pečuj doma

Proč soud jmenoval opatrovníkem zrovna mě?

5.1.2024

V prosinci odvezla tatínka záchranná služba do nemocnice... Doposud se o něj starala maminka, tatínek má Alzheimera 4. stupně a stav je vážný. Dnes mi přišel dopis od soudu, že jsem opatrovník. Můžu se zeptat, jak na to soud přišel? To si musel tatínek zařídit? Jsme z toho v šoku, že opatrovník není maminka nebo starší sestra.

Odpověď

Nejsem si jistá, proč vybral soud právě Vás. Zdá se ale, že je to způsobeno tím, že tatínka jste do nemocnice odvezla Vy. Protože tam je pravděpodobně bez svého souhlasu, tak zapsali v nemocnici Vaše jméno, a to sdělili soudu.

Nejspíš nejste ustanovena opatrovníkem pro běžné záležitosti tatínka, ale jen pro obhajobu jeho práv související s umístěním (detencí) v nemocnici. To by se dalo více posoudit ze samostatného rozhodnutí.

Nejspíš při řízení o běžné opatrovnictví pak bude ustanovena maminka, pokud k tomu má ještě dost schopností (zdraví, schopnost vyřizovat atd.) a pokud jste podávali podnět na ustanovení opatrovníka.

Také by to mohlo být právě to, že pro běžné opatrovnictví bude ustanovena maminka, ale pro soudní řízení musí být ustanoven někdo jiný než navrhovatel, tj. bývá to někdo jiný z rodiny než navrhovatel.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.