jsou maminky. Opatrovník s nimi hospodaří a je povinen z nich zaplatit energie, opravy, daň atd.
  3. Opatrovník svoji činnost potřebuje dokumentovat a případně práva opatrované řádně vymáhat, proto je pro něj důležité na vše uzavřít potřebné (písemné) smlouvy, aby pak soudu vykázal, že se o práva opatrované staral dobře. 

Píšete, že mamince kupujete jídlo, oblečení... a současně se ale bojíte, že opatrovník přestane posílat peníze.

Odhaduji (pokud mylně, prosím, usměrněte mě), že Vy bydlíte v domě maminky a strýce. Nejspíš maminka potřebuje Vaši péči, takže pečujete. Nejspíš vaříte, perete, uklízíte.

Opatrovník tedy potřebuje ošetřit, že za dobrou péči o maminku máte dostat zaplaceno. Ale, aby to obhájil, chce po Vás, aby dohoda o péči byla písemná. Opatrovník má možnost k péči objednat sociální službu. Musí vybírat tak, aby péče byla co nejlépe pro maminku zajištěna.

Pokud náklady domu platí maminka, je nepodstatné, co si o placení nájmu myslí strýc. Pokud náklady s bydlením hradí strýc, pak Vaši finanční spoluúčast může strýc nevyžadovat.

Předpokládám tedy, že spotřebu vody, elektřinu, daně, opravy – vše hradí jako vlastník maminka. Pak je dobrou správou opatrovníka, že chce podíl od osob, které prostor užívají a současně vytváří spotřebu.

Pokud za maminku kupujete oblečení a jídlo, je to zase náklad maminky, a to by měl být opatrovník z prostředků maminky být schopen platit. Nikoliv však tak, že Vy to podle sebe koupíte a přijdete s účtenkou. Opatrovník určí, co je vhodné (s ohledem na finanční možnosti maminky) koupit a příp. s Vámi dohodne, zda pomůžete mamince tohle zajistit. Může prostředky uvolnit předem nebo jako refundaci.

Stěžujete si, že opatrovník není schopen mamince nechat vystavit občanský průkaz. Osoba omezená ve svéprávnosti nemusí mít vystavený občanský průkaz a opatrovníci ho nenechávají vystavit, pokud se jeví, že by mohla být osoba zneužívána k podepisování smluv a úvěrů, ke kterým není plně svéprávná. Tady bych doporučovala s opatrovníkem probrat, k čemu by mamince občanský průkaz podle Vás byl a jaké jsou rizika zneužití maminky. Je možné, že již v minulosti Vaší mamince někdo nechal podepsat nevýhodné dokumenty, které nedovodila, a nyní se řeší exekuce nebo jiné nepříjemnosti s podpisem spojené.

Píšete, že opatrovník zasahuje do dalších rodinných vztahů. I zde je potřeba vědět, že opatrovník teď zastupuje práva maminky, a proto jsou i rodinné vztahy důležité k revizi. Např. by opatrovník musel hlídat probíhající dědické řízení, prodávání nemovitostí, opravy majetku, společné jmění manželů, vymáhání vyživovací povinnosti potomků atd.

Pokud nejste s prací opatrovníka spokojeni, máte možnost na pracovníka podat stížnost jeho nadřízenému. Můžete podat stížnost na soud. Můžete si stěžovat u Veřejného ochránce.

Můžete iniciovat založení opatrovnické rady (více k tomu zde: https://www.reformaopatrovnictvi.cz/opatrovnictvi/opatrovnicka-rada/). Vaše maminka může soudu navrhnout, koho jiného by za opatrovníka chtěla (zkoumá se u něj schopnost zajistit práva maminky, bezdlužnost, nový opatrovník nemá být v kolizi atd.).

Snad jsem Vám vysvětlila možnosti a příčiny. Kdybyste ještě potřebovali vysvětlit, zda má opatrovník na nějaké chování právo, prosím, popište mi Vaše vztahy podrobněji.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.