pečuj doma

Proč soud jmenoval opatrovníkem zrovna mě?

5.1.2024

V prosinci odvezla tatínka záchranná služba do nemocnice... Doposud se o něj starala maminka, tatínek má Alzheimera 4. stupně a stav je vážný. Dnes mi přišel dopis od soudu, že jsem opatrovník. Můžu se zeptat, jak na to soud přišel? To si musel tatínek zařídit? Jsme z toho v šoku, že opatrovník není maminka nebo starší sestra.

Odpověď

Nejsem si jistá, proč vybral soud právě Vás. Zdá se ale, že je to způsobeno tím, že tatínka jste do nemocnice odvezla Vy. Protože tam je pravděpodobně bez svého souhlasu, tak zapsali v nemocnici Vaše jméno, a to sdělili soudu.

Nejspíš nejste ustanovena opatrovníkem pro běžné záležitosti tatínka, ale jen pro obhajobu jeho práv související s umístěním (detencí) v nemocnici. To by se dalo více posoudit ze samostatného rozhodnutí.

Nejspíš při řízení o běžné opatrovnictví pak bude ustanovena maminka, pokud k tomu má ještě dost schopností (zdraví, schopnost vyřizovat atd.) a pokud jste podávali podnět na ustanovení opatrovníka.

Také by to mohlo být právě to, že pro běžné opatrovnictví bude ustanovena maminka, ale pro soudní řízení musí být ustanoven někdo jiný než navrhovatel, tj. bývá to někdo jiný z rodiny než navrhovatel.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.